Stát už vymáhá po Babišově firmě miliony. Ta nechce vracet

Do velmi prekérní situace se dostala Česká republika. Zdá se, že její jednotlivé instituce budou mít hodně práce s tím, aby dostaly z holdingu Agrofert, který zprostředkovaně ovládá premiér Andrej Babiš, prostředky, jež mu byly vyplaceny neoprávněně.

Například Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond došel k tomu, že Agrofert musí vrátit dotaci ve výši 5 milionů korun, kterou získal na pojištění hospodářských plodin a zvířat. Dotace byla totiž podle nejnovějších zjištění vyplacena neoprávněně. Avšak Agrofert peníze vracet nechce. Od fondu již obdržel předžalobní výzvy, jak informoval server irozhlas.cz.

Problém s touto dotací spočívá v tom, že byla určena pro ty nejmenší zemědělce. Z nějakého důvodu se ale dostala k největšímu zemědělskému holdingu v zemi. Agrofert dosahuje každoročně obratu ve výši několika desítek miliard korun. Podle zástupců fondu tak dotaci dostal neprávem.

PGRLF přistupuje k vymáhání veškerých podpor, které jsou v rámci průběžné kontrolní činnosti vyhodnoceny jako neoprávněné,” uvedl pro irozhlas.cz ředitel právního úseku fondu Ondřej Lomský.

Agrofert ale jakékoliv vrácení dotace odmítá. “Probíhající řízení ze zásady nekomentujeme a stejně tak tomu bude i v tomto případě. Rádi bychom vás však ubezpečili, že jsme veškeré podpory čerpali dle platných podmínek PGRLF,” uvedla mluvčí holdingu Adéla Čabayová.

Pro Agrofert je to ale přesto nepříjemná situace. Vzhledem k tomu, že nevrátil dotace, na které neměl nárok, nemůže teď čerpat dotace nové, na které by třeba nárok měl.

Jde také o širší obrázek celé věci. Ačkoliv se tento případ explicitně netýká rozhodnutí Evropské komise o tom, že český premiér je stále ve střetu zájmu a Agrofert proto nesmí čerpat dotace z EU, ukazuje se, jak velký problém to může být. V případě evropských dotací, které bude muset Babišova firma možná vracet, totiž nejde o jednotky, nýbrž o stovky milionů. A jak ukazuje tento případ, Agrofert nebude spolupracovat příliš ochotně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments