Socialismus se vrací do Čech. Stát bude řešit lidem bydlení. To nedopadne dobře

Situace na trhu bydlení není dobrá, tedy alespoň pokud se zohlední zájmy nízko a středněpříjmových domácností, které mají skutečně problémy dosáhnout nejen na vlastní bydlení, ale v řadě případů také na nějaký slušný nájem. Ceny nemovitostí a od nich se odvíjející nájmy jsou stále velmi vysoké, a navzdory očekáváním se nezdá, že by měly nějak výrazněji klesnout. Spíše už se zase brzy vrátí jejich prudký růst.

Vrací se staré časy

Všichni zúčastnění, ať už jsou to stavebníci, developeři nebo investoři tvrdí, že u nich problém není. Největším kamenem je stát, případně jeho samosprávy. Stačí se jen podívat na to, kdo z každého prodaného bytu kasíruje největší balík peněz. Ano, je to stát. A kromě toho pak samosprávy ještě hází klacky pod nohy nové výstavbě, která od prvotního návrhu po realizaci zřídkakdy trvá méně než deset let.

Namísto toho, aby stát řešil skutečný problém, rozhodl se, že bude lidem pomáhat. K tomu pochopitelně najme stovky dalších úředníků a jen prohloubí svou neefektivitu. Bude to ale prodávat jako velký úspěch, byť nebude provozovat nic jiného než vlastní realitku, ale bez jakýchkoliv zkušeností, expertízy a zázemí. Už teď se počítá s tím, že tento nápad vyjde na více než miliardu korun ročně. A to v době, kdy by se naopak mělo šetřit.

Nová státní realitka bude fungovat při obecních úřadech, kde bude vždy tým vyhrazených zaměstnanců řešit tuto agendu. A co přesně budou mít na práci? Předně tak obecné věci, jako je třeba orientace na trhu s bydlením, případně pomoc lidem v jednání s pronajímateli, řešení smluv apod.

Plán je dokonce takový, že by si tyto úřady měly z okolí nabírat volné byty soukromých pronajímatelů, které potom budou víceméně spravovat, respektive ubytovávat v nich nájemce, které uznají za vhodné. Předně by mělo jít o nájemce z řad těch, které jsou ohroženi bytovou nouzí.

Foto: Shutterstock

Bude to nepříjemné

A jsme u toho. Tady se vrací zárodky socialismu v plné kráse. Když v tomto případě nefunguje trh, například proto, že určití nájemníci neplatí nebo poškozují vybavení bytu, a tak je nikdo nechce ubytovat, přijde stát se zástupem úředníků a pokusí se to řešit.

Pochopitelně to nebude fungovat, protože problémové nájemníky v bytě nikdo mít nechce, i když by úřad měl do určité míry garantovat náhradu případných škod.

Když ovšem stát zjistí, že to takto nefunguje, přijde další krok. Přeci jen už bude mít vytvořenou strukturu a nebude ji chtít rozpustit. Proto se bude snažit pronajímatele do nevýhodných vztahů nutit. A když to nepůjde, potom přijde třeba návrh na to, že se prázdné byty neúměrně vysoce zdaní, popřípadě rovnou vyvlastní.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments