Chorvatsko zpřísňuje. Začíná požadovat negativní test i po očkovaných

Chorvatsko se vážně obává toho, aby mu mutace delta předčasně neukončila slibně rozjetou turistickou sezónu. Z jejího počátku se tato země snažila uplatňovat co nejmírnější opatření, aby přilákala maximum turistů, to se však mění. Chorvatsko na hranicích pečlivě kontroluje doklady cestujících a jejich osvědčení o očkování či negativním testu. Na hraničních přechodech se tak tvoří až čtyřhodinové fronty. Čtěte více: Chorvatské hranice kolabují. Lidé čekají i čtyři hodiny, hlásí český konzul. Poradil, jak projet co nejrychleji

A bude zřejmě ještě hůře. Chorvaté totiž pro turisty z některých zemí zavedli povinnost předložit negativní test za všech okolností, a to i tehdy, jsou-li dotyční očkovaní. V první vlně se toto nařízení týká cestujících z Velké Británie, Kypru a Ruska. Ti musí od pondělí při vstupu do země předložit negativní test, jak uvádí chorvatská agentura Hina. Dá se přitom očekávat, že podobná povinnost začne postupně platit i pro další státy, jak se u nich dle předpokladů začne více šířit nakažlivější mutace delta.

Nové opatření Chorvatska vychází mimo jiné z poznání, že očkování příliš dobře nechrání před samotnou nákazou, ale spíše před těžkým průběhem nemoci. To se ukazuje právě ve Velké Británii, kde je velká část potvrzených případů u již očkovaných osob. Ty sice nemají subjektivně žádné větší potíže, mohou ale nakazit neočkované jedince.

Chorvaté ale nezůstávají jen u toho. Kromě zpřísněných podmínek vstupu omezují také shromažďování osob. To se přitom týká jen turisticky vytíženého pobřeží Jaderského moře. To se totiž před pár dny objevilo v oranžové barvě na mapě Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Chorvatské epidemické štáby tak budou dohlížet na akce, kterých se bude účastnit 50 až 1000 osob. Lidé na ně budou mít povolen vstup pouze s evropským covidovým pasem.

Na první pohled je situace v Chorvatsku klidná. Počty nově nakažených sice rostou, ale stále jde o velmi nízká čísla. Vláda se však obává negativního trendu, který by mohl zhatit velmi dobře rozjetou turistickou sezónu. Je to přitom právě turismus, na kterém je závislých mnoho chorvatských rodin, ale také celý hrubý domácí produkt. Podíl turismu na HDP je v této čtyřmilionové zemi jedinečný a tvoří celých 20 %.

Foto: Shutterstock, zdroj: agentura Hina

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments