Snižte nám důchody, vyzývají senioři v Česku stát. Máme je moc vysoké, ať něco zbude i na děti

Ačkoliv se formuje všeobecné přesvědčení o tom, že nejnovější změny v důchodovém systému nejsou lidem příliš po chuti, zejména pak ty, které dopadají na současné penzisty, ve skutečnosti by se jeden možná divil, jaký je na problematiku důchodů mezi těmi, kdo je skutečně pobírají, názor. Už i oni si totiž zjevně uvědomují, že se zde v minulých letech najelo na neudržitelnou vlnu a že tento večírek bude muset skončit. Čím dříve, tím lépe.

Přehnalo se to

Zároveň se ukazuje, že řada důchodců je schopných mezigenerační solidarity a jakéhosi jednání pro blaho celku, tedy celé společnosti. Deník Mix24.cz hovořil hned s několika jedinci v důchodovém věku, kteří svorně vyjadřovali přesvědčení, že by měl být v důchodech proveden velký řez, aby se zaručilo, že něco budou moci pobírat i příští generace.

Vždyť je to úplně hrozné. Ti nahoře si nás kupují, jenže to dělají ne za své peníze, ale za peníze našich dětí. Za poslední čtyři roky mi vyrostl důchod z 18 tisíc na 26 tisíc korun,” říká pan Jaroslav z Rokytnice nad Jizerou. “Ukažte mi někoho, komu se takhle zvedla mzda. Vždyť se ty peníze někde musí brát, a berou se na dluh, který budou platit naše děti. Jsem pro, aby se důchody plošně snížily a uznalo se, že se to v minulých letech přehnalo.

Pan Jaroslav naráží na skutečnost, že to je přibližně posledních sedm let, kdy začaly penze růst velmi rychlým tempem, přičemž až od příštího roku se tak trochu začíná brzdit, protože od ledna mají důchody narůst v průměru už jen o 360 korun. “To ale nebude stačit. Jsme už v takové šlamastyce, že by se měly penze spíše zmrazit nebo na čas snížit,” je přesvědčen pan Hynek z Karlových Varů. “Máme se ženou už takové důchody, že je ani nezvládneme utratit. Tolik ani nepotřebujeme, počítali jsme, že v penzi budeme spotřebovávat úspory, a tak si přilepšovat. Když to ale vidím, připadá mi to jako nějaký poslední večírek, po kterém bude potopa.

Foto: Shutterstock

Systém už na to nestačí

Problém českého důchodového systému spočívá v tom, že už se nemůže spolehnout na svou průběžnost, respektive na to, že odvody na sociálním pojištění současných zaměstnanců pokryjí neustále navyšované penze. Systém tedy v podstatě zkolaboval, protože musí být živen ze státního rozpočtu, který si na něj půjčuje peníze. A tyto dluhy zde nechává příštím generacím.

Nedávno jsme přitom přinesli hojně diskutovaný text, ve kterém někteří poukazovali na poměrně vysokou životní úroveň českých důchodců, kteří si například jezdí dvakrát ročně na dovolenou a kupují si drahá elektrokola za desítky tisíc korun. Někteří přitom dostávají vyšší důchod, než jaký měli v závěry kariéry plat, což je motivovalo pouze k tomu, aby odešli do předčasné penze.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments