To je průšvih. Čechům přestaly chodit důchody. Co se to děje?

Představte si, že se těšíte do důchodu, na který jste tak dlouho čekali, a když už konečně přijde ten správný čas, jdete si vše vyřídit na úřad. Pak ale jen čekáte a čekáte. Žádný důchod nepřichází. Celé měsíce.

Složitá situace

Přesně to se teď děje velkému množství lidí, kteří už na důchod nárok mají, ovšem žádný jim nechodí. “Požádala jsem o důchod už v listopadu loňského roku, ale nejenže mi žádný nepřišel, ani se mi nikdo neozval, co se děje,” říká paní Helena, které tedy dosud nepřišel ani žádný důchodový výměr. A to ani po celém půlroce od žádosti. Neozval se jí nikdy ani s tím, že by měla v žádosti například něco špatně.

Nejspíše totiž neměla. Jak totiž potvrzuje sama Česká správa sociálního zabezpečení, problém je na její straně, protože jednoduše nestíhá. Nelze však vinit pouze tento úřad, protože ten se musí vypořádávat s komplikovanými výpočty mimořádných valorizací a navíc nečekaným zájmem o odchod do předčasného důchodu.

Sám ministr práce a sociálních věcí ostatně v loňském roce neprozřetelně vyzval občany, aby si zažádali o předčasný důchod, protože v důsledku toho dostanou více peněz na penzi, než kdyby odešli standardně. Důvodem takového stavu však byly právě mimořádné valorizace a s nimi spojený výpočet. Ve skutečnosti je to chyba systému, která by se měla upozornit, a ne ještě ponoukat lidi k tomu, aby jí využívaly.

Foto: Shutterstock

Důchodci v úzkých

V důsledku toho je ale ČSSZ doslova zavalená žádostmi o důchod či předčasný důchod. Samotný úřad předpokládá, že by frontu mohl odbavit někdy do konce června, a pak by se situace mohla konečně vrátit do běžných kolejí.

Zpoždění ve vyřizování se ovšem netýká pouze předčasných důchodů, kde přeci jen není taková časová nouze, ale bohužel i těch běžných. Tam už se ale někteří lidé dostávají opravdu do úzkých, protože jim docházejí peníze, obzvlášť v době, kdy se lidé potýkají s vysokými cenami potravin a energií. V takovém případě seniorům nezbývá než si požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments