Prymula neměl žádná čísla. Řekl jen, že to bude průšvih, vzpomíná Pavel Řehák, muž, který (ne)přišel

Česká republika “slaví” rok prožitý v koronavirové epidemii a v tu lehčích, tu těžších opatřeních. Málokdo si na konci loňského února připouštěl, co se to na nás vlastně žene. Dobovou situaci ostatně dokreslují třeba výroky tehdejšího ministra zdravotnictví o tom, že roušek máme dostatek, když jich státní rezervy měly k dispozici asi deset tisíc. Dnes už se zdravotnické pomůcky počítají v úplně jiných číslech.

Tehdy se také hodně mluvilo o tom, kdo vlastně způsobil, že česká vláda nejednou začala jednat až panicky a z ležérního módu přepnula do restriktivního, kdy na Českou republiku uvalila velmi poměrně tvrdý lockdown. Možná si vzpomenete, že se chvíli nesmělo vycházet s výjimkou práce či nákupu. Nebo, že některé podniky včetně mladoboleslavské Škodovky na více než měsíc zavřely.

Dnes už víme, že tím mužem, který českým politikům prozradil vážnost situace, nebyl epidemiolog Roman Prymula, jenž to přitom má v popisu práce, ale ředitel pojišťovny Pavel Řehák. Lépe řečeno: muž, který přišel. A také přinesl jednoduchou excelovou tabulku, nad níž několik dní bádal a sám sebe se ptal, proč vláda nic nedělá, když jemu vycházela hrozivá čísla. Nejdříve si myslel, že jeho výpočty budou zřejmě chybné a někdo z ministerstva zdravotnictví ho drsně usadí s tím, ať za nimi s něčím takovým nechodí. Jenže opak se stal pravdou.

Řehákův excel si udělal rychlé kolečko mezi ministry, kteří na něj nevěřícně hleděli. “Večer jsme byli u ministra Vojtěcha, kterému ještě během dne volal ministr Hamáček, že by ta čísla vážně měl vidět. Adam Vojtěch, když ta čísla uviděl, přizval hned tehdejšího náměstka Romana Prymulu. Říkal jsem si, že přijde profesor Prymula, ukáže nám model, naše čísla roznese na kopytech a my půjdeme domů klidní. Místo toho jsme od něj slyšeli, když ta čísla viděl, že to bude průšvih,” zavzpomínal teď Řehák na z dnešního pohledu kuriózní okamžiky pro server Lidovky.cz.

Tehdy to byl zřejmě skutečně on, kdo zabránil tomu, aby se epidemie větší měrou rozjela. To díky němu se pak mohl premiér Andrej Babiš chlubit tím, že jsme “best in covid”. Dnes už samozřejmě víme, že to dlouho nevydrželo a vláda náskoku nevyužila. Naopak koronavirus znovu ukázkově podcenila, a přestože Pavel Řehák přišel v srpnu znovu, už mu nikdo nenaslouchal.

Ještě před odchodem jsem se bavil s profesorem Prymulou. Říkal jsem mu, že hranice, kdy je nutné zatáhnout za ruční brzdu, je 450 nových případů denně. Jinak to pak už nezastavíte. S tím souhlasil. Ale asi nebyla shoda na tom, jak má ruční brzda epidemie vypadat,” uvedl Pavel Řehák.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments