Realita překonává nejhorší scénáře. Nenakažte se, nebude pro vás lůžko, varuje biochemik Konvalinka

Ministr zdravotnictví Roman Prymula už otevřeně připouští, že byla překročena pomyslná hranice, která znamená, že nemocnice nemusí blížící se nápor hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem Covidu-19 zvládnout. V tom s ním souhlasí také biochemik Jan Konvalinka, který je spoluatorem takzvané Výzvy vědců, v níž varují před blížícím se vývojem epidemie, pokud se skutečně prudce nezatáhne za záchrannou brzdu a nebudou se do puntíku dodržovat veškerá nařízení.

Naplňují se ty nejhorší možné scénáře

Konvalinka se seznámil s modely, na základě kterých vláda rozhodovala o nejnovější sadě opatření a v tomto ohledu není vůbec optimistou. “Situace je velmi vážná. Viděl jsem modely, podle kterých vláda o restrikcích rozhodovala, a vypadají nebezpečně, velmi pesimisticky. A realita za poslední tři dny je horší než pesimistický scénář,” uvedl biochemik pro Radiožurnál.

Jindy velmi umírněný a racionální Jan Konvalinka vyslovil také děsivou prognózu. Je přesvědčen o tom, že lůžka v nemocnicích rychle dojdou. “Nemocnice stále ještě nejsou plné, máme volná lůžka, ale růst je exponenciální. To, že současné kapacity budou úplně naplněny, je bohužel jisté skoro s matematickou jistotou. Podle modelů to vypadá, že k tomu dojde někdy na konci října. Lidé, kteří se nakazili minulý týden, ještě lůžko v nemocnici mít budou. Lidé, kteří se nakazí během tohoto týdne, už ne,” líčí svůj pohled vědec. Jednoduše tak varuje: udělejte všechno proto, abyste se nenakazili. Pokud budete potřebovat lůžko v nemocnici, hrozí, že už se na něj nedostanete.

Vlak je rozjetý, teď už se hraje o polovinu listopadu

Biochemik říká, že jde vlastně o velmi jednoduchou matematiku a je s podivem, že se stále najde spousta lidí, a to obecně i velmi vzdělaných, kteří tyto počty zpochybňují. Dnes víme, že v nemocnici skončí přibližně čtyři procenta nakažených. Poukazuje na to, že v poslední době se toto procento spíše lehce zvyšuje. “Vlak už je rozjetý, můžeme ho zpomalovat, ale na sto metrech ho nezastavíme. Teď jde o to, co se bude dít druhý a třetí týden v listopadu, aby nakažení nepřibývali tak raketovou rychlostí jako teď,” říká Jan Konvalinka.

Jako ostatní odborníci, také Konvalinka vidí nejužší hrdlo zdravotnického systému v nedostatku personálu. Zároveň je prorektorem Univerzity Karlovy a tak dobře ví, že jeho škola už vysílá mediky na pomoc nemocnicím. “Ale kvalifikovaná obsluha intenzivního lůžka jsou profesionálové, kteří se učí léta, a to se nedá přes noc naučit. Musíme se modlit, aby neodpadli a nebyli nemocní.

Spolu s dalšími vědci Jan Konvalinka vyzývá Čechy, aby na nic nečekali a naordinovali si osobní lockdown. To znamená, aby z domu vycházeli jen v těch nejnutnějších případech. To nemusí být nutně do práce: pokud má někdo možnost home office, ať ji bezpochyby využije.

Foto: cuni.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments