Třetí dávka schválena. Ministr zdravotnictví řekl, kdy se začne přeočkovávat a kdo půjde jako první na řadu

Klinická skupina ministerstva zdravotnictví podle očekávání doporučila přeočkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Konečné schválení by mělo proběhnout v pondělí na vládě, ale půjde již jen o formalitu. V tomto směru se vláda doporučením expertů vždy řídí. Už na konci října by se tak měly první Češi začít očkovat třetí dávkou vakcíny. Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že očkování bude opět dobrovolné. Nebude tedy nutné třetí dávku podstoupit, ale vysoce se to doporučuje.

Vzhledem k tomu, že zájem o samotné očkování postupně opadá, počítá vláda s postupným uzavíráním očkovacích center. Očkování by se tak mělo přenést na praktické lékaře, což platí i o třetí dávce. “Očkování třetí dávkou proti covidu v našich ordinacích by bylo velice výhodné. Jak se blíží podzim a sezóna očkování proti chřipce, je možné očkovat zároveň proti ní i tou třetí dávkou,” uvedl pro server TN.cz praktický lékař Ivo Petrášek.

S tím souhlasí také premiér. “Ta strategie je jasná, my počítáme s praktiky, kteří budou očkovat proti chřipce,” řekl Andrej Babiš s tím, že i nadále by se mělo očkovat také v nemocnicích. “V pondělí se veřejnost dozví jak, kdo a odkdy by měl být přeočkován, pravděpodobně jednou dávkou.

Vláda se však bude řídit doporučením expertní skupiny ministerstva zdravotnictví, která již rozhodla. V první fázi se na přeočkování budou moci hlásit lidé se sníženou imunitou, chronicky nemocní, lidé po transplantaci a senioři. Jde celkem o tři miliony osob. Postupně se však počítá s tím, že budou přeočkování i ostatní, a to v čase, kdy jim bude dobíhat účinnost prvních dvou dávek, jež se dnes odhaduje na šest až osm měsíců.

Jisté už je také to, že senioři, kteří byli očkováni vakcínou AstraZeneca, dostanou jinou látku. “Budeme přeočkovávat mRNA vakcínami, protože někteří senioři dostali třeba vakcínu AstraZeneca nebo od firmy Johnson. Ty od AstraZeneky už tady nejsou, takže předpokládáme, že budeme podávat ty od Pfizeru nebo Moderny,” řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

45 názorů k článku “Třetí dávka schválena. Ministr zdravotnictví řekl, kdy se začne přeočkovávat a kdo půjde jako první na řadu

 1. Když se objevily proti covidu první vakcíny, propaganda do nás hustila, že stačí jedna dávka a bude klid. Ti, kteří tvrdili, že u jedné dávky nezůstane (nejen alternativní weby, ale i někteří lékaři), byli propagandou označováni za konspirátory. No vidíte, tehdejší konspirace je dnes už realitou (stejně jako s covidovými pasy) a dá se očekávat, že nám v zájmu astronomických zisků pro big farma budou vnucovány i další dávky dokud nás to nedostane pod drn. Ale to už bude spadat pod důchodovou reformu.

  1. To není pravda. Moje praktická lékařka mě už zkraje upozorňovala, že se možná bude přeočkovávat každý rok jako proti chřipce. Žádná konspirace, ale ryze odborné hledisko. Takže se s tím ve zdravotnictví počítalo hned od začátku.

   1. Udělejme Tečku!

    Rozumní lidé, navzdory propagandě, i bez lékařského titulu sami věděli, že to tak bude.

  2. už se prober – ten původní virus tady už dávno není na který byli zhotoveny vakcíny tak asi neplatí co se tvrdilo na začátku

   1. Ale třetí dávka je pořád pro něj, pořád ta samá, holt jim ty vakcíny zbyly 😀 😀 😀 .

  3. Všichni konspirátoři pouze lžou vytvářejí blbou náladu, jsou to zlí lidé a nevím o co jim jde.
   To co píše tento lubajs, je velká lež!
   Typická pro tyto lidi. Pouze škodí a mají z toho zlomyslnou radost.
   Ale i takoví jsou mezi námi.

   1. Já si to tedy dobře pamatuji, co vláda i tzv. odborníci tvrdili: že i jedna dávka výrazně omezí možnost infekce virem SARS-Cov-2 i možnost šíření nákazy.

    Skeptikové poukazovali na schopnost viru mutovat a tím uniknout vakcíně. Nyní se ukazuje, že měli pravdu – u očkovaných i neočkovaných je zjištěná virová nálož mutace Delta stejná v mezích statistické chyby. Dokonce to přiznává i skalní a nomenklaturní zastánce vakcinace, prof. Hořejší.

    Třetí dávka starými vakcínami, které nebyly na Deltu adaptovány, ničemu nepomůže – pouze zvýší riziko ADE u lidí, kteří již mají protilátky vytvořené na dostatečné úrovni. Jistý smysl by mohlo mít, pro lidi s oslabeným imunitním systémem, si změřit protilátky a pak se rozhodnout, zda aplikovat třetí dávku.

    Bohužel, ministerstvo zcela měření protilátek odmítá, kdoví proč. Domnívám se, že proto, že by odhalilo nedostatečný účinek vakcín (ve srovnání s proděláním nemoci). A zůstalo by jen nepředvídatelné riziko, tedy tvrdý konec vakcinačního kšeftu.

   2. najdi si někde staré zprávy a poslechni si je je to docela poučné , někdy i zábavné, třeba potom něco pochopíš.

 2. bych tu 3 dávku —- celé vládě bych napíchal všechny dávky do prdele ať si je užijí ve velkém stylu.

 3. Je mi líto, ani tisíc dávek není s to stoprocentně zajistit bezinfekčnost. Je to proto, že očkování (ale ani prodělání choroby) neovlivní vždy imunoglobuliny typu A ve slizničních sekretech, a jen ty jsou schopné virus na sliznici inaktivovat.
  Protilátky v krvi a specifické obranné buňky, vytvořené typicky jak očkováním tak proděláním choroby ovšem zabrání tomu, aby člověk onemocněl závažnou formou. Nicméně se klidně může virus pomnožit na sliznicích dýchacích cest (tam na něj protilátky z krve a specifické buňky “nedosáhnou”, nebo ne hned) a i očkovaný nebo s prodělanou chorobou může být nějakou dobu (řádově dny) infekční. Často zcela bez příznaků.
  Očkování lidí s imunitním deficitem je problematické v tom, že řada lidí s něčím takovým si protilátky (ani obranné buňky) nevytvoří, protože mají ten imunitní defekt a z důvodu jeho existence toho nejsou schopni. Pokud se očkuje oslabeným virem, mohou lidé s oslabenou imunitou na ten virus i zemřít. To se týká i jiných viróz – např proti dětské obrně se očkuje oslabeným virem, ale děti s poruchou imunity se očkují virem usmrceným, jehož imunostimulační efekt je sice slabší, ale nehrozí fatální onemocnění vyvolané tím oslabeným virem.

  1. Pěkné vysvětlení od člověka, který této problematice rozumí. A mj. odhalující lživost přinejmenším části vakcinační propagandy, od samého začátku. Ti, co se k ní propůjčili, by měli vrátit své lékařské diplomy.

  2. No,takhle většinou mluví odborníci,mě však zajímá něco jiného,nemůže tento druh viru projevit svoji účinnost,řekněme za 5 či více let?Druhá otázka spadá do reality finálního nákupu této vakcíny.Nešla by tato vakcína stát,řekněme o polovic méně.Nechce se mi totiž věřit,že výroba této vakcíny stojí opravdu tolik.

  1. Já si myslím že oni sami nejsou očkovaní, protopže ví co to obnáší. Jen chtějí urvat nějaké peníze dokud jsou u koryta

  1. Než do toho půjdete, nezapomeňte se zeptat na vzájemné ovlivnění obou vakcín – v souvislostí s rolí receptorů ACE2 a možnosti zvýšení jejich počtu po prodělání chřipky, případně i po očkování proti ní:

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/letos-ani-jeden-zachyt-viru-chripky-snad-se-poucime-rika-imunolog-151543

   V doporučení očkovat se proti chřipce v době, kdy zároveň hrozí infekce Covidem, spatřuji temné klubko, které nebylo dosud rozmotáno.

 4. Jsem ochoten jít na třetí (ale rozhodně poslední) dávku. Mám ale jednu podmínku. Očkovaní třetí dávkou nebudou mít nikde žádná omezení, včetně zrušení zakrývání ksichtu. Možná jen v nemocnicích a pečovatelských domech bych byl ochoten to akceptovat.
  Pokud toto nenastane, třetí dávku nedostanu.

  1. tak si ji dej, a neotravuj s nějákými požadavky, je to tvoje věc, co do sebe nacpeš. neuznávám toho ,kdo se očkuje jen kvůli výhodám. Kdo vakcíně věří tak OK.

 5. Babiš už byl? Je přece v rizikové skupině a očkován byl jako první. Jestli teda byl očkován.

 6. Blonďáček hopsá jako kdyby tam byl nafurt. Kdoví, jestli po volbách opět nebude kvákat v muzikálu!

 7. Proč je pořád nouzový stav ,když pandemie dávno není a dle čísel ,ani nebyla !! Poslední pandemie byla Španělská chřipka !!

 8. Pro upřesnění. Pandemie trvá (stačí se porozhlédnout po okolních státech).
  Třetí očkování vítám, a kdo z vás na očkování ještě nebyl snažně jej žádám : “Dejte se očkovat,věřte, vím očem mluvím (píši).

   1. Proč ta silná slova ? Mluvte v argumentech a ne v urážkách. Je mi líto, ale dle Vaší mluvy soudím, že v podstatě reprodukujete co slyšíte. Samozřejmě ve vší slušnosti. Mějte se pěkně.

    1. tak sem s těmi srgumenty, jen doufum, že to nebudou ty samé jako mě přišli v dopise od zdravotní pojištovny

     1. Čekám na vyjádření Franka. Když už začne urážet, rád bych aby své tvrzení podložil. Nadávat a házet kolem sebe zlo umí každý, ale slušně oponovat jooo pane to už je vzácnost. Škoda.

  1. Je mi líto. Počty případů, ba ani počty nových případů, pandemii neodpovídají. A problém je ten, že očkování není s to zajistit bezinfekčnost (psal jsem o tom přede dvěma dny), pouze snižuje riziko těžkého průběhu a úmrtí. Na druhé straně u lidí s imunodeficitem nemá význam (takto postižený člověk si imunitu nevytvoří). Pro ty by mělo být k dispozici v dostatečném množství hluboce zmrazené hyperimunní sérum. Třetím problémem je, že ti, kdo mají dobrou imunitu z předchozích dvou dávek, mohou na třetí dávku i zemřít (někteří umírali už po druhé, případně i po první, pokud covid prodělali a nevědělo se o tom).
   Očkování je jen vejvar pro farmaceutické firmy, které z něj občas dají kápnout trapným figurkám, jako je ten soudruh na obrázku. Proto taky tlak na to, aby se očkovalo hlava nehlava, bez ohledu na narůstající počty mrtvých po tomto zákroku.

 9. tak na třetí dávku už všem kašlu kdoví kolikn jich ještě bude první slibovali že budou pouze dvě dávky a najenou už nestačí to radči teda budu čučet doma

 10. Jedna známá, zdravotní sestra která má v sobě dvě vakcíny a je dárcem krve si nechala udělat rozbor krve, zda má v sobě nějaké obranné látky které by ji zajistili hladší průběh covidu a podle výsledků rozboru nemá v sobě absolutně žádné protilátky takže je na tom stejně jako neočkovaný.

  1. to se dalo předpokládat z doporučení, že se před očkováním nemá testovat hladina protilátek, po očkování už nezjistíte jestli jste protilátky měli již před očkováním (s virem podle velké pravděpodobnosti dávno setkaly).

 11. Vážení….mam za sebou dvě dávky (chci cestovat) a při každém očkování jsem pak 4 dny trpěla…zimnice….bolest hlavy…svalu atd.
  Už do mne nikdo nic nedostane….to budu radši celý život ležet na Máchoči a k moři nepojedu..

 12. Hlavně svobodně a nevyhrožovat,co bude,když se někdo neočkuje..Navíc,vše se mění..270 dní a pak neplatnost očkování..jakto??.Lidi,kteří mají nadmíru protilátek proti kovidu,nutí do očkování,které má protilátky navyšovat..proč? Nechápu a nerozumim a věřim,že vše jednou skončí..ale dnes to nebude…

 13. Nejdříve by měli jít na třetí dávku naši politici,klidně z každé strany jednu nebo dvě,pro sichr,klidně jim svoje dávky přenechám..aby to byla tutovka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *