Roman Prymula to vládě tvrdě spočítal. Nemuselo zemřít 15 tisíc lidí, oznámil a ukázal na jedno klíčové selhání

Roman Prymula svého někdejšího šéfa Andreje Babiše příliš nepotěšil. Krátce před volbami totiž oznámil, že vláda v průběhu koronavirové epidemie nejednala správně a v důsledku toho zemřelo 15 tisíc lidí zbytečně, jak epidemiolog uvedl v pořadu Interview ČT24.

Prymula se stal ministrem zdravotnictví poté, co se v zemi loni v září rozjela silná vlna epidemie. Jeho předchůdci a shodou okolností současnému ministrovi Adamu Vojtěchovi bylo tenkrát vyčítáno, že nástup epidemie nezachytil. Po Prymulově nástupu do úřadu zavedla Česká republika v rychlém sledu přísná opatření včetně uzavření restaurací. Jenže pak byl sám Roman Prymula přichycen na schůzce s Jaroslavem Faltýnkem v restauraci, která měla být zavřená. Andrej Babiš ho následně okamžitě odvolal z funkce. Novým ministrem zdravotnictví se stal Jan Blatný, který začátkem prosince provedl jen těžko pochopitelné rozvolnění protiepidemických opatření, a to ve chvíli, kdy situace stále nebyla dobrá. Prymula toto rozhodnutí tehdy kritizoval, stejně jako další experti. Výsledkem byla masivní vlna epidemie, která trvala až do jara letošního roku. V jejím průběhu zemřelo nejvíce lidí za celou dobu epidemie a byla mimo jiné lemována bagatelizujícími výroky ministra zdravotnictví Blatného.

15 tisíc jich zemřít nemuselo, pokud by tady byla restriktivnější opatření,” uvedl Roman Prymula. To odpovídá přibližně polovině veškerých obětí covidu-19 v České republice. Ta patří z hlediska úmrtnosti na tuto nemoc k nejhorším na světě. Podle expertů jsme si takto velmi draze koupili částečnou kolektivní imunitu. Na rozdíl od jiných zemí se totiž v tuzemsku počty nových případů drží velmi nízko, což je mimo jiné přikládáno tomu, že mnoho lidí nemoci vědomě či nevědomě prošlo.

Roman Prymula však odmítá, že by tu probíhalo nějaké cílené promořování, byť výroky tímto směrem se tu a tam objevily, a to na počátku epidemie i od něj samotného. Následně byl v podezření snahy promořit českou populaci náměstek ministra Blatného, Vladimír Černý, kterého Andrej Babiš nazval “doktorem Smrt”. Čtěte více: Babiš připustil, že desítky tisíc obětí covidu byly zbytečné. “Na ministerstvu byl člověk, kterému jsem říkal doktor Smrt.”

Tady bylo několik lidí a pan náměstek Černý mezi ně patřil, který nepovažoval virus za handicapující a domníval se, že náš systém je natolik robustní, že to zvládneme a nebudeme muset dělat nějaké restrikce, ale ukázalo se, že tomu tak není,” řekl Prymula.

Kdyby jakýkoliv politik věděl, že za to zaplatí 30 tisíci mrtvými, tak by do toho nikdy nešel. A mě nejvíc fascinují lidé, kteří se zase objevují, kteří si myslí, že se zapomnělo na 30 tisíc mrtvých, a byli to lékaři, kteří veřejně říkali, že to onemocnění není závažné, že umírat nebude. Ale bylo to jinak,” uvedl Prymula. “Já bych ale politiky vinil z prosince (2020, pozn. redakce), kdy se před Vánoci vše otevřelo. V tom vinu nenesu, já jsem opakovaně říkal, že jsme měli být restriktivnější.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 94SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

12 názorů k článku “Roman Prymula to vládě tvrdě spočítal. Nemuselo zemřít 15 tisíc lidí, oznámil a ukázal na jedno klíčové selhání

  1. Nemej obavy oni nas “tlumočníci” vyleci i z covidu ty blbe uz dalsi debil co jede antibabis — jeste , ze to nerozhodovali pirati ci kriminalnici SPOLU .A CO LOVE DOBRY NE ???? za chvili nas pozabijí denne ty cerny tlamy vic nez covid §§§§koalice –zavrit spatne nezavrit špatne – dat penize osvc spatne nedat spatne – rousky spatne bez rousky spatne – rozvolnit spatne nerozvolnit spatně – dluh spatne asi pirati maji ekonomicky zazrak leda okrasz´t lidi co si za socialismu zbudovali a muze nekdo prijt od piratů ke mě DOSTANE KALAČEM MEZI OČI .

    1. i HITLER se dokazal zastrelit tahle sebranka nas bude ničit pořád a stále §§§§§§§§datumy 38 39 48 68 a pak 89 ta nejvetsi tragedie naroda a republiky ale muze nastat dalsi rok 2021 vitezstvi piratů a spol .to uz by nedal ani MADĚRA a koubojové.

  2. Lidé nemuseli umírat pokud by je ,,obvoďáci” léčili. Tím že Vás někdo pošle na PCR test, poradí Paralen a jinak Vás prakticky záměrně ignoruje, to není léčba. A tato ignorace ,,jde za” KRIp.lem Kubkem a jeho juntou v bílých pláštích.

    1. Naprosto přesně, nezkusili vůbec nic. Pokud se objevil nadějný a snadno dostupný lék, šup, honem kampaň proti, aby nekazil vakcinační kšefty. Kdyby lidem rozdali vitamín D, zachránilo by to spoustu životů. Kdyby ministr Blatný nelhal o ivermektinu a jeho účinné dávce, obvoďáci by se tolik nebáli a mohli ho předepsat, stejně tak isoprinosin.

    2. Stejně tak se ani nenamáhají poradit lidem, kteří se očkují, aby si snížili pravděpodobnost trombózy nebo GB-syndromu (který způsobuje spike protein a tedy i Covid): Acylpyrin resp. vitamíny skupiny B, hlavně benfotiamin.

  3. Začnu tím, že nadpis je pravdivý. Tím to ale pokud jde o článek končí. Těch 15 tisíc mrtvých jde na vrub právě restrikcím a tzv. opatřením proti Covidu. Ti lidé zemřeli pro odkládání ostatní lékařské péče a pro ignoraci léčení Covidu praktickými lékaři a zanedbáním propagace zvyšování vlastní imunity. Do nemocnice se vozili pacienti až se selháním plic a hlavně se nesmělo chodit k lékaři. Dále zemřelo mnoho lidí ze stresu z neustálého strašení ve sdělovacích prostředcích. Pokud by byla uplatněna ještě tvrdší opatření byl by počet mrtvých ještě mnohem vyšší. Prymula je sobecké individuum a patří za mříže a je jedno zda vězeňské nebo do blázince.
    .

  4. Kam vítr, tam plášť. Kdyby tohle veřejně ventiloval již v tu inkriminovanou dobu a ne až “po bitvě”, viděl bych to jinak.

  5. Určitě nejsem fanda vlády,ale nepříjde vám že se tento “pán” chová jako hovado?

  6. Zásadní chyba byla neléčení při začátku onemocnění. Jsou protivirové léky i přírodní protivirové přípravky jenže pacienti v ČR nedostali NIC!!! ani doporučení co si mají sehnat. Internisti je nechtěli ani vidět, říkali “až vám bude zle zavolejte si sanitku”. Stát naprosto selhal a těch mrtvých na covid-19 je daleko víc než 40.000. U zemřelých starších lidí se ani nezkoumalo jestli mají covid, bylo to “přirozené úmrtí”. Čím se zabývalo po celou dobu MZČR je záhadou, asi ho vůbec k ničemu nepotřebujeme, asi by bylo dobré snížit počty jeho úředníků o 50 %, aby byl zbytek výkonnější!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *