Už i některým důchodcům přijdou jejich penze dostatečné až vysoké. Jejich nárůst by měl brzdit

Ačkoliv se formuje všeobecné přesvědčení o tom, že nejnovější změny v důchodovém systému nejsou lidem příliš po chuti, zejména pak ty, které dopadají na současné penzisty, ve skutečnosti by se jeden možná divil, jaký je na problematiku důchodů mezi těmi, kdo je skutečně pobírají, názor. Už i oni si totiž zjevně uvědomují, že se zde v minulých letech najelo na neudržitelnou vlnu a že tento večírek bude muset skončit. Čím dříve, tím lépe.

Přehnalo se to

Zároveň se ukazuje, že řada důchodců je schopných mezigenerační solidarity a jakéhosi jednání pro blaho celku, tedy celé společnosti. Deník Mix24.cz hovořil hned s několika jedinci v důchodovém věku, kteří svorně vyjadřovali přesvědčení, že by měl být v důchodech proveden velký řez, aby se zaručilo, že něco budou moci pobírat i příští generace.

Vždyť je to úplně hrozné. Ti nahoře si nás kupují, jenže to dělají ne za své peníze, ale za peníze našich dětí. Za poslední čtyři roky mi vyrostl důchod z 18 tisíc na 26 tisíc korun,” říká pan Jaroslav z Rokytnice nad Jizerou. “Ukažte mi někoho, komu se takhle zvedla mzda. Vždyť se ty peníze někde musí brát, a berou se na dluh, který budou platit naše děti. Jsem pro, aby se důchody plošně snížily a uznalo se, že se to v minulých letech přehnalo.

Pan Jaroslav naráží na skutečnost, že to je přibližně posledních sedm let, kdy začaly penze růst velmi rychlým tempem, přičemž až od příštího roku se tak trochu začíná brzdit, protože od ledna mají důchody narůst v průměru už jen o 360 korun. “To ale nebude stačit. Jsme už v takové šlamastyce, že by se měly penze spíše zmrazit nebo na čas snížit,” je přesvědčen pan Hynek z Karlových Varů. “Máme se ženou už takové důchody, že je ani nezvládneme utratit. Tolik ani nepotřebujeme, počítali jsme, že v penzi budeme spotřebovávat úspory, a tak si přilepšovat. Když to ale vidím, připadá mi to jako nějaký poslední večírek, po kterém bude potopa.

Foto: Shutterstock

Systém už na to nestačí

Problém českého důchodového systému spočívá v tom, že už se nemůže spolehnout na svou průběžnost, respektive na to, že odvody na sociálním pojištění současných zaměstnanců pokryjí neustále navyšované penze. Systém tedy v podstatě zkolaboval, protože musí být živen ze státního rozpočtu, který si na něj půjčuje peníze. A tyto dluhy zde nechává příštím generacím.

Nedávno jsme přitom přinesli hojně diskutovaný text, ve kterém někteří poukazovali na poměrně vysokou životní úroveň českých důchodců, kteří si například jezdí dvakrát ročně na dovolenou a kupují si drahá elektrokola za desítky tisíc korun. Někteří přitom dostávají vyšší důchod, než jaký měli v závěry kariéry plat, což je motivovalo pouze k tomu, aby odešli do předčasné penze.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

40 názorů k článku “Už i některým důchodcům přijdou jejich penze dostatečné až vysoké. Jejich nárůst by měl brzdit

  1. Pokud vůbec nějaký uváděný fiktivní důchodce existuje jinde než na papíře,tak asi bere podobně vysoký důchod jako p.Topolánek.Ale ten jak víme z tisku tvrdí že má málo.Já co by str.duchodce vyzývám stát: vraťte ty miliardy korun, které předchozí vlády odklonili ( řečeno cudným jazykem politika) z kolonky důchodového pojištění čili vraťte je tam kam patří.

  2. Žádný takový není,je to výmysl,aby se chránila vláda, která je k ničemu.A když má někdo moc peněz ať to pošle potřebným.

 1. Může mě ten chytrej novinář ukázat toho důchodce co pobírá 26000kc. Tak ať jde a domluví si na důchodovém že mu posílají hodně že mu bude stačit půlka. Chce se mě blejt velebnosti. Nevymyslel si to inteligentní novinář věřím že ano. Chytrolin běž psát sci-fi.

  1. Pan Jaroslav nechť klidně důchod odevzdá opuchliku traktoristovi, určitě ho pochválí před upocenym,prolhanym Narcisem a prodavačkou mobilů.
   Možná že se usměje i hradní klaun 😅👋👍

 2. No nevím kde to číslo mrkev sebral.Já mám důchod 21000.A to díky tomu že jsem pracoval u západních firem které mi přiznávali celý plat.A za poslední čtyři roky se mi upravila penze v průměru o 900kč,co to je za blbost že pán měl penzí o 8000kč po úpravě.

 3. Za prvé jsou dva .Já po zaplacení nájmu který nám opět zdražilo.Me v peněžence zůstává 6000 Kč na měsíc. Když to nestačí utratit tak at to pošle potřebným.

 4. To by mohl napsat jedině takový důchodce který pobírá důchod vyšší než 40.000,- Kč, a jsou i vyšší podle statistiky ČSÚ, článek je zavádějící😉

 5. Zajímalo by mě,kolik takových to vychechtanych důchodců je Já se zbylimi necelými 5tisicu, mezi ně určitě nepatrim

 6. Tak ja mam 14 tisíc, po odečtu poplatků mi zbyde 6 500 na vše, to znamená jídlo a léky + občas něco na sebe nebo drogerie. Opravdu si můžu vyskakovat. Modlim se aby se mi neporouchala lednice nebo pračka, taky nejsou uz nejmladsi.

 7. Lhát a podvádět se tu umí krásně. A jestli někdo má hodně tak mu to nevadí a chce víc,nějaký bývalý politik nebo něco namyšlení 👎🏻

 8. Mám 70 let, pracovala jsem 52 let s jednou mateřskou dovolenou. Nemocná jsem téměř vůbec nebyla. Do důchodu jesem odešla v 68 letech. Polovina mého důchodu 11 tisíc platím měsíčně pouze za elektřinu. Proč by měli důchodcům snižovat důchody pro děti, kterým se nechce dělat a kteří nebudou dělat, jsou líní a navíc přijdou za těma důchodci, kteří si utrhnou od úst a dají dětem a vnoučátkům. Netvrdím, že všichni mladí jsou tací, ale je ich min. 50%. Zeptejte se obvoďáka, kolik neschopenek vypisuje mladým, protože oni mají na to nárok. A já co jsem celý život odváděl na soc.peníze tak mi nedají téměř nic a ještě chtějí ubrat. To už volá do nebe ….

  1. Jako by důchodci za mlada nebyli spratci… Oni budou pracovat také. To, že vy jedete třeba vlakem nebo autem a vidíte nějaké fetky je asi proto, že na nic jiného se nesoustredite.

  2. Mýlíte se, všechny mladí jsou stejní vychcánci.
   A co dávkaři??
   Naně se nesmí šáhnout, protože volí fialovou zrůdnost.
   Vězení??? Hotel s komfortem zadarmo, lékařská péče bez čekání, strava grátis, sprchy. Tělocvičny, energije, atd.
   Žádná práce.
   Tohle je trest????
   Proč nemakaji???

 9. Co takový naši politici uberou si z jejich almužny chudáci. Ne určitě si zase po novým roce přidají . Co politik to chuďas.

 10. Mí rodiče mají také vysoký důchod. Přesto žijí skromně a přebytek, což není zrovna málo dávají mně abych si šetřil na důchod. Já to po nich nechci, ale jim to dělá radost když mně mohou pomoct.

 11. Je to pěkný nesmysl, co píšete. Veri někdo tomu, že když dají méně peněz důchodcům, že to zbyde pro další generace? Prosustruje to naše vláda.

  1. To říkal Kalousek s Drabkem taky. Nakonec peníze dali na Církevní restituce. Že ten jejich podvod budou platit naše děti a vnoučata do roku 2042 jim najednou vůbec nevadilo. Když slyším tuto písničku, hned tuším zase nějaký podvod. Klaus prošustroval 300 miliard a Topolanek 70 miliard s přebytku vybraného na duchody. Naše důchody patří mezi nejnižší v EU. Průměr vydávány na důchody je 12% HDP vyspělé státy mají 14-16% HDP my máme pouhých 8% HDP. Je to pouze 2/3 průměru. Tady nam zase nekdo lže.

 12. Mrkvičko, Vy provokatére. My důchodci se uskromníme a politici si ze stejného balíčku přidali na platech tisíce. Teď, když máme důchody, že nemusíme obracet každou korunu 2 x, abychom si koupili housku nebo zeleninu, tak někteří si neváží toho, že na nás někdo myslel. My se uskromníme a ta války baba za to koupí kulky na Ukrajinu. Já jsem slyšel ženu z Ukrajiny jak žehrá, že se musela vystěhovat z hotelu a že místo, aby sla pracovat tak se vrátí raději zpátky, protože tam kde bydlí se nebojovalo. A další ministr si mastí kapsu a nekontroluje místo bydliště a přiřkne jim příspěvky v plné výši. Na parkovišti u hotelu není kam přes auto s Ukrajinskou SPZ postavit auto. Jak to kontroluje? A potom nějaký pisálek vyplodí takový článek od člověka, kzerý to ani tak nemyslel….-)

 13. Komu se tak zvedla mzda? Např. našim politikům. Ti si měsíčně přidali o cca celý váš důchod. A vůbec je osud jejich dětí a vnoučat netrápí.

 14. Vážený pisatele, zkuste využít s průměrným důchodem celý měsíc.A to zdaleka všichni nemají průměrný důchod.

 15. Takovou agresi vůči důchodcům pravděpodobně řízenou současnou vládou za trvání ČR nepamatuji. Zároveň se snaží vyvolat ne sjednocování, ale nenávist mezigenerační.

 16. Vyzvěte ty bohaté důchodce k dobrovolnému snížení své penze a nechtějte snižovat penze všem

 17. Hlavně by měli požádat o snížení platu politici. Důchodci dělají pro děti a vnuky daleko více než politici! Ti se jen tváří jako velcí obětavci, ale hlavně se snaží aby si odklonili co nejvíce pro sebe. A novináři jsou nehodní podplacení trumpetkové, pořád se strefují jen do důchodců, asi doufají, že větší počet duchodcu dostane z jejich slátanin infarkt a že tak pomohou vyřešit duchodovou reformu!

 18. Pokud si mladí místo toho aby pracovali budou jezdit všude možně, tak nebudou mít důchod. Myslím si, že důchodci odvedli dost peněz do státní pokladny. Nám přidají 300 Kč a sobě tisíce a ještě chtějí, aby důchodci makali aby se mladí měli dobře. Hodně divná politika.

  1. Ono asik takhle,proč by mladí mněli pracovat od nevidím do nevidím za pár šupáku když ten důchod stejně ani tak nedostanou tak at si užívají dokud můžou.

  1. Samozřejmě, vláda důchodový fond rozkradla, tak to potřebuje zakrýt a nejlíp to dělá pan Mrkvička, ten umí udělat viníky z jiných. A na to se bohatí důchodci hodí nejlépe. Takoví boháči že si dovolí zaplatit nájem a pak se rozšoupnou s léky tak, že jim stěží zůstane na jídlo

  2. Přesně jste klepl hřebíček po hlavičce! Tímto a jistě i dalšími manipulativními články i zmanipulovanými veřejnými průzkumy, které v tomto duchu budou jistě postupně přibývat, nás chtějí pomalu začít připravovat se zvyknout si na tento názor, připravovat se na pocit nečistého svědomí vůči ostatním sociálním skupinám a začít mít touhu být s nimi solidární až tak, že vládu budeme sami žádat, aby nám důchody přinejmenším zmrazila, ne-li stopla či snížila, protože jsem si jista, že se k některému z těchto kroků chystá cestou co nejmenšího odporu, aby neztratila voliče z této sociální skupiny. A tato mediální masáž je jen vhodně zvolená strategie, jejímž výsledkem má být souhlasný potlesk důchodců, když jim vláda oznámí zmrazení, zdanění či další snížení důchodů na základě samotného přání důchodců.

 19. Přestaňte už s těmi kecy o tom jak nejsou penize pro lidi, kteří celý život makali proto,aby měli slušný stáří.
  Přestaňte rozdávat miliardy cizincům ,pokud nemáte pro svoje lidi. Co je to v dnešní době brát důchod 20000? Začnete u sebe! Snižte svoje obrovský platy a náhrady a pobírejte plat jako má průměrný důchodce!!! Běžte příkladem

 20. Už ten nadpis mě zvedl že židle… Prosím Vás, kdo toto vymyslí?
  Pro děti, které..? Tady je všechno postavené na hlavu.
  Všichni se otírají o důchodce, ale drtivá část nynějších důchodců poctivě pracovala.
  A mladí, těm se nějak makat nechce, jen za hodně peněz a moc se nenadělat.
  A vláda….ty jejich prognózy…co bude za 30, 40, 50 let….? Sami neví, co bude za rok.
  A hlavně, začněte šetřit na sobě vládní garnituro a nesnažte se zasevat zlo mezi důchodce a mladou generaci.

 21. Pane Petře Fialo,nevydávejte se za důchodce.Až jím opravdu budete,tyhle řeči Vás přejdou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *