Prodej o Velikonocích provázejí velké zmatky. Úřad řekl, které obchody mohou být otevřené

O Velikonocích se potká hned několik souběžně platných zákonů a nařízení, které jsou navíc někdy protichůdné. Spotřebitelé a podnikatelé tak často neví, zda si budou moci o svátcích nakoupit nebo se budou muset přezásobit. Česká obchodní inspekce proto na četné dotazy vydala oficiální stanovisko, ve kterém situaci vysvětluje.

Na jedné straně se sice z důvodu nouzového stavu neuplatní zákon o prodejní době v maloobchodě, který určuje svátky se zákazem prodeje, na druhé straně ale není provoz maloobchodu možný na základě krizových opatření české vlády. Ve dnech státních svátků navíc neplatí výjimky pro potraviny, drogerie, prodejny novin a další provozovny.

Po oba státní svátky (Velký pátek 2. dubna 2021 a Velikonoční pondělí 5. dubna 2021) musejí být uzavřeny všechny provozovny s výjimkou čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a některých stravovacích služeb,” uvádí Česká obchodní inspekce ve svém stanovisku. Vzhledem k tomu, že se neuplatňuje standardní zákon o maloobchodu, nemohou být otevřeny ani večerky do 200 metrů čtverečních.

Vláda pro tento případ nepřichystala žádnou výjimku. Dle ministra obchodu Karla Havlíčka si je opatření platících o Velikonocích vědoma a žádá občany, aby ještě vydrželi. Dle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR je to ale nesmysl, protože uzavření obchodů dva dny krátce po sobě povede jen k tomu, že lidé vezmou obchody útokem před Velkým pátkem a poté znovu o víkendu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments