“Ti lidé lžou,” řekli Pákistánci o zachráněných Češích. Prý vůbec nejde o horolezce, netušili, jak se dostat z hory dolů, v jednom kuse brečeli

Kauza zachráněných českých horolezců v Pákistánu nebývalým způsobem kulminuje. Přestože je hlavní, že se dvojici Čechů podařilo zachránit, vypadá to na mezinárodní ostudu. Pákistánští záchranáři totiž promluvili o naprosto amatérském přístupu Jakuba Vlčka a Petra Macka, které vlastně vůbec nepovažují za horolezce, protože příslušník tohoto stavu by něco takového jako oni nikdy neudělal.

Vlček, Macek a jejich pákistánský doprovod Vadžídulláh Nagrí se vypravili zdolat 27. nejvyšší horu světa Rakapoši. Na vrchol se sice dostali, jenže jakmile nastoupili na cestu zpět, dostali se do obrovských problémů. Komplikovaná záchranná akce trvala několik dní a byla velmi riskantní.

Už v předešlých dnech někteří pákistánští záchranáři hovořili o českých horolezcích s velkým despektem. Petr Macek měl dokonce celou záchrannou misi a její účastníky ohrozit, když se vrhl po ližině vrtulníku, přestože měl ještě čekat. Ukázalo se také, že Češi neměli na hoře co dělat. Pojišťovny výpravy na ní zahrnují do výluk a dvojice navíc neměla vyřízeno ani potřebné povolení pro výstup. Čtěte více: Zachránění horolezci jsou uvězněni v Pákistánu. Ze země je nepustí, dokud neuhradí půl milionu. Pojišťovna plnit odmítá

Teď promluvil dokonce samotný šéf záchranné mise Karim Šáh Nizarí, který poskytl rozhovor serveru Hlídací pes. “Já bych tyto muže nenazval horolezci. Nic o horách nevědí. Věděli jen, jak se dostat nahoru, ale nevěděli už, jak se dostat dolů. Kdyby byli skutečnými horolezci, nikdy by tak nepodcenili přípravu,” uvedl Nizárí. Ten se také nechal slyšet, že způsob, jakým záchranu v českých médiích popisují Macek s Vlčkem, ho rozčilil tak, že se sám rozhodl říct, jak to celé bylo.

Oba horolezci dokonce odmítli slanit do nižší nadmořské výšky, kde by záchranná akce byla o poznání jednodušší. “Říkali jsme jejich průvodci Vadžídovi, ať je dovede na místo 6 200 metrů nad mořem, to byl nejefektivnější způsob záchrany. Ale oni použili helikoptéru jako taxi. Petr nám volal každých pět minut, brečel,” uvedl Nizárí.

Šéf záchranářů navíc popsal další okolnosti případu. Dvojice podle něj měla propadlá víza, nevyřídila si povolení pro výstup na horu a jejich pojišťovna navíc deklarovala, že za helikoptéru nezaplatí. Čeští horolezci navíc měli lhát o závažnosti situace, aby pro ně záchranáři doletěli přednostně.

Aktuálně jsou čeští horolezci zadržováni v Pákistánu, který po nich požaduje uhrazení výloh za záchrannou akci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments