Stát uvidí všechno, co děláte s penězi. Do účtů vám budou koukat úředníci

Za nevelké pozornosti veřejnosti se chystají značné změny ohledně bankovního tajemství, které budou mít dopad úplně na všechny. Ačkoliv je otázkou, zda lze dnes ještě mluvit o tom, že váš bankovní účet podléhá něčemu, co bylo dříve považováno za naprostou diskrétnost, reálně ještě do vašich účtů nemůže nahlížet prakticky každý úředník, který si zrovna vzpomene.

Banky musí spolupracovat

Ale i to se má brzy změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž chce zákony o bankovním tajemství změnit, a to pod záminkou spravedlivého rozdělování nejrůznějších dávek a příspěvků. Na jedné straně je totiž pravdou, že lidé dávky stále častěji zneužívají, přičemž potom se nedostává na ty skutečně potřebné, ovšem na druhé straně je otázkou, co všechno chceme obětovat za to, že budou veřejné peníze rozdělovány lépe a nikoliv těm, kdo na ně nemají nárok.

Aktuálně jde jednoduše o to, že úřady činné v rámci pomoci v hmotné nouzi budou mít možnost nahlížet do vašich financí. Návrh je přitom poměrně obšírný a zmiňuje nejen banky či spořitelní družstva, ale i nejrůznější další platební instituce, kde by lidé teoreticky mohli mít peníze. Jakmile patřičný úřad vznese na banky dotaz, jsou tyto povinny mu poskytnout veškeré informace o pohybech na účtu předmětné osoby.

V České republice přitom stále platí jakýsi institut bankovního tajemství. V rámci něj se počítá s tím, že ho mohou prolomit například soudy, což už je poměrně silný kalibr, který podléhá určité veřejné kontrole, a to i v rámci samotného líčení, které může být i následné. Je ale opravdu rozumné, aby bankovní tajemství prolamoval úředník z Úřadu práce nebo ministerstva sociálních věcí?

Foto: Shutterstock

Zkoumání financí

Návrh na změny v tomto institutu přitom myslí i na to, že žadatelé o dávky budou mít tendenci odklánět peníze, které teoreticky mají a které by jim v čerpání sociální pomoci zamezily, na jiné účty. To je jistě pravda, jenže je opravdu moudré, abychom s tímto odůvodněním mohli kontrolovat i účty všech příslušníků rodiny žadatele? Přesně s tím se totiž počítá a může to být už opravdu přes čáru. Aby toho nebylo málo, úředníci budou moci zkoumat třeba i to, zda dotyční nemají přeplatky u dodavatelů energií, které by mohli použít dříve, než jim bude poskytnuta státní pomoc.

Čtěte také: Banky ve velkém kontrolují Čechům účty. Chtějí vědět všechno. Co si to dovolují?

Možná si říkáte, že se vás to netýká, protože nějaké dávky nepobíráte. Celá novela se však masivně prolamuje do bankovního tajemství a je otázkou, co přijde příště, když už tady jednou bude něco podobného platit. Navíc je potřeba si uvědomit, že tato kontrola vašich financí na bankovních účtech proběhne i tehdy, když si požádáte o příspěvek na bydlení. To je dnes přitom něco zcela běžného a čerpá ho i řada středněpříjmových domácností, a to jednoduše proto, že bydlení a energie jsou v tuzemsku příliš drahé.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Stát uvidí všechno, co děláte s penězi. Do účtů vám budou koukat úředníci

  1. No jestli chtějí tak ať se klidně podívají, já tam svých peněz mám pomálu, chodí mi tam další dvě výplaty pro kamarády, protože oni svůj účet nemají a možná i z důvodu aby jim tam nějaké úřady nekoukali 🙂

  2. Tak bude nejlepsi setrit penize do struzoku a hotovo, banky nebudou mit klientelu z ktere jim jdou penize.Opravdu se vracime zpet, vitejme v totalite.I Kdo bude chtit,tak si najde jinou cestu!!!

  3. Potom jim může být hovno, , konec konců, by to mělo být státu jedno a navíc by mělo toto sledování účtů trestné. My státu taky nekontrolujem utracení našich daní, i když by nahlédnutí do státních útrat nebylo naškodu. Myslím, že státní účty by měli být veřejně dostupné. My dělníci by jsme rádi věděli, kam a naco jdou naše daně.

  4. Tak jako za komunismu, že,to věděli že máte peníze a to kolik taky,Je to cenzura, to i třeba spodního prádla co si dnes koupíte přes kartu.Jó,Demokracie je už dávno Tu-tam i na jiných periferiích tohoto systému a celkově celého systému,kontrola vašeho pohybu přes mobil i počítače jste už teď jako ti pejsci z čipem,že.✌️

  5. Ten blb Jurečka by se měl starat raději o to, aby se tu nevyplácely peníze těm, kteří nechtějí pracovat, cigánum a nelegálním přistěhovalcům.

  6. Jo jo, a bude hůř. Za co utrácíte (platíme kartou/telefonem), různé komentáře na různých platformách (Facebook, Instagram a jiný bonzaci), kudy jste chodili (kamery ve městech, sledování polohy telefonu, napojení auta na centrálu EU) – to vše je jen malinkatá špička ledovce. BUDE HŮŘ 😭😭😭

  7. Tak to už je opravdu vrchol nesvéprávnosti to si nedovolil nikdo co si dovoluji,Fialka a spol toto nemá vůbec ale vůbec nic se svobodou.

  8. To jako bude mít každý přístup do mého internetového bankovnictví? To tedy znamená, že každý šikovnější znalec počítačů mi může vykrást účet, kam se dostane pod záminkou kontroly účtu, kdybych někdy byl například po ztrátě zaměstnání na úřadu práce? No to je ale zločinné spolčení státu!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *