Zákaz současných praček na spadnutí. Blíží se termín, kdy budete muset mít novou. Za pořádnou pálku

Měli bychom si zvyknout na to, že jednotlivé spotřebiče, na jejichž funkce spoléháme každý den, budou teď pod velkým drobnohledem. Pravdou totiž je, že ve společnosti i ekonomice probíhá velká změna a vše teď musí splňovat nejrůznější ekologické standardy, které jsou stále přísnější.

Jde o ochranu životního prostředí

Jedním z důsledků bude také to, že už poměrně brzy nebudou k dispozici běžné pračky, jak jsme na ně zvyklí. Důvodem jsou takzvané mikroplasty, jež jsou vnímány jako stále větší hrozba, protože se dostávají do těla ve stále větším množství a není úplně jasné, jak moc velkou neplechu tam páchají. Nic dobrého to ale pravděpodobně není.

Výzkumy každopádně ukázaly, že největším zdrojem těchto mikroplastů je syntetické oblečení, respektive jeho opotřebení, k němuž dochází každým praním. Tyto mikroplasty se potom dostávají do vody a už je velmi obtížné je jakkoliv odchytit.

A proto je tu velká změna, kterou si zatím připravila Francie. Každá pračka prodávaná od roku 2025 bude muset obsahovat speciální filtr na mikroplasty. Ten už by je zachytil přímo ve spotřebiči, což by boj proti nim významně ulehčilo.

Foto: Shutterstock

Připlatíme si, ale stojí to za to

Dá se přitom očekávat, že podobné opatření přijmou také další státy Evropské unie, které se rády v podobných věcech předhánějí. A i kdyby ne, stačí, že to udělá velká Francie, protože výrobci raději namontují filtr do všech praček, než aby si dělali starosti s tím, kam který spotřebič půjde. Bude to mimochodem znamenat také zdražení praček.

Staré pračky budou podle stávajících pravidel moci pokračovat, jich se zákaz zatím netýká. Pakliže byste ale chtěli přispět k ekologii, na některé modely praček je možné sehnat dodatečný filtr na mikroplasty, který stojí kolem dvou tisíc korun.

Filtry by měly mít slušnou účinnost až 90 %. Pravdou také je, že na rozdíl od jiných opatření, dává toto poměrně značný smysl.

Foto: Shutterstock, zdroje: PlanetCare, European Parliament, Forbes

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments