Roman Prymula to vládě tvrdě spočítal. Nemuselo zemřít 15 tisíc lidí, oznámil a ukázal na jedno klíčové selhání

Roman Prymula svého někdejšího šéfa Andreje Babiše příliš nepotěšil. Krátce před volbami totiž oznámil, že vláda v průběhu koronavirové epidemie nejednala správně a v důsledku toho zemřelo 15 tisíc lidí zbytečně, jak epidemiolog uvedl v pořadu Interview ČT24.

Prymula se stal ministrem zdravotnictví poté, co se v zemi loni v září rozjela silná vlna epidemie. Jeho předchůdci a shodou okolností současnému ministrovi Adamu Vojtěchovi bylo tenkrát vyčítáno, že nástup epidemie nezachytil. Po Prymulově nástupu do úřadu zavedla Česká republika v rychlém sledu přísná opatření včetně uzavření restaurací. Jenže pak byl sám Roman Prymula přichycen na schůzce s Jaroslavem Faltýnkem v restauraci, která měla být zavřená. Andrej Babiš ho následně okamžitě odvolal z funkce. Novým ministrem zdravotnictví se stal Jan Blatný, který začátkem prosince provedl jen těžko pochopitelné rozvolnění protiepidemických opatření, a to ve chvíli, kdy situace stále nebyla dobrá. Prymula toto rozhodnutí tehdy kritizoval, stejně jako další experti. Výsledkem byla masivní vlna epidemie, která trvala až do jara letošního roku. V jejím průběhu zemřelo nejvíce lidí za celou dobu epidemie a byla mimo jiné lemována bagatelizujícími výroky ministra zdravotnictví Blatného.

15 tisíc jich zemřít nemuselo, pokud by tady byla restriktivnější opatření,” uvedl Roman Prymula. To odpovídá přibližně polovině veškerých obětí covidu-19 v České republice. Ta patří z hlediska úmrtnosti na tuto nemoc k nejhorším na světě. Podle expertů jsme si takto velmi draze koupili částečnou kolektivní imunitu. Na rozdíl od jiných zemí se totiž v tuzemsku počty nových případů drží velmi nízko, což je mimo jiné přikládáno tomu, že mnoho lidí nemoci vědomě či nevědomě prošlo.

Roman Prymula však odmítá, že by tu probíhalo nějaké cílené promořování, byť výroky tímto směrem se tu a tam objevily, a to na počátku epidemie i od něj samotného. Následně byl v podezření snahy promořit českou populaci náměstek ministra Blatného, Vladimír Černý, kterého Andrej Babiš nazval “doktorem Smrt”. Čtěte více: Babiš připustil, že desítky tisíc obětí covidu byly zbytečné. “Na ministerstvu byl člověk, kterému jsem říkal doktor Smrt.”

Tady bylo několik lidí a pan náměstek Černý mezi ně patřil, který nepovažoval virus za handicapující a domníval se, že náš systém je natolik robustní, že to zvládneme a nebudeme muset dělat nějaké restrikce, ale ukázalo se, že tomu tak není,” řekl Prymula.

Kdyby jakýkoliv politik věděl, že za to zaplatí 30 tisíci mrtvými, tak by do toho nikdy nešel. A mě nejvíc fascinují lidé, kteří se zase objevují, kteří si myslí, že se zapomnělo na 30 tisíc mrtvých, a byli to lékaři, kteří veřejně říkali, že to onemocnění není závažné, že umírat nebude. Ale bylo to jinak,” uvedl Prymula. “Já bych ale politiky vinil z prosince (2020, pozn. redakce), kdy se před Vánoci vše otevřelo. V tom vinu nenesu, já jsem opakovaně říkal, že jsme měli být restriktivnější.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments