Prezident Zeman chtěl postavit úřednickou vládu v čele s Prymulou. Premiér Babiš musel zasáhnout, tvrdí zdroj

Leckdo se dnes pozastavuje nad tím, jakým způsobem byl ze své funkce odstaven ministr zdravotnictví Roman Prymula, považovaný za jednoho z největších expertů v epidemiologii, které má Česká republika k dispozici a navíc osobu, jež ze své pozice řídila veškerá protiepidemiologická opatření. Přitom stačila jediná fotografie Prymuly, kterak bez roušky vychází z restaurace, jež měla být zavřená. Jistě, jako symbol nic moc. Ale premiér Andrej Babiš na své poměry zareagoval nebývale razantně a ministra okamžitě vyzval k rezignaci. Ten odmítl, a tak ho Babiš odvolá. Oproti tomu další účastník a iniciátor schůzky, Jaroslav Faltýnek, přišel jen o symbolickou funkci v podobě 1. místopředsedy hnutí ANO. Ve vlivné roli šéfa poslaneckého klubu zůstává.

Komunisté měli odejmout podporu vládě

Už krátce po celém incidentu se začaly ozývat hlasy upozorňující na podezřelé pozadí kauzy. Například, kde se na místě vzali pohotoví fotografové? Proč byly kompromitující materiály odhaleny až v pátek, když byly pořízeny ve středu v noci? Nebo, jak je možné, že Prymula neuposlechl Babiše a nerezignoval?

Deník Mix24.cz získal možné vysvětlení celé situace, které mu poskytl zdroj blízký vládní sociální demokracii. “Na Prymulu se to ušilo. Miloš Zeman směřoval k tomu, že nechá padnout Babiše a postaví si zase svou úřednickou vládu. Jejím předsedou se měl stát právě Roman jako nejdůvěryhodnější osoba pro vyřešení krize,” prozradil zdroj, který z pochopitelných důvodů nechce být jmenován.

Klíčem k pádu vlády se měli stát komunisté, kteří se po nepovedených krajských volbách nacházejí ve stavu klinické smrti a přitom Babišovu vládu drží u moci. Pokud by svou podporu odvolali, neměla by vláda při vyvolaném hlasování o důvěře dost hlasů. “Zeman si pojistil i Okamuru, aby Babišovi nepomohl,” tvrdí zdroj. Dá se předpokládat, že ODS, Piráti, KDU-ČSL ani TOP 09 by vládu ANO a ČSSD u moci nedržely.

Zemanovi se přes Babiše nedaří prosadit své záměry

Vláda Andreje Babiše by tedy padla. Jenže co dál? Většinu by dohromady nikdo nedal. V ten moment by přišla hvězdná chvíle Miloše Zemana, který by si až do voleb na podzim příštího roku najmenoval svou vlastní úřednickou vládu. Celé by to do sebe skvěle zapadlo, protože premiérem by se stal Roman Prymula coby tvrdý voják, který národ provede těžkou dobou. “Celé by se to neslo v duchu, že teď není čas na politikaření, ale na to, aby vládli odborníci,” vysvětluje zdroj. To je krédo, na které velká část občanů stále slyší a navíc Babiš má máslo na hlavě, protože epidemii ukázkově podcenil.

Ale proč by vlastně Miloš Zeman házel přes palubu svého dosavadního oblíbence kromě jistě lákavé možnosti vytvořit si naposledy vlastní vládu? “Babiš mu nejde na ruku. Odmítá se zbavit Koudelky z BIS a moc se netváří na to, že by tu nové jaderné bloky měli stavět Rusové nebo Číňané,” naráží zdroj na velký zájem prezidenta nebo spíše jeho nejbližšího okolí. Prezident Zeman také Babiše už nepovažuje za perspektivní politickou figuru, když se ukazuje, že po příštích volbách pravděpodobně nebude schopen sestavit vládu. Rozhodl se ho proto chladnokrevně odepsat.

Rychlá akce s nejistým výsledkem

Když se to premiér Babiš dozvěděl, nezbývalo mu, než se Prymuly co možná nejdříve zbavit a pokud možno ho přitom zdiskreditovat. A tak vznikla šaráda s popíjením v uzavřené restauraci. Vysvětluje to také nečekané angažmá Jaroslava Faltýnka, pravé Babišovy ruky pro špinavou práci.

Nutno dodat, že tato partie ještě zjevně nedospěla ke svému konci. Miloš Zeman rozhodnutí o novém ministrovi odložil seč mohl a získal týden času. Roman Prymula zatím ve svém úřadu zůstává. Je možné, že se prezident pokusí svůj tah zahrát i ze složité pozice. Ve skutečnosti to pro něj může být příhodná záminka, jak puč zahájit.

Pro pořádek uvádíme, že informaci se nepodařilo ověřit z druhého zdroje. Proto je text zařazen mezi komentáře a nabízí možný pohled na to, jakým způsobem se události odehrály.

Foto: hrad.cz

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *