Primátor Hřib vyzval Čechy: Chovejte se prosím tak vzorně jako Pražané

Pražský primátor Zdeněk Hřib pochválil obyvatele Prahy za to, jakým způsobem se v těchto dnech chovají. Do ruky se mu totiž dostala data, která – po fotografiích z farmářských trhů a náplavky možná trochu překvapivě – svědčí o tom, že Pražané výrazně omezili svůj pohyb a tím i kontakty, což je také cílem veškerých vládních opatření, která jsou od zítřka znovu zpřísněna.

Děkuji Pražanům za příkladné chování v posledních dnech. Podle dat od Googlu se ukazuje, že berou situaci vážně a výrazně omezují pohyb na veřejnosti,” uvedl Zdeněk Hřib na svém twitterovém profilu. “Ve srovnání s ostatními regiony jsou dokonce vzorem odpovědného přístupu. Tohle je správná cesta.” Primátor tak v podstatě říká, že obyvatelé Prahy jsou zodpovědnější než obyvatelé jiných regionů. Ti přitom Pražany dosud spíše kritizovali a obviňovali je, že z Prahy koronavirovou nákazu roznášejí do všech koutů republiky, kam hojně jezdí na výlety nebo na chaty.

Praha už nepatří mezi nejpostiženější regiony tak jako na počátku druhé vlny epidemie. Za pondělí zde přibylo 619 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. To je daleko méně, než má nejhorší Benešov s 1082 případy.

Pražané se drží doma

Data, o kterých se Zdeněk Hřib zmiňuje, opravdu prokazují skutečnost, že Pražané už nevychází ven tolik jako dříve. V parcích se pohybují o 46 % méně ve srovnání s obvyklou aktivitou, na stanicích veřejné dopravy je pokles 49%, na pracovištích 45% a v provozovnách a obchodech dokonce o 63 %. Naopak narostl pohyb v místě bydliště, a to o 18 %.

Byli to přitom právě Pražané, kteří se o víkendu stali terčem kritiky. V hojném počtu, alespoň podle zveřejněných fotografií, vyrazili na farmářské trhy. Obrázky potom ve svém proslovu ukazoval premiér Andrej Babiš jako důkaz toho, že se opatření nedodržují.

Vláda od středy 28. října opět utahuje šrouby a zakazuje maloobchodní prodej v neděli, nařizuje home office tam, kde je to možné a především omezuje pohyb osob od 21:00 do 4:59. Kritici těchto opatření se ptají, zda by náhodou neměl být omezen spíše pohyb přes den, když ulice jsou večer už dnes i tak vyprázdněné.

Foto: Twitter Z. Hřiba

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
207 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments