Tálibán se začíná vybarvovat. Popravil ženu, která nebyla dostatečně zahalená

Netrvalo to ani pár dní a začíná se ukazovat, že radikální hnutí Tálibán se od své předchozí vlády nad Afghánistánem příliš nezměnilo. Navzdory proklamacím jeho představitelů už poměrně tvrdě postupuje podle islámského práva šaría. Zatímco v Kábulu, na který jsou momentálně upřeny zraky celého světa, se Tálibánci snaží ještě držet mírnou tvář, ve vesnických oblastech už zavádějí staré známé pořádky.

Zprávy z různých regionů hovoří o tom, že ženám jsou opět upírána jejich základní práva. Musí se zdržovat ve svých domovech, a pokud už chtějí vyjít na ulici, musí být zcela zahalené a mít mužský doprovod. Vzhledem k tomu, že si ženy v předchozích dvaceti letech zvykly na značnou míru svobody, jsou pro ně tato nařízení velmi obtížně přijatelná. Dalo se tak očekávat, že bude docházet k problémům.

Televizní stanice Fox News teď upozornila na případ ženy z afghánského města Taleqan. Ta byla zastřelena extremisty poté, co ji na ulici přistihli nedostatečně zahalena. Podle výkladu islámského práva, který uznává hnutí Tálibán, je jediným přípustným oděvem ženy na veřejnosti burka, která zcela zahaluje celou postavu včetně obličeje.

Foto: Shutterstock

Podobné typy burek přitom z Afghánistánu v posledních letech téměř vymizely. Ženy sice burky stále používaly, ovšem takové, které odhalovaly podstatně více.

Významné změny v oblékání afghánských žen, které přišly ze dne na den, popsala americká reportérka Clarissa Ward, která v Afghánistánu působí. Sama se raději oblékla do abáji, což je tradiční roucho, které zakrývá celé tělo, a vlasy si skryla pod šátkem, jak se podělila na svém Twitteru. Přesto už se setkala s tím, že její oděv připadá Tálibáncům nedostatečný a také s tím, že ji jako ženu neakceptují.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments