Stát oznámil, jak oholí Čechy. Obyčejná domácnost bude rázem o 100 tisíc korun ročně lehčí

Příští rok nebude z finančního hlediska vůbec jednoduchý. Vstupujeme totiž do nové ekonomické doby, kdy je potřeba se připravit na nová pravidla a opatření. Spousta věcí, na které jsme zvyklí, přestává v dané podobě platit a naopak budou platit nové. Vše se nicméně nese v tom duchu, že peníze budou plynout do státního rozpočtu, a to z kapes daňových poplatníků. Navíc se osekají nejrůznější podpory a slevy na daních, tudíž lidem zbude méně peněz.

Tvrdé úspory

Nutno říct, že celý konsolidační balíček je poskládán velmi šikovně. Jednotlivá opatření nevypadají nikterak drakonicky. Obvykle je to nějaká tisícovka tam, jiná sem, ovšem je třeba si uvědomit, že jde o desítky různých změn, které mají ve většině případů jednoznačně negativní finanční dopad na domácnosti. Problém je až v jejich kombinaci, kdy by průměrná česká domácnost mohla přijít až o 100 tisíc korun ročně.

Pochopitelně je potřeba říct, co to taková průměrná česká domácnost je. Tam už je třeba počítat s příjmem kolem 80 tisíc měsíčně, tedy nějakých 960 tisíc ročně. Z takové sumy už sto tisíc nevypadá tak děsivě, jelikož jde o nějakých deset procent. Ovšem stále jde o citelný zásah do rodinných financí.

Velký dopad bude mít navýšení daně z nemovitých věcí, která se takřka zdvojnásobí. Argumentuje se přitom tím, že dosud byla velmi nízká, a tak je prostor k jejímu zvyšování. To je sice pravda, ale za své nemovitosti si teď už zkrátka citelně připlatíte. Navíc existuje nevyslovený záměr tuto daň nadále zvyšovat, takže by se v příštích letech mohla dostat na několikanásobek. Jakmile si ji stát totiž zvykne využívat, jen tak v tom neskončí.

Foto: Shutterstock

Je toho skutečně hodně

Citelně zabolí také rušení a omezení slev na dani. Například sleva na manželku nechávala v rozpočtech domácností nějakých 25 tisíc korun ročně navíc. To bude možné i nadále, avšak pouze pro ty domácnosti, kde se jeden z rodičů stará o dítě do tří let. Potom už tuto slevu čerpat nebudete moci.

Zcela se potom ruší školkovné, což pocítí opravdu velké množství lidí. Dosud bylo možné si odečítat náklady vynaložené na školku až do výše 18 tisíc korun, což jsou nemalé peníze, které zůstávaly v kapsách lidí. Teď už si o ně daň nebudou moci snížit.

V uvozovkách těšit se mohou také studenti, protože i oni přijdou o svou daňovou slevu a nemálo peněz. Ty jim tak budou muset dodávat opět jejich rodiny, které to dále zatíží. Za zmínku stojí rovněž snížení podpory na stavebním spoření ze dvou na jeden tisíc korun ročně a také zdražení dálniční známky na 2300 Kč.

Čtěte také: Konec výchovného, stát na něj nemá peníze. Tři novinky pro důchodce v Česku, to se podržte

A to jsme zmínili pouze některé novinky. Bude jich mnohem více a hodně lidí bude ještě překvapeno, jak moc na ně dopadnou. To je přitom teprve začátek. Už teď se hovoří o tom, že bude zapotřebí ještě jeden, ale spíše dva další podobné úsporné balíčky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 Replies to “Stát oznámil, jak oholí Čechy. Obyčejná domácnost bude rázem o 100 tisíc korun ročně lehčí

  1. Moc jsme si zvykli na různé úlevy a dárečky, na které se skládali ostatní plátci daní. Například sleva na manželku byl nesmysl, proboha proč by ostatní daňoví poplatníci měli platit vaší manželce? A to samé je skolkovné. A tak dále. Tyto dárečky je správné zrušit, zvlášť když mzdy rostou.

    1. Přesně tak. Ostatně, jen díky “balíčku” jsem zjistila, že nějaké školkovné vůbec existuje. A daň z nemovitosti? Pokud nevlastníte Karlštejn, je opravdu legračně nízká, ale média se nám snaží podsouvat, jaká hrůza to zvýšení bude. Mmch., za byt 3+1 v Praze momentálně platíme daň z nemovitosti ve výši 860 Kč ročně. To je opravdu “balík”. Proč raději neupozorňují na plošné zvýšení odvodů OSVČ? To je mnohem větší zásek do financí, a OSVČ je u nás podle mě podstatně víc než lidí, co čerpají nějaké “školkovné”.

  2. Nevím co je v tom jejich “balíčku” úsporného? Většinou jde o vytahování peněz z kapes občanů. Máme na víc nejméně o 1/3 ministerstev s jejich politickými náměstky a aparatem. Přebujelou státní zprávu a instituce. Různé dotace a granty na politické neziskovky. Nepotřebné vysoke školy, zatim co nám schází lékaři, stomatologové a technici. To ještě u nás studuje polovina cizinců zdarma. Stát ušetří na tom, že propustí uklízečky, poštovní doručovatelky, školniky, kuchařky a údržbaře. Manažery ve státních a polostátních organizací se to netýká. Tem se budou stale zvyšovat jejich statisícové platy a miliónové odměny. Fiala před volbami lhal občanům, že nebudou zvyšovat daně a budou valorizovat důchody podle platného zákona. ODS to v programu neměla naopak zvyšování daní meli v programu Piráti. Fiala podvedl voliče.

  3. Na předražená letadla, která nepotřebujeme ani pro svoji obranu máme? Na předražená BVP bez potřebné výbavy máme? Miliardy na Ukrajinu a Ukrajince máme? Penize na zaruky na ČEZ a Ukrajinu jsou? Předražené zbraně kupované přímo bez několika nabídek a zapojení vlastního průmyslu nás stojí stovky miliard. Za stovky miliard budeme k nim kupovat i výzbroj a doplňkové systémy. Budeme budovat novou infrastrukturu, posilovat mosty a přistávací dráhy letišť. Dálnice pro přesuny vojáků a techniky na východ. Naše zbraně jsme rozdali zdarma Ukrajině a dneska nás čeká překotné vyzbrojování. To všechno však ani trochu nezaručí naší bezpečnost. Nemáme téměř žádnou protivzdušnou obranu. Nemáme zajištěnu civilní obranu obyvatelstva ani kryty. Nemáme zajištěnou, vycvičenou a vyzbrojenou domobranu. Desítky let jsme budovali armádu jako expediční sbor pro boj v poušti. Tyto nesmyslně vynaložené prostředky nám dneska schází.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *