Sníh v Alpách dostává barvu krve. Pro lidstvo to není dobrá zpráva

Už jste někdy viděli krvavý sníh? Nemáme na mysli ten, který zůstane po nějaké ošklivé havárii na lyžích, ale ten, který se přírodním procesem zbarví do rudé barvy krve? V Alpách už jsou celé velké sněhové plochy této barvy a není to dobrá zpráva.

Pěkné na fotkách, špatné pro přírodu

Na fotografiích vypadají sněhové pláně zabarvené do rudé barvy opravdu efektně. Pokud vystoupáte na místo, kde se to děje, možná zůstanete naprosto ohromeni. Pravda však je, že jde o dost nepříjemnou záležitost.

Za všechno může krvavá řasa

Řasa Sanguina nivaloides má schopnost zabarvit sníh do červené barvy. Dělá to čistě z evolučních důvodů – červený pigment ji totiž chrání před slunečními paprsky. Tomu, aby řasy mohly růst na ledovcích a ve vysokých výškách pokrytých sněhem, napomáhá globální oteplování. V teplejším prostředí se řasy rychleji rozrůstají. Zároveň přispívají k dalšímu tání sněhu, protože bílý sníh má schopnost přirozeně odrážet sluneční paprsky, ale řasy tuto ochranu narušují.

Můžeme obdivovat, jak je to z evolučního hlediska dokonalý systém, kdy si jsou řasy v zásadě schopné rozšířit místo k životu. Zároveň si však musíme uvědomit, že pro nás znamená další velký problém.

Problém se musí řešit komplexně

Snad všem už je jasné, že ledovce doopravdy tají, stejně tak ubývá sněhu na místech, kde ležel po staletí. Vědci se snaží přijít na to, jak zabránit řase, která barví sníh do krvavého odstínu, aby se dál šířila a podporovala fenomén tání ledovců a oteplování míst, která mají zůstávat stále pod sněhem. Je to však dílčí problém.

Aby se vyřešily potíže, které se v souvislosti s oteplováním objevují, museli bychom zvládnout problém se změnou klimatu jako celek. Můžeme se snažit ochránit korálové útesy nebo třeba zabránit v šíření této krvavé řase, ale pokud se neposuneme dál v otázkách změn klimatu, budou na nás podobné problémy vyskakovat zas a znovu. A bude jich víc a budou se stávat naléhavějšími.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wionews, Weforum, TheWeek, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments