Řekla jsem jim, že na to nekoukám. Žena přestala platit za Českou televizi, i když má TV přijímač, prý to jde

Stále více lidí se začíná zajímat o to, jak se vyhnout povinnosti platit koncesionářské poplatky za Českou televizi, potažmo za Český rozhlas. Důvody pro to mají přitom velmi různorodé. Jedni tvrdí, že je jim vysílání těchto veřejnoprávních stanic proti srsti, a tak je nechtějí finančně podporovat. Další potom mají skutečně hluboko do kapsy, a mají pocit, že nikdo nemá právo od nich podobné poplatky vyžadovat, když se je sami nerozhodli platit.

Problematický výklad

V nedávném textu jsme informovali o tom, že existuje možnost, jak se placení koncesionářských poplatků vyhnout. Je k tomu nutné vyplnit příslušné čestné prohlášení, které je k dispozici na webu České televize, ve kterém deklarujete, že nevlastníte televizní přijímač. Pochopitelně lze takto postupovat pouze tehdy, kdy tuto podmínku skutečně splňujete. Jinak by se vám to mohlo vymstít. “Poplatník, který nesplnil oznamovací povinnost podle § 8 odst. 2 nebo uvedením nepravdivých údajů dosáhl na osvobození od povinnosti platit TV poplatek nebo neoprávněného odhlášení z evidence poplatníků, je povinen zaplatit České televizi kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 10 000 Kč,” uvádí se přímo v tomto prohlášení. ČT byste tak museli odvést všechny poplatky, které jste neuhradili a ještě k tomu desetitisícovou pokutu. Něco takového se riskovat nevyplatí.

Redakci se nicméně ozvala žena, podle jejíhož výkladu není třeba koncesionářský poplatek platit ani tehdy, když televizi máte. “Co jste napsali není pravda. V tom prohlášení je i možnost, že se na televizi nekoukám, na základě toho jsem to vyplanila já,” uvedla paní Romana.

Podívejme se tedy na přesnou formulaci znění, které vás opravňuje k tomu, abyste koncesionářské poplatky České televizi platit nemuseli. “Čestně prohlašuji, že k dnešnímu dni nenaplňuji podmínky zákona č. 348/2005 Sb., o televizních a rozhlasových poplatcích, v platném znění, které vymezují poplatníka televizního poplatku, tj. nevlastním, nedržím nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc neužívám televizní přijímač.

Skutečně zde čteme, že jednou z možností, kdy poplatky platit nemusíte, je skutečnost, které dosáhnete poté, co jeden měsíc neužíváte televizní přijímač. Z logiky věci ho přitom stále můžete vlastnit, jen ho prostě nepoužíváte. Z logiky prohlášení vyplývá, že tomu tak může být třeba tehdy, kdy je odpojen a leží někde ve sklepě. Naopak výklad, kdy se sice na televizi díváte, ale nesledujete programy České televize, by pravděpodobně neobstál.

Foto: Shutterstock

Kdo nemusí platit?

Tento případ si Česká televize pojišťuje dalším odstavcem, který se v prohlášení, jež podepisujete, nachází. “Televizní přijímač je pak definován jako jakékoliv zařízení technicky způsobilé přijmout televizní signál šířený rádiovými kmitočty, družicemi nebo kabelovými systémy. Povinnost platby se vztahuje i na případy, kdy je televizní přijímač využíván jen ke sledování komerčních platforem typu YouTube, Netflix, Apple TV, Amazon prime, HBO atd.

Nepomůžete si tedy ani tvrzením, že televizi nepoužíváte k jejímu původnímu účelu a nechytáte na ní běžně šířené programy, ale využíváte ji v podstatě jen jako obrazovku, kde si pouštíte výše uvedené mezinárodní služby, za které samostatně platíte. I v takovém případě máte povinnost hradit koncesionářské poplatky.

Čtěte také: V České televizi se děly hrozné věci. Za 30 let jsem něco takového neviděl, oznámil nový ředitel

Dokonce i odhlášení od koncesionářských poplatků, pokud už jste je jednou platili, je podle všeho velmi komplikované až nemožné. “Ono totiž není možné zrušit placení, pokud jste už jednou platili. To je moje praktická zkušenost a oficiální vyjádření ČT na můj dotaz, proč musím platit za něco, co nemám, a proto s tím nesouhlasím,” uvedl pro server Mix24.cz čtenář Roman.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Řekla jsem jim, že na to nekoukám. Žena přestala platit za Českou televizi, i když má TV přijímač, prý to jde

  1. Ano. Máte na to přístroj! Nebo: půjdete do obchodu, nic si nekoupíte. Budou po Vás chtít zaplatit, protože jste si koupit mohl.
   ČT má příjem 7,5 miliardy. Plat ředitele je ještě o 47.000 kč větší, než měl minulý, tedy 290.000 kč. Se všemi příplatky má ročně 6,5 milionů. A to panu řediteli nebylo blbé v televizi prohlásit, že je to adelvátnį, že někteří mají i 15 milionů. To je nehoráznost. Ať je ČT zakódovaná a platí ji jen ten, kdo ji chce sledovat. Pak by se ale ukázala, kolik by takových sledovatelů bylo. Uaměstnanci ČT mají průměrný plat 48.000 kč a k tomu 2 krát ročně odměny 10.000 kč. Nemíním sponzorovat jejich platy, když mě ČT programy nezajímají. Vidím v tom nezákonné obohacování. Na Slovensku i v některých dalších státech poplatky zrušeny, proč to nejde u nás????

   1. Protože tato vláda využije kdejakou možnost jak okrást občany. Ty jsou schopni zavést i daň s prdu.

 1. Musíme platit něco co nechceme a neužíváme. Nikdo nemá pravo někomu nutit produkt o který nemá zájem. Česká televize není naší televizí. Je neobjektivní pro Bruselská a ve službách ODS a spol. Nemravně zdražili aby mohli udržovat takový moloch a aby mohli dávat až 300 000 Kč platy panu řediteli a Moravecovi, Železnému atd.

 2. Takže asi zůstane jediná možnost a to dát Českou televizi k soudu do jiného státu, český soud by mohl s Českou televizí být zaháčkovaný 🙁
  Vypadá to na novodobou krádež zaštítěnou státem 🙁

 3. Od veřejnoprávního média očekávám pouze nezaujaté základní zpravodajství na jednom kanálu, placené státem z našich daní, které může sloužit i v nouzových situacích. Je svinstvo nutit občany k placení produkce nesmyslných pořadů jako Stardance či různých seriálů, na to má fungovat placená služba, nebo komerční televize. A myslím by se moc dobrovolných předplatitelů ČT nenašlo. Pokud většina něco nechce, mělo by se to dát zrušit, pokud to není pro chod státu nezbytné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *