Stovky tisíc Čechů si pořádně zavařily. Dostanou minimální důchod, ale netuší o tom. Doslova pár korun

Ve veřejnosti je vzbuzován pocit, že důchodci se mají v dnešní době nadstandardně. Rozhodně takovým způsobem, který je nesrovnatelný s tím, jakou životní úroveň měli třeba ještě před deseti lety. Dá se to jednoduše podložit také čísly, když průměrná penze vzrostla na nevídaných 20 700 Kč, což se jeví jako velmi slušné číslo, obzvlášť když lidem tato suma takto přijde na účet, jelikož už se žádným způsobem nedaní ani se z ní neplatí sociální či zdravotní pojištění.

Sami si zaděláte na problém

Důchodců jsou ale tři miliony a jsou mezi nimi značné rozdíly. A ačkoliv se stát snaží je narovnávat, do budoucna je docela pravděpodobné, že budou ještě narůstat. Odborníci totiž poukazují na jeden skutečně velký problém, který se příliš neřeší. Začíná se s tím až teď, ale pro mnohé už bude stejně pozdě.

Nejde o nic jiného než o důchody pro živnostníky. Tyto osoby samostatně výdělečně činné si totiž obvykle platí jen to nejnižší důchodové pojištění, jaké jim předepisuje zákon. Jsou to ony takzvané zálohy v minimální výši. Většina lidí se jich snaží dosáhnout, jelikož jim potom v kapse zůstává více peněz pro ně samotné. Mají pocit, že co odvedou státu, to už nikdy neuvidí a nebudou za to nic mít.

To v řadě případů skutečně platí, ale bohužel nikoliv v případě sociálního pojištění. Právě od výše, kterou za něj platíte, se totiž bude odvíjet to, jaký budete dostávat důchod. A zatímco zaměstnanci jako takoví jsou obvykle v suchu, jelikož mají odvody poměrně vysoké, a tak když máte třeba jen průměrný příjem, můžete se těšit na solidní důchod, v případě živnostníků tomu tak není.

Pokud si někdo třeba třicet let odvádí jen minimální zálohy, a takových lidí je velká spousta, musí počítat s tím, že mu dnes bude vyměřen důchod ve výši nějakých 10 až 11 tisíc korun, což věru není žádná výhra.

Foto: Shutterstock

Zle na to doplatíte

Opravdu jsem netušil, že dopadnu takhle špatně. V posledních letech se říkalo, jak jsou důchody vysoké, a tak jsem neměl obavy. Když jsem ale letos šel do penze, vyměřili mi ji na 11 500 Kč. Z toho své náklady nemám šanci pokrýt. A jelikož nemám žádné velké úspory, musím nadále pracovat,” říká pan Lukáš.

Ten je přitom typickým produktem tohoto systému. Nejde o žádného instalatéra nebo řemeslníka, pro které je živnost typická. “Pracoval jsem v malé firmě, kde se jelo na švarcsystém. Nikdy jsem to příliš neřešil a byl jsem rád, že mi v kapse zůstává více peněz. Teď ale hodně lituji,” vysvětluje pan Lukáš svou velkou chybu.

Čtěte také: Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu

Jednou věcí jsou totiž skuteční živnostníci, kterým dává smysl jako OSVČ pracovat, jelikož dělají takzvaně “na sebe”. V České republice se však do obludných rozměrů rozšířilo zaměstnávání na živnostenský list i v řadě firem, které tak šetří na odvodech, a to na úkor svých zaměstnanců. Odhaduje se, že takových lidí jsou stovky tisíc a většina si platí jen minimální zálohy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 názory k článku “Stovky tisíc Čechů si pořádně zavařily. Dostanou minimální důchod, ale netuší o tom. Doslova pár korun

  1. Já mám 17.000a sem ráda celí život sem držela v kravine soboty neděle. Nevím jak ste na to přišli že mají důchodci 27000 to mají tak Prazaci a odduvodni to že v Praze je všechno drahý a u nás na vesnici ne Poslancům bych dala naše důchody a byla bych zvědavá jak by s toho vyšli hanba této vládě

  2. Bohužel se v dnešní době ukazuje, že poctivé placení pojištění není jediným kritériem pro slušný důchod. Stačí být dostatečně výtečný, mít sporné zásluhy staré padesát let a jít stanovat před vládu. Není tedy nutné být součástí systému a přesto může člověk dosáhnout na průměrný důchod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *