Řítí se na nás internetová apokalypsa. Může za to sluneční bouře, tvrdí odborníci. Je Země v bezpečí?

Bez internetu si civilizované země nedokáží představit byť jen jediný den. Mnohdy se stane, že našeho dodavatele postihne porucha a my jsme odříznuti od světa. Značná populace bez internetového připojení nemůže vykonávat své zaměstnání.

Svět bez internetu pro nás představuje úplnou apokalypsu. Prozatím se ale chováme, že se nás nic takového nemůže dotknout. Opak je pravdou, svět je tomu neuvěřitelně blízko.

Nedozírné účinky bouří

Vše je propojeno se slunečními bouřemi, které dokážou spustit sluneční erupce. Z těchto erupcí následně vznikají výrony koronální hmoty, tzv. CME. Pod tímto pojmem se dají představit změny v magnetických polích. Vzniknou-li značné CME, k Zemi se budou pohybovat neuvěřitelnou a pro nás nepředstavitelnou rychlostí, až několik milionů kilometrů za hodinu.

Z těchto bouří vznikají radioaktivní účinky, které zemská atmosféra dokáže pojmout a nás před nimi ochránit. Přesto ale může docházet k fatálním výkyvům pro lidskou elektroniku v podobě výpadků proudu. Výpadky vzniklé díky těmto jevům již byly skutečně zaznamenány a způsobily několikahodinové stavy bez proudy pro miliony obyvatel. To se stalo ještě v dobách, kdy internet byl lidem neznámý. V dnešní době by to mohlo znamenat mnohamiliardové finanční ztráty v podobě žádného internetového připojení.

Foto: Shutterstock

Neurčitelné predikce

Vzhledem k nemožnosti studie a nedostatkem fakt z minulých incidentů není moc důkazů, na kterých stavět a dle kterých se připravit na možná a vysoce pravděpodobná opakování.

Došlo-li by k narušení, komunikačních zařízení a elektrických sítí, kromě extrémních finančních ztrát by zcela nevyhnutelně docházelo i ke ztrátám na lidských životech. Proto je veškerá sluneční aktivita odborníky neustále sledována a posuzována.

Obzvláště v dnešní době, kdy byla signifikantní část zaměstnání přesunuta na práci z domova za pomoci neustálého chodu internetu, případné následky jsou pro lidstvo nedozírné.

Bohužel pro nás, na tento scénář se nelze nijak dopředu připravit a zajistit.

Foto: Shutterstock, zdroj: wired, livescience

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments