To už tady bylo. Budoucí ministr Válek chce separovat důchodce. Mají nakupovat ve vymezených časech

Důchodci se dost možná budou muset připravit na nový režim, který přitom už svým způsobem znají. V počátcích koronavirové epidemie bylo jedním z opatření vymezení času, kdy mohou v obchodech nakupovat výhradně senioři. Nezdálo se však, že zrovna toto opatření by epidemii nějak zásadně zbrzdilo.

Přesto se k němu pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 chce vrátit. “Vím, jaká je struktura pacientů s covidem: jsou to většinou z dramatické většiny seniorní pacienti, kteří nejsou naočkování,” uvedl Válek pro Novinky.cz. “Takže buď se musí naočkovat, anebo holt budou v lockdownu, aby se nenakazili.

Vlastimil Válek tak naráží na skutečnost, že ačkoliv stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch popsal současný stav jako epidemii neočkovaných, ve skutečnosti jde z velké části o epidemii seniorů. Jsou to totiž právě oni, u koho covid způsobuje nejhorší průběhy. Starší lidé tvoří z dominantní části hospitalizované pacienty.

Do hry se tak vrací řešení, jak seniory izolovat od zbytku populace. Podle Válka by jedním ze způsobů mohlo být právě vymezení času v ochodech. V případě seniorů chodících do práce zašel ještě dále. Takoví lidé by podle něj měli zůstat doma a do svého zaměstnání raději nechodit.

Podle epidemiologa Romana Prymuly to však není dobrý nápad. Dříve toto opatření bylo zavedeno proto, že tu nebyla jiná možnost, tedy očkování. “Ono to separování je velmi složité, protože když se nastavila určitá doba, senioři chtěli nakupovat ve slevách a báli se, že když budou dodržovat časy, ty slevy jim někdo vykoupí. Není to vůbec jednoduché a nevím, jestli to je prakticky dobře realizovatelné,” vysvětlil pro idnes.cz Prymula.

Budoucí ministr zdravotnictví Válek nicméně připustil i možnost, že budou zavedena poměrně drastická opatření. A to ve chvíli, kdy se začnou nebezpečně plnit jednotky intenzivní péče. Opatření se potom mohou podobat tomu, co jsme tu měli například na jaře.

Foto: TOP 09

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
132 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments