Daň z nemovitosti v roce 2024 podstatným způsobem vzroste

V České republice dlouhou dobu platilo, že naprostým základem pro každou domácnost je získání vlastního bydlení. To pochopitelně není jednoduché a pro mnohé jde o úkol na celý život, po který budou splácet hypoteční úvěr. Pravdou ale je, že vlastnické bydlení se tu dlouhodobě podporovalo, a to i ze strany státu.

Nepříjemné nápady

Možná jste si to ani neuvědomili, ale například možnost odečítat si hypoteční splátky z daní, to je velké zvýhodnění těch, kdo si pořídí svůj byt či dům oproti těm, kdo bydlí v nájmu. A stejně tak bylo možné vnímat také velmi nízkou daň z nemovitosti, kterou lidé ani příliš neregistrovali a každoročně jen zaplatili malou částku za to, že své bydlení vlastní.

Pravdou je, že oproti ostatním daním to začínal být skutečně velký nepoměr. Například daň z příjmů vám z vašich platů strhne poměrně citelnou část, ovšem daň z nemovitosti vás třeba i na domě v hodnotě přesahující deseti milionů korun stála třeba jen tisícovku nebo dvě, v závislosti na vašem bydlišti.

To se však zcela očividně mění. Právě majetkové daně se dostaly do zorného pole státu, jelikož na těch příjmových už z lidí o moc více dostat nemůže. Jenže státní kasa je opět prázdná a je třeba ji nějakým způsobem zaplnit. Padlo tedy dlouholeté tabu a poprvé za hodně dlouhou dobu se sáhlo právě na daň z nemovitosti.

Ta bude od příštího roku takřka dvojnásobná, což ještě nelze považovat za něco, co by mělo majitele nemovitostí ohrožovat. Avšak podle některých expertů je mnohem důležitější, že se konečně tato hráz prolomila. Teď prý může docházet k dalším a dalším navyšováním této daně.

Ostatně, někteří ekonomové to také doporučují. Stále hlasitěji zaznívá, že dražší nemovitosti by se měly významnějším způsobem zdanit. Například investiční bankéř Ondřej Jonáš přišel s nápadem, že by tato daň mohla vyrůst na deseti až dvacetinásobek současného stavu.

Foto: Shutterstock

Částky mohou být opravdu vysoké

Má totiž zkušenost ze zahraniční a například v západních zemích je skutečně standardem, že pokud si můžete dovolit zaplatit velké peníze za nemovitost, a je přitom jedno, zda to bylo hotově nebo na hypotéku, potom máte mít také peníze na to, abyste každý rok odváděli třeba jedno či dvě procenta z její hodnoty do státního rozpočtu.

Pokud byste ale třeba za dům v hodnotě 10 milionů korun měli platit daň ve výši byť jen jednoho procenta, znamenalo by to částku 100 000 korun ročně. Mnozí se obávají, že právě k něčemu takovému směřujeme. A nemusí to být hned sto tisíc. Velkou ránou pro rozpočty domácností by bylo třeba i třicet nebo čtyřicet tisíc korun.

Čtěte také: Už je to tady. Banky začaly kontrolovat Čechům účty ve velkém. Musíte hlásit, kam posíláte peníze a odkud je berete. Nekončí to dobře

Přitom by se nestalo nic zase tak divného. Jen bychom se v tomto ohledu přiblížili západu. Na druhou stranu by to ale v některých případech mohlo i pomoci. Lidé mají dnes tendenci nemovitosti skupovat také proto, že jejich držení je velmi levné. Potom se však nedostávají na ostatní. Kdybyste ale za vlastnictví bytu či domu museli platit podobnou částku, podobné spekulace byste si rozmysleli. Zároveň by to také znamenalo, že mnozí by své nemovitosti začali prodávat, čímž by se napjatý trh uvolnil. Jak vidíte, vše má své výhody i nevýhody.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

25 Replies to “Daň z nemovitosti v roce 2024 podstatným způsobem vzroste

 1. Přibližujeme se západu,jak píši.
  Věčně jen čteme co oni platí,že u nás je to levnější. Ne zas o tolik.
  Měří ceny v obchodech,daně,nájmy atd.
  Proč nesrovnavaji platy,výdělky????

 2. Pokud se to stane tak se chudi vytlaci fo chudinskych oblasti a protoze ty dnes nestoji bude to zivelna akce do zemljanek v lesich.Navic se sem nastehuji cizinci a zbytek nemovitosti zchatra protoze dnes se penize presunou z udrzby domu a bytu do zlodejske kapsy statu kde se vse rozkrade a udrzba nemovitosti dopadne jako za komunismu.Bude to chatrat.Hlavne ze se stat nažere.

   1. Chátrá,, protože lidi nemají peníze . Pokud si koupíte dum nebo byt na hypotéku, tak ho budete splácet pomalu až do smrti nebo vaši potomci

 3. Jen ať to zkusí. A nedožijí se dalších voleb. Nebo si snad myslí, že si to lidi nechají líbit. Už teď mají problémy a až se lidi opravdu naštvou, tak je povyhazují ze Strakovky.

 4. A to jako máme bydlet pod mostem?To je teda debilní článek a uvažování! Běžte do háje s celou pětidemolici!!!😡

 5. Dobrý den,pan investiční bankéř přece nemůže srovnávat zahraničí s Českem,tady jsou taky úplně jiné platy.My také nemáme vlastní bydlení,museli jsme s manželkou vzít hypotéku, takže to budeme splácet do důchodu, protože nemáme navíc vlastní peníze,to si myslím, že dnes je má málo lidí.

 6. Vy experti se pořád chcete ve všem vyrovnat západu ale v příjmech by jste más nejraději měli jako v “Africe” , Opravdu jste hovada na entou !

 7. A to si myslíte, že by majitel zvýšenou daň nepromítl do ceny nájmu?? Proč si někdo myslí, že píše pro tlupu blbců!!

 8. Pokud chybí peníze ve státním rozpočtu tak ať si naše “úžasná” vláda sníží platy na minimum a hned bude peněz dost. Člověk si chce zařídit vlastní bydlení a ještě za to bude platit nekřesťanské peníze?
  Zajímavé je, že náš stát se opičí po jiných státech pouze s těmi praktikamy, ze kterých tečou peníze. To, že v jiných státech mají levnější potraviny a vše ostatní to služby nikoho nezajímá. Hlavně nás odrbat z kůže.

 9. Dobrý den,s přibližováním se k západu bych začal třeba u Nutelli, postupné kroky jsou určitě vhodnější.

 10. Tento článek je opravdu unikum. Nechápu p.Jonáše, jak nás chce přibližovat západu a zvýšit daň z nemovitostí na dvacetinásobek. Zaplatit ročně 100.000 kč. To může zplodit jen chorý mozek. Postavili jsme si s mužem před 20 ti lety ze ” zdaněných ” peněz domek a nadřeli jsme se na něm. Nyní jsem vdova. Můj důchod je o trochu víc než 200.000 kč ročně. To má lecjaký politik za měsíc. Stát už neví, kde brát peníze a chce nás sedrat i z kůže.
  Navrhovala bych snížit počet poslanců. Tak malá země jich nepotřebuje tolik. Zrušit nadbytečný senát a hlavně si snížit své nehorázné, amorální platy.Nepodporovat kde koho. Neposílat miliardy ve zbraních na Ukrajinu. Donutit nepřizpůsobilé pracovat a nedělat si dovolenou ze” služebních ” cest po celém světě, jak to dělá Pekarová, Rakušan a vrchol poslední cesta premiéra do Afriky !!! Hanba takové nejhorší vládě co pamatuji !

 11. Tenhle článek se opírá o názory a doporučení Schwaba který žije ve Švýcarsku. Schwab nevrhuje 2 až 3% daně z nemovitostí. Je to tím, že ve východních státech mají hodně půdy a nemovitosti soukromé osoby. Chtějí lidem nemovitosti vzít a potom je nechat tam bydlet na podnájmu ve vlastních bytech a domech.

 12. Za byty a nemovitosti zaplatíme nejvyšší zdanění že všech států a přitom máme nejnižší platy ,tak co tady melou.Ze všeho co se týká hypotéky a materiálů jsme zaplatili státu velké daně a to, že stát neumí hospodařit a projebe všechny peníze na Ukrajinu a USA je věc vlády ať si vyčistí ten vládní chlívek a neziskovky,kde mají prošustrované naše peníze a začnou už konečně u sebe !!!!

 13. Ať se platí zvýšená daň za druhou a další nemovitost, ne za jediné bydlení, na které si člověk poctivě vydělal a peníze zdanil. To, že jsem si peníze vydělal a neprohýřil a nejezdil po drahých dovolených, ale investoval jsem do bydlení a ještě se přitom nadřel, za to přece nemůžu být potrestán.

 14. To je prvotní nápad Pirátů. S tím přišli už před volbami, ale velmi rychle ten nápad vzali zpět, protože před volbami lidi nechtěli moc dráždit. Bizarní je, že Piráty volí převážně mladí, kteří si do budoucna taky plánují pořídit bydlení. Tady vidíte tu hloupost mladých, kteří nemají jinou možnost, než si pořídit byť či nemovitost na drahé hypotéky a potom volí šmejdy co by jim ty byty a nemovitosti chtěli ještě zatížit obřím zdaněním, vypočítaným z tržní ceny.

 15. Je to nehorázný co si politici vymýšlí jak na tom budou lidi na vesnicích kteří mají svůj domek děděný s generace po generaci a teď by měli platit takové vysoké peníze vždyť na to ani nemají.

 16. Tak když ty byty a domy lidé prodají, tak noví majitelé ty daně budou platit nájemníkům ze svého? To je zase článek pro slaboduché. Tím zdravím, stejně chytrého autora, napsaného nesmyslu.

 17. Je moc pěkné, jak si někdo m]ůže myslet, že když se daň navýší o 10 až 20násobek,tak lidé přestanou skupovávat nemovitosti a dostane se pak na ostatní..! Kdo jsou ti ostatní!??? Nechápu jak někdo může napsat takovou hloupost!!! Ten kdo na to má a koupí byt nebo dům, protože má volné peníze, tak to pronajme a ten nájemce dostane nájwmné takivé, že v něm bude ona daň z nemivitosti zahrnuta!!! A ti ostatni, na které se má jako pak “dostat” si již vůbec žádnou takovou nemovitost nekoupí!!!
  Tak hůrá, jdeme okrádat dalši obyvatele tím, ať to rychle prodají a plati milionářům pak nájemné, ať jsou rychleji v pasti!!!

 18. Výborně, budeme trestat ty, kteří se starali aby měli střechu nad hlavou, spravovali a udržovali vlastní majetek, zatímco ostatní bydleli ve státních nebo městských bytech. To jsem si radši měla koupit zlato a diamanty, z těch se snad daň neplatí a bydlet v pastoušce. To nemá chybu, akorát někomu nefunguje zdraví rozum. Opravdu bych chtěla vědět proč platím daň z vlastního majetku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *