Třetí dávka schválena. Ministr zdravotnictví řekl, kdy se začne přeočkovávat a kdo půjde jako první na řadu

Klinická skupina ministerstva zdravotnictví podle očekávání doporučila přeočkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Konečné schválení by mělo proběhnout v pondělí na vládě, ale půjde již jen o formalitu. V tomto směru se vláda doporučením expertů vždy řídí. Už na konci října by se tak měly první Češi začít očkovat třetí dávkou vakcíny. Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že očkování bude opět dobrovolné. Nebude tedy nutné třetí dávku podstoupit, ale vysoce se to doporučuje.

Vzhledem k tomu, že zájem o samotné očkování postupně opadá, počítá vláda s postupným uzavíráním očkovacích center. Očkování by se tak mělo přenést na praktické lékaře, což platí i o třetí dávce. “Očkování třetí dávkou proti covidu v našich ordinacích by bylo velice výhodné. Jak se blíží podzim a sezóna očkování proti chřipce, je možné očkovat zároveň proti ní i tou třetí dávkou,” uvedl pro server TN.cz praktický lékař Ivo Petrášek.

S tím souhlasí také premiér. “Ta strategie je jasná, my počítáme s praktiky, kteří budou očkovat proti chřipce,” řekl Andrej Babiš s tím, že i nadále by se mělo očkovat také v nemocnicích. “V pondělí se veřejnost dozví jak, kdo a odkdy by měl být přeočkován, pravděpodobně jednou dávkou.

Vláda se však bude řídit doporučením expertní skupiny ministerstva zdravotnictví, která již rozhodla. V první fázi se na přeočkování budou moci hlásit lidé se sníženou imunitou, chronicky nemocní, lidé po transplantaci a senioři. Jde celkem o tři miliony osob. Postupně se však počítá s tím, že budou přeočkování i ostatní, a to v čase, kdy jim bude dobíhat účinnost prvních dvou dávek, jež se dnes odhaduje na šest až osm měsíců.

Jisté už je také to, že senioři, kteří byli očkováni vakcínou AstraZeneca, dostanou jinou látku. “Budeme přeočkovávat mRNA vakcínami, protože někteří senioři dostali třeba vakcínu AstraZeneca nebo od firmy Johnson. Ty od AstraZeneky už tady nejsou, takže předpokládáme, že budeme podávat ty od Pfizeru nebo Moderny,” řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments