Ukrajina konečně dostane dalekonosné rakety GLSDB. Rusové se bojí, může to znamenat zlom ve válce

Může se to zdát neuvěřitelné, přesto tomu již byl rok, co se rozpoutala válka na Ukrajině. A během tohoto jednoho roku se udála neskutečně drastická vlna událostí. Vítěz však zatím stále není. Nezbývá než doufat, že tento ozbrojený konflikt na pomyslné druhé narozeniny nedosáhne.

Situace je tak napjatá, že bývá nadále pod drobnohledem celého světa. Každá nová událost, nová zbraň, taktika, vše může znamenat posun, a to jakýmkoliv směrem, ať již k dosažení ruského vítězství a nadvlády Ukrajiny nebo odehnání Rusů z ukrajinského území. Cokoliv může nevratně změnit podobu celého světa, tak jak jsme ho znali před eskalací.

Pomoc ze Spojených států

Spojené státy americké otevřeně projevují podporu nejen ukrajinskému prezidentu Volodymyrovi Zelenskemu, nýbrž celému státu a všem jeho obyvatelům. Podporují je nejen morálně, ale i fakticky. A proto, když byly prezidentem Zelenskym požádány o pomoc, požadavek vyslyšely. Podpora se jim dostane v podobě klouzavé bomby s názvem GLSBD. Čím je tato bomba speciální? Její dostřel je až 150 kilometrů, a tím pádem dokáže sestřelit i ty těžce zasažitelné cíle.

Zdroj: Twitter

Nastává změna

V tomto případě se nejedná o první dodávku zbraní z Ameriky. Ukrajinci již nějakou dobu využívají americký HIMARS neboli raketový systém. Oproti GLSBD však má poloviční dostřel.

Co střela navíc obsahuje, tak je GPS. Díky tomuto systému se střela dokáže snadněji manévrovat a přesněji zasáhnout požadované cíle. S takovouto zbraní by ukrajinští vojáci mohli snáze zasáhnout zásobovací linky, které jsou stále v pohybu, a které Rusům dodávají vše nezbytné, ale zároveň by se ukrajinští bojovníci mohli lépe soustředit na zasažení center s Ruskými lídry.

Budou-li zasaženy zásobovací linky, Rusové se budou muset přesunout do vzdálenějších destinací a budou dále od bojiště, tím pádem ve značné nevýhodě. Takovéto střely by mohly aktuální podobu konfliktu zcela změnit, ze začátku minimálně zpomalit. Co se jeví jako klíčové a s těmito střelami možné, tak je zničit spojení s Krymem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Twitter, Reuters, NYPost

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments