Šlachta vysvětlil, jakým způsobem půjde po politicích. Přijde po volbách zatýkání v nejvyšších patrech jako na Slovensku?

Slovensko si v minulém roce zvolilo novou vládu, která přislíbila boj proti korupci a zločineckým strukturám mezi politiky a úředníky. Přestože to mnozí považovali za planý předvolební příslib, pokud něco vláda Igora Matoviče (který už dnes zase premiérem není, ale to je jiný příběh) splnila, pak to bylo právě rychlé sjednání spravedlnosti. Ve vazbě skončily policejní i justiční špičky, stejně jako miliardáři, kteří do té doby neváhali uplatňovat svůj vliv prostřednictvím svých peněz.

V České republice se nabízí analogický příběh, možná dokonce ještě lépe okořeněný. Na rozdíl od Matoviče je totiž rychle stoupající strana Roberta Šlachty Přísaha tvořena bývalými elitními policisty. Ti nejenže vědí, jak funguje zdejší spravedlnost a kam je v případě potřeby třeba sáhnout, ale jistě mají i dostatek informací o tom, jak to tu v minulých letech chodilo.

Přestože se korupční téma zdálo být již zprofanované, protože se na něm svezly jak kdysi Věci Veřejné, tak i Hnutí ANO, v případě Roberta Šlachty ve společnosti znovu rezonuje. Snad proto, že Šlachta coby policista proslul jako neúnavný bojovník proti korupci, a tak mu lidé věří, že by stejně postupoval také v politice.

Minulý rok byl navíc z tohoto hlediska více než zajímavý. Jak se ukazuje, vláda nakupovala zdravotnické potřeby hlava nehlava, a to za mnohdy přemrštěné částky. “My jsme vyjeli mezi občany s novou peticí, kde se jich ptáme, zda by měli zájem, abychom nastartovali prověření všech covidových zakázek v nouzovém stavu, kdy je vyřazen zákon o veřejných zakázkách a obchoduje se napřímo. Nyní máme patnáct tisíc podpisů, a když mluvíme na náměstích, lidé říkají, že o to mají velký zájem. Je z nich cítit, že jim řešení všichni slibovali dokola, ale naprosto s tím nepohnuli,” uvedl Robert Šlachta pro Parlamentní listy. Jeho strana se prý chystá řešit korupci konečně rázným způsobem.

Poukázáním na koronavirové nákupy se navíc Šlachta opřel do vlády Andreje Babiše, ke které se dosud příliš nevyjadřoval, a také proto bylo Hnutí Přísaha občas považováno za premiérovu spřízněnou stranu. Pokud však bude chtít Šlachta skutečně řešit covidové zakázky, konfrontaci s premiérem se nevyhne.

Přestože většina nákupů v koronavirové době probíhala v rámci nouzového stavu, některé byly natolik podezřelé, že není vyloučeno zahájení trestního stíhání. Ostatně, policie už některé zakázky šetří.

Foto: Hnutí Přísaha

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments