Slavný český sportovec podváděl v závodě. Měl by chodit kanálem, takovou má ostudu

O víkendu proběhl oblíbený závod Vltava Run, který se mezi Čechy těší velké popularitě. Kromě profesionálních týmů se ho účastní spousta amatérů, kteří si vyloženě užívají jen účast a specifické podmínky a pravidla tohoto štafetového závodu, který startuje na Šumavě a míří 360 kilometrů až do Prahy.

Vyhráli divným trikem

Závod má však prestiž i mezi profesionály, u kterých zjevně neplatí, že nestačí zúčastnit se, ale je potřeba vyhrát. A jak se ukazuje, někdy dokonce za každou cenu. V rámci aktuálního ročníku přitom propukl skandál, který v historii závodu nemá žádné obdoby. Jeho ústřední postavou je přitom olympionik David Svoboda a jeho tým Kalokagathia Aliance, kde dělá kapitána spolu se svým dvojčetem Tomášem.

Jak informuje deník Blesk, právě tento tým na závodě předvedl hodně zvláštní věc, která je zpětně vykládána jako podvod, byť ji pravidla podle všeho povolují. Jde o to, že Svobodův tým využil na jednom úseku několika běžců, kteří si rozložili síly a zaběhli ho tedy rychleji.

Nejprve došlo k oznámení, že se zranil běžec A. Místo něj tedy nastoupil běžec B, který od začátku svého úseku nabral neuvěřitelnou rychlost, kterou podle odborníků neměl šanci udržet až do konce. A také, že ne. Najednou odstoupil s tím, že je zraněn. Jenže se tak stalo přesně na místě, kde čekal čerstvý náhradník C, který úsek opět doběhl ve vysokém tempu. Něco takového pravidla povolují, protože ke zranění může dojít a týmy mají mít možnost závod dokončit. Jenže se nečeká, že by náhradník stál přímo v místě, kde ke zranění dojde. Za normálních okolností by se na místo ještě musel dostat, což by zabralo nějaký čas a nakonec by z toho žádná výhoda nebyla. Jenže tady to celé bylo podezřelé.

Foto: Shutterstock

Morálně je slabý

Zřejmě by se to tolik neřešilo, kdyby tým Kalokagathia Aliance závod nakonec skutečně nevyhrál, a to rozdílem minuty a půl před druhým týmem. Tento náskok získal právě ve sporném úseku, jinak by zřejmě nezvítězil. A pak je tu další velmi zvláštní okolnost. Svobodův tým se před závodem u organizátorů informoval, zda je takový postup v souladu s pravidly.

Vše už se řeší na sociálních sítích, kde mnozí pochybují o morálních kvalitách sportovce Davida Svobody. Ten byl dlouhou dobu považován za vzor skvělého sportovce, ovšem v poslední době dělá jeden přešlap za druhým. Před pár týdny zpochybňoval ruskou agresi na Ukrajině a podporoval start ruských sportovců na olympiádě, následně měl kolem toho nemístné poznámky na sociálních sítích, a teď tohle. Jeho pověst už je v úplných troskách.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments