Proč jsou přesné PCR testy stále tak drahé? Ministr nekoná, stěžují si experti. Stačil by administrativní úkon

Česká republika je baštou antigenního testování. Takto se může nechat zdarma otestovat každý zájemce. Tyto testy jsou také povinné ve firmách a brzy budou podmínkou návratu dětí do škol. Jenže experti varují, že antigenní testy nejsou pro tyto účely vhodné. Vznikly totiž za účelem potvrzení infekce koronavirem u lidí, kteří už mají příznaky. Bezpříznakové jedince naopak často neodhalí. To dokáží jen přesnější PCR testy, které si však lidé stále musí platit, pokud je na ně nepošle hygiena. Navíc i pojišťovny je proplácejí zbytečně vysokou částkou.

Všichni víme, že PCR test je ideální. Jsem jeho zastáncem. Kdyby to u nás bylo jako ve Francii, kde se dělá pro každého zájemce zadarmo, hrozně by nám to pomohlo,” řekl pro Lidové noviny epidemiolog Petr Smejkal, který je zároveň šéfem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Podle něj jsou reálně PCR testy levnější, ale pojišťovny za ně stále platí 1109 korun za test a 167 korun za odběr. Podle Smejkala pojišťovny takto zbytečně krvácejí, a to v situaci, kdy sám ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že v systému veřejného zdravotního pojištění budou za této situace peníze pouze do konce tohoto roku.

Pokud by se PCR testy používaly ve velkém, bylo by možné jejich cenu dále výrazně stlačit. Potom by se mohla pohybovat mezi 500 až 800 Kč. Jde přitom o prosté administrativní rozhodnutí, které by muselo učinit ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Při velkém počtu vzorků z plošného testování je možné cenu PCR výrazně snížit. Je však nutné úhradu za její plošné použití vyjmout ze seznamu zdravotních úkonů s dotační úhradou 300 korun. Tyto změny jsou možné v horizontu dvou týdnů,” uvedla viroložka Ruth Tachezy. Ministerstvo zdravotnictví Jana Blatného však dále opakuje, že to nejde. Podobně se přitom stavělo k jakékoliv novince, kterou vědci požadovali jako vhodnou, například k tomu, aby byl prodloužen interval mezi dvěma dávkami vakcíny.

Paradoxem je, že doporučení nyní vytváří právě Mezioborová skupina pro epidemické situace, která podléhá přímo Ministerstvu zdravotnicí. Jan Blatný ale radám příliš nenaslouchá, a tak je Petr Smejkal musí tlačit přes premiéra Andreje Babiše. Teprve tehdy se nad nimi ministr začíná zamýšlet.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments