Zachránění horolezci jsou uvězněni v Pákistánu. Ze země je nepustí, dokud neuhradí půl milionu. Pojišťovna plnit odmítá

To nejhorší mají sice dva čeští horolezci, Jakub Vlček a Petr Macek, za sebou. Poté, co na pět dní uvízli na hoře Rakapoši, odkud je museli složitě dostávat pákistánští záchranáři, však musí řešit další problémy.

Záchranná operace nebyla zadarmo a pákistánské úřady chtějí, aby ji čeští horolezci uhradili. Cena za vyproštění z výšky 6200 metrů dosahuje 4 milionů pákistánských rupií, tedy přibližně půl milionu korun. “Dokud neuhradí náklady za helikoptéru, necháme si je tady v Gilgitu,” uvedl dle pákistánského deníku Dawn ministr cestovního ruku Raja Nasir.

Skutečnost, že horolezci jsou v podstatě uvězněni, potvrdil vedoucí výpravy Jakub Vlček. “Nepustí nás z nemocnice,” řekl serveru idnes.cz.

Původně se předpokládalo, že záchrannou operaci uhradí pojišťovna Uniqa, u které měli oba horolezci sjednáno cestovní pojištění. Jenže pojišťovna plnit odmítá a má k tomu hned několik důvodů. Oba horolezci se jednak vydali do zakázané oblasti, kde platí výluka z cestovního pojištění. A navíc nedisponovali ani povolením od pákistánských úřadů, že mohou výstup podniknout. To je přitom v této zemi zákonná podmínka a česká pojišťovna vyžaduje, aby se její klienti řídili zákony země, do které cestují. Čtěte více: Případ zachráněných českých horolezců v Pákistánu má dohru. Podle záchranářů se Češi při záchranné operaci zachovali trestuhodně. Pojišťovna navíc nechce platit miliony

V pákistánských médiích se navíc objevily informace o tom, že jeden z horolezců, Petr Macek, málem zhatil celou záchrannou operaci. Dle svědectví záchranáře Karima Nizariho se zavěsil na ližinu vrtulníku, čímž ho rozkolísal a ohrozil životy všech. Měl přitom počkat, až se pro něj záchranáři vrátí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments