Slavná česká zpěvačka si vyhádala vyšší důchod. Takhle se to dělá, zkuste to také

Málokdo ví, že výměra důchodu od České správy sociálního zabezpečení nemusí být definitivní. Překvapivě často se stává, že důchod není vyměřen správně. Ostatně i proto odborníci doporučují konzultaci se specializovanými poradci, kteří vám penzi vypočtou nezávisle, a pokud se od té přiznané liší, můžete se ozvat, případně jít rovnou do sporu.

Došlo na tahanice

Ostatně, teď tu máme jeden prominentní případ, který skončil úspěchem stěžovatelky. Tou není nikdo jiný než slavná zpěvačka Helena Vondráčková. Ta nebyla spokojena s tím, jaký důchod jí byl přiznán. Ono není divu, původně měla dostávat pouhých 8 tisíc korun měsíčně, což se zdá být skutečně málo. Po stížnosti jí byl zvýšen na 13 tisíc korun, ale ani to není žádné terno, obzvlášť pro člověka, který je celoživotně zvyklý na úplně jiné příjmy. Zpěvačce to stále přišlo málo, a tak jí nezbylo než jít soudní cestou.

Nakonec se jí zadařilo. Po dvou letech tahanic, kdy podle ní Česká správa sociálního zabezpečení vůbec nereagovala na výzvy o další navýšení důchodu, soud původní výměr zrušil a nastavil nový. Není však známo, kolik tedy bude Vondráčková nakonec dostávat.

Foto: Česká televize

Může se to stát každému

Zřejmě ovšem došlo k přiznání sporných příjmů, které zpěvačka měla do roku 1990, kdy působila pod agenturou Pragokoncert. Jádro problému spočívalo v tom, že nedokázala doložit, že tam skutečně působila a vydělávala. Oficiální dokumenty omylem skartoval její manžel. A úřadu nestačily například dobové programy či plakáty dokazující nejrůznější vystoupení pod touto agenturou.

Zpěvačka se přitom nechala slyšet, že v této době státu vydělávala velké množství peněz a sama byla zařazena do nejvyšší tarifní třídy v této agentuře. Nejde jí prý ani tak o peníze jako o princip.

Pravdou je, že něco podobného lidé zažívají poměrně běžně. Není totiž vždy jednoduché doložit výkon pracovní činnosti před rokem devadesát, kdy existovalo úplně jiné zřízení a zaměstnavatelé. Sociálce přitom dokumenty často schází a je potom na dotyčném, aby je sám doložil. Za tímto účelem je možné využít třeba i svědků, tedy zejména bývalých kolegů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments