Rozsvícenou kontrolku motoru můžete snadno vypnout. Nemusí se to ale vyplatit

Grilované kuře, ponorka a vrtulník. Za celou dobu, co tato kontrolka straší řidiče, si vysloužila mnoho názvů. Nicméně pokud se rozsvítí, znamená to nejčastěji výlet do autoservisu. Může se ale stát, že se kontrolka rozsvítí, ale závadu neindikuje. Kontrolka motoru se dá jednoduše vypnout, ale musíte si být jistí stavem vozidla.

Co signalizuje kontrolka motoru

Již přes 20 let mají všechny automobily povinnost nás informovat o svém stavu pomocí příslušných kontrolek na přístrojové desce. Mají několik barev, v závislosti na tom, na co mají upozorňovat. Varovná upozornění mají žlutou barvu. Červené kontrolku poukazují na problém, který je třeba bez prodlení řešit.

Bývá standartní, že po nastartování se všechny kontrolky rozsvítí a po kontrole systému se hned sami zhasnou. Případně zůstane některá svítit a hlásí problém. U kontrolky motoru to může znamenat například:

  • porucha vstřikování paliva
  • chyba lambda sondy
  • chyba vačkové nebo klikové hřídele
  • porucha přísunu vzduchu do zapalování
  • jiná závada na emisním systému vozidla
Foto: Freepik

Co s tím?

Obyčejně se doporučuje v případě podobných potíží navštívit autoservis. Občas se ale může stát, že se kontrolka rozsvítí a závadu nesignalizuje.

Naprosto nejčastěji se to stává, pokud vozidlo startujete pomocí kabelů, nebo startovacího zařízení (boosteru). Baterie a řídící jednotky dostanou kopanec energie, který mohou vyhodnotit jako chybu a už nám svítí přístrojová deska jako vánoční stromeček.

Je několik způsobů, jak kontrolku motoru zhasnout. Obyčejně po několika nastartování dojde k jejich samovolnému zhasnutí. Ale není to podmínkou.

Pak může přijít na řadu klíč číslo 10. S jeho pomocí vymontujte svorku záporného pólu na baterii a nechte ji takto asi půl hodiny odpojenou. Systém řídících jednotek se po takové době většinou restartuje a kontrolky pozhasínají. Poté s vozem najeďte alespoň 20 km. Pokud se během jízdy grilované kuře nerozsvítí, máte zřejmě vyhráno. V opačném případě, nebo pokud odpojení baterie nepomohlo, musíte za mechanikem. Ten vozidlo připojí k diagnostice a zhasne vše manuálně, případně mu systém prozradí jaká závada nás trápí.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, buyacar, nerdwallet

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments