Sportovci se hádají, kdo vzal na palubu lékaře-šarlatána. Do věci se zapojil i Babiš

Český olympijský výbor si uřízl pořádnou ostudu. Olympiáda v Tokiu ještě pořádně ani nezačala a česká výprava už ve velkém počítá sportovce, kteří přijdou o své starty, protože se nakazili koronavirem. Nikoliv však hloupou náhodou, ale velmi pravděpodobně velkým podceněním situace ze strany ČOV.

Olympijský výbor již potvrdil, že pacientem nula, tedy tím, od kterého se sportovci nakazili, byl jeden z lékařů tenisového týmu, Vlastimil Voráček. Ten se na palubu leteckého speciálu s několika desítkami olympioniků dostal navzdory tomu, že nebyl očkován proti covidu. V minulosti přitom radil, aby lidé jako prevenci koronaviru kloktali ústní vodu, případně jedli pastilky. To je možné považovat za šarlatánství. Čtěte více: Lékař, který pokazil Čechům olympiádu. Koronavirus léčil kloktáním

Neskutečně podceněná logistika sportovců do Tokia je v našich očích čistým amatérismem, selháním toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu, ne lidí na palubě. V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného, celá situace vyústila v množství pozitivních případů mezi sportovci i samotnými funkcionáři ČOV,” kritizoval pro Blesk šéf agentury Sport Invest David Trávníček, jehož společnost zastupuje Markétu Nausch Slukovou, která přijde o svůj start, přestože dodržela všechny pokyny a je očkovaná. Test však u ní potvrdil přítomnost koronaviru na sliznici. Stejně jako ostatní se zřejmě nakazila od Voráčka.

Podle Českého olympijského výboru nebylo možné vynucovat po nominovaných sportovcích a trenérech očkování. Jeho mluvčí Tibor Alföldi pro server idnes.cz prohlásil, že Vlastimila Voráčka jmenoval tenisový svaz. To však odmítá jeho šéf Ivo Kaderka. “Je to pouze a jenom odpovědnost Českého olympijského výboru, nebyla to žádná nominace tenisového svazu. Olympijský výbor často mluví sportovním svazům do věcí, které mu ani nenáleží, a teď, když se vyskytne problém, svou vinu přehazuje na nás,” uvedl Kaderka pro Seznam Zprávy.

Nezvládnutá logistika a organizace českých olympioniků rozčílila také mnohé politiky. Například Miroslav Kalousek na svůj Twitter napsal, že nechápe, jak mohli vzít někoho nenaočkovaného na palubu speciálu, kterým cestovala značná část české výpravy.

Vytočený je také premiér Andrej Babiš. “Považuji to za skandální, hrubě se mi to nelíbí. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát. Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit.

Česká republika si na mezinárodní sportovní scéně touto eskapádou značně pošramotila pověst. Pokud by situace navíc gradovala a ukázalo se, že se v letadle nakazilo ještě více českých sportovců, mohlo by to ohrozit i celou olympiádu. V zahraničních médiích už se objevily spekulace o tom, že by olympijské hry mohly být znovu zrušeny, protože epidemiologická situace ve světě se zhoršuje a řada případů je i mezi sportovci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments