Rodí se plán, který zlikviduje ojetá auta v Česku. Každý si bude muset koupit drahý elektromobil

Ačkoliv už je v podstatě jasné, že za pár let si v Evropě automobil se spalovacím motorem nekoupíte, lidi to stále nechávalo poměrně chladné. V České republice totiž více než kde jinde platí, že si zde domácnosti kupují stejně ojeté automobily, nikoliv ty nové, a tak mají za celkovým vývojem trhu řadu let zpoždění. Ostatně, průměrný věk vozu v Česku je více než 15 let a nijak se nesnižuje.

Jinak to nepůjde

Pokud ale také patříte mezi ty, kteří si říkají, že se jich nějaká elektromobilita jednoduše netýká, protože budou jezdit v ojetém voze se spalovacím motorem a klidně si ho nenechají patnáct, ale rovnou 30 let, potom byste měli být vyvedeni z omylu.

Cílem Evropské unie je pochopitelně snížení emisí co možná nejrychleji. Omezení nových vozidel se spalovacím motorem je jedna věc a nikoho by nemělo překvapit, že po ní bude následovat druhá. Úředníkům je totiž naprosto jasné, co by se stalo, kdyby z klobouku nevytáhli další regulaci. Lidé by skutečně jezdili ve starých vozech, o které by se starali a náležitě je servisovali. Stále by také vypouštěli zplodiny do ovzduší, což je nežádoucí.

A tak není divu, že už se rodí plán, jak něčemu takovému zabránit. Cesty tu pochopitelně jsou. Ačkoliv by bylo problematické staré vozy zakázat, jelikož by to vyvolalo obrovskou nevoli a možná i řadu právních otázek, není nic jednoduššího než je nějakým způsobem zdanit. Jde jen o to, kde se udělá ona pomyslná dělící čára.

Foto: Shutterstock

Možnosti tu jsou

Dnes už se takzvaná ekologická vztahuje na vozidla spadající pod normy Euro 0 až 2. To jsou skutečně stará auta, která mnoho lidí nepoužívá. Podle některých informací už se toto opatření připravuje také pro normy Euro 3 a 4, což už by se dotklo mnoha majitelů vozidel. A pochopitelně by se postupně pokračovalo dále.

Aktuálně se tyto daně vztahují na převod vozidla, tedy jeho prodej někomu dalšímu. Nelze však vyloučit, že se začnou platit i za prosté držení auta. A navíc je tu ještě jeden faktor, který lze účinně použít. Pokud by se zvýšila spotřební daň z pohonných hmot na opravdu vysokou částku, stala by se auta se spalovacími motory reálně skutečně nepoužitelná.

Čtěte také: Skoro všichni Češi budou muset zpět do autoškoly. Ukázal se velký problém, EU rozhodla jednoznačně

Možná si říkáte, že k něčemu takovému se stát neodhodlá. Vývoj je ale velmi rychlý a vše k tomu směřuje. Ostatně, dokázali byste si před pár lety představit, že někoho napadne zakázat vozy, na kterých vyrostl evropský automobilový průmysl, a to navíc za velmi krátkou dobu?

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

7 Replies to “Rodí se plán, který zlikviduje ojetá auta v Česku. Každý si bude muset koupit drahý elektromobil

  1. Až to přijde, měli by jsme se semknout a bránit naše osobní práva , ať se vláda staví třeba na hlavu

  2. Jedině vzít lopaty a pořádně je tam vymlátit a nebo jim srovnat mozky abys začli myslet pozitivně.

  3. Až to nastane uspořádat generální stávku a pokračovat do té doby než to odvolají.

  4. To že česká vláda uplatňuje to, co (zatím) nefunguje nikde jinde, už všichni víme. Co se týká elektromobilů, v Německu zjišťují že to nějak nefunguje, přináší jen problémy a i milovníci elektromobility začínají obracet. Pomalu se připouští, ze ani s tou ekologií to není až tak slavné a že by se mělo od toho upustit. A ty slavné dotace na elektroauta proč česká vláda chce dávat až teď, když všude kolem s tím už skončili? Jen další ukázka toho, jak je tato vláda k smíchu. Prostě vládo, stačilo!

  5. Diktatura Bruselu !!! Naši aktivisté se toho chopí jako první. Brusel něco jen doporučuje u nas je to hotové. Jako s vejci. Větší klece, volný chov. Že to zdrazilo vejce o 300% nikoho nezajímá? On to zaplatí občan s mizerného platu nebo důchodu. Dobře placeni politici nehájí zájmy voličů. O ně jim jde jen pri volbách.

  6. Green Deal je jen dobrý kšeft. Zatím co jedni chudnou tak další jen nesmírně bohatnou. Pořádají summity na které politici a další šíbři létají soukromími letadly. Produkují různé nesmysly, jako emisní povolenky, které se staly jen zdrojem spekulativních zisků. Lodní, letecká a kamionová doprava se neomezuje, právě naopak. Zbytečný tranzit po silnicich místo železnice. Evropa blbne a ostatní se ji jen smějí. Brusel vymýšlí jen další s další sebevražedné opatření.

  7. Ale proč né, já se nemusím snažit vydělávat, vůz můžu zahodit, vzít nějakou hodně málo placenou práci a stát mi může doplácet minimální mzdu a platit nájem za mě 😆, nemám s tím skoro žádný problém 😖

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *