Lékař, který zřejmě nakazil olympioniky, promluvil o tom, proč se nenechal očkovat. “Vakcíny vyžadují desetileté testování.”

Lékař českých tenistů Vlastimil Voráček poprvé promluvil o své roli v případu šířící se nákazy mezi českými olympioniky. Ti se vzájemně zřejmě nakazili při letu olympijským speciálem do Tokia. Má se přitom za to, že pacientem číslo nula byl v tomto případě právě Voráček. Na rozdíl od pozitivně testovaných sportovců nebyl očkován. Čtěte více: Lékař, který pokazil Čechům olympiádu. Koronavirus léčil kloktáním

V Tokiu byly zadány organizátory her určité předpoklady, podle kterých se může sportovec a doprovod účastnit. Očkování bylo zadané jako dobrovolné. Z mé strany a celého týmu tedy nedošlo k žádnému porušení těchto předpokladů,” řekl Voráček pro Novinky.cz. Upozornil však, že se pečlivě otestoval dvěma PCR testy v různých laboratořích. Neurčitě také zmínil, že si udržuje imunologicky relevantní parametry v krvi, aniž by však ozřejmil, co to znamená.

Podle Voráčka přitom není jasné, kdo koho nakazil. Odmítá tak, že on by byl nutně zdrojem nákazy, za který je však všeobecně považován. Tuto verzi nezpochybňuje ani Český olympijský výbor.

Ortoped Vlastimil Voráček již dříve ve věci imunity vůči covidu radil. Doporučoval například užívat ústní vodu, která měla zabránit šíření nákazy. Žádný relevantní výzkum však účinky ústních preparátů vůči koronaviru nepotvrdil.

Voráček teď také ozřejmil, proč se nenechal očkovat. K vakcínám má sice všeobecně pozitivní vztah, avšak k těm covidovým zatím necítí potřebnou důvěru. “Mám k němu pozitivní vztah, pokud prošlo řádným testovacím procesem (u mRNA vakcín zhruba deset let) a má plnohodnotnou registraci (viz příbalový leták Pfizeru),” uvedl Voráček.

Podle něj má vakcína Pfizer pouze podmínečnou registraci a látka podléhá dalšímu sledování. Závěry celé klinické studie pak budou dle příbalového letáku předloženy až na konci roku 2023.

Například ve Francii se však z rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona zdravotníci musí očkovat povinně. Tento krok je přitom zvažován i v České republice. Čtěte více: Vojtěch připustil povinné očkování proti covidu. Jako první by šli zřejmě lékaři a sestry

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments