Stát začal tajit reprodukční číslo koronaviru. Jde přitom o zásadní údaj ukazující závažnost epidemie v zemi

Ministerstvo zdravotnictví potichu přestalo zveřejňovat jeden z klíčových ukazatelů závažnosti epidemie v té které zemi. Jde o takzvané číslo R, tedy reprodukční číslo, které na první pohled ukazuje, kolik nakažených dokáže jeden člověk infikovat. Donedávna bylo možné toto číslo zjistit například z aplikace Mobilní infokarta, kterou zřídilo právě ministerstvo zdravotnictví. Dnes už však údaj nikde k dohledání není.

Důležité číslo R

Číslo R je základní reprodukční číslo. U epidemií pomáhá odhadnout, jak se budou šířit. Čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. Pokud je R-číslo menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Základem je tedy udávání průměrného počtu dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient,” uvádí ministerstvo zdravotnictvím na svých webových stránkách. Číslo je důležitým indikátorem toho, jak dobře stát epidemii zvládá a vypovídá také o kvalitě práce hygieniků.

Zájemci o toto číslo si ho mohli kdykoliv zobrazit například v aplikaci Mobilní infokarta. Pravdou je, že v létě, kdy bylo případů v České republice velmi malé množství, zajímalo málokoho. To se však se zářím a značnými přírůstky nově nakažených změnilo. Ostatně v pondělí překročil počet nově zjištěných případů poprvé hranici jednoho tisíce, a to velmi výrazně. Právě teď se tak řada lidí začala po reprodukčním čísle shánět. Jenže už ho nedohledala.

V Česku je znepokojivá situace, říká WHO

Mezi těmi, které to zaráží, je také ekonomka a vysokoškolská profesorka Danuše Nerudová, která zasedá také v poradním orgánu vlády Koro-Nerv-20. “Na jaře celý národ každý den pozoroval hodnotu ukazatele R, která značila, kolik dalších lidí nakazí jeden nakažený. Nevíte někdo, kam se tato statistika poděla? Docela by mne zajímalo, kolik je právě teď…,” uvedla Nerudová na svém Twitteru.

Pravdou je, že ministerstvo o tomto kroku uživatele aplikace informovalo. “Informujeme Vás o tom, že z karty odebíráme číslo R. Vzhledem k tomu, že v každém regionu je situace jiná, není možné číslo R plošně pro celou republiku vypočítat,” uvedlo ve zprávě, kterou uživatelům rozeslalo.

Toto vysvětlení však podle mnohých nemůže obstát, protože na počátku epidemie byla situace v regionech také odlišná a šlo o zprůměrované číslo. Jde o jeden z důležitých indikátorů toho, jak se situace v té které zemi vyvíjí. Zatímco čeští politici tvrdí, že Česká republika vše zvládá velmi dobře, v zahraničí už si to tolik nemyslí. Na Česko ukázala dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO), která situaci v zemi popsala jako znepokojivou.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments