Psychiatr Jan Cimický dlouhodobě zneužíval ženy. Vše se tutlalo desítky let, kdy mohl dále řádit

Další ženy přišly s obviněními na adresu psychiatra Jana Cimického. Ten se měl dlouhodobě dopouštět sexuálních útoků na své pacientky, které měly jen omezenou možnost se bránit. Kromě toho, že Cimickému důvěřovaly jako kapacitě ve svém oboru, obvykle se u něj navíc léčily s nějakou poruchou. Namísto toho, aby jim Cimický pomohl, ještě je zneužíval. Po prvotních obviněních teď s dalšími svědectvími přišel pořad 168 hodin České televize. Obvinění přitom potvrzují i lékařovi kolegové.

Řekl: na to si zvykneš

Novináři přinesli svědectví ženy, která se u Cimického léčila již v osmdesátých letech minulého století, a to v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Lékař tam tehdy vykonával funkci primáře sociaterapeutického a rehabilitačního oddělení. “Po celou hospitalizaci jsem byla nucena mu být k dispozici, kdykoliv si mě pan doktor pozval. Vždy to skončilo stejně. Nevím přesně, jak se to stalo, prostě mi strčil přirození,” uvedla žena, které bylo tehdy pouhých osmnáct let. “Pak mi ještě tlačil hlavu do rozkroku, takže tam vzniklo to, že jsem ho uspokojovala orálně.”

Jednou se jí stalo, že se po takovém útoku pozvracela. Cimického to však nevyrušilo a pouze konstatoval: “Ježíš, holka, na to si zvykneš”. Lékař zjevně dobře věděl, že se nechová správně. Ženu opakovaně upozorňoval, že hlavně nikde nemá vykládat, co spolu mají. A když pojal podezření, že by to mohla někomu říct, vzal ji do pavilonu, kde se provádějí elektrošoky. Tam jí naznačil, že pokud ho nebude poslouchat, skončí na elektrošocích i ona.

Výpověď ženy potvrdila sexuoložka Hana Fifková, ke které dotyčná docházela na terapie a která již tehdy vyslechla tento příběh ve stejné podobě. Dokonce tehdejší nadřízený Jana Cimického uvedl, že lékař musel opustit funkci v Psychiatrické nemocnici Bohnice právě kvůli sexuálnímu obtěžování.

Foto: Shutterstock

Novinářku povalil na sedačku

Svou zkušenost s Janem Cimickým popsala také moderátorka Martina Vrbová Hynková. Tu se měl lékař pokusit zneužít v rámci na společném televizním projektu. “Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku. Po nějaké době se mi podařilo z ordinace utéct a v panice doběhnout na autobus,” uvedla Vrbová Hynková k incidentu, který se rovněž stal před lety. Následně spolupráci s psychiatrem ukončila.

Případů, kdy Jan Cimický zneužil své moci nad ženami, je více a už se je podle serveru idnes.cz jala vyšetřovat policie. Není ale jasné, že se vše dostává na povrch až po velmi dlouhé době. Jan Cimický byl až dosud vnímán jako renomovaný odborník, který však zřejmě ublížil mnoha ženám. Pokud by některá promluvila dříve, mohla před útoky ochránit další. Sám Cimický ale jistě dobře ví, že pro oběti sexuálního násilí je velmi obtížné o něm mluvit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments