Úředníci se hádají kvůli lidem, kteří už 30 let nepracují a pobírají dávky. “Nemluvte o nich, je to trestný čin.”

Velký rozruch minulý týden způsobilo odhalení, jakým způsobem vlastně někteří lidé pobírají nejrůznější dávky a dlouhodobě odmítají jakoukoliv práci. Tyto informace přinesla Ivana Šťastná vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem. Ta je ze své pozice velmi dobře vidí, jakým způsobem jsou dávky využívány a není spokojena s tím, jak je sociální politika v této zemi nastavena. Šťastná tvrdí, že hraje do karet těm, kdo desítky let nepracují, zatímco třeba matky samoživitelky mají v těžké životní situaci problém nějakou podporu dostat. Čtěte více: “Je to hrůzostrašné.” Úřednice z Ústí vynesla informace o lidech na dávkách. Někteří nepracují už 30 let

Ne každý to však vidí jako Ivana Šťastná z Ústí nad Labem. Její hodnocení situace prudce odsoudil referent sociální práce na Praze 10, Pavel Veleman, který k tomu napsal text pro Britské listy.

Jsem dlouhodobě v naprostém šoku při sledování veřejného vystupování vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem, paní Ing. Ivany Šťastné, která dlouhodobě šíří až nenávist mezi klienty a většinovou společností,” píše ve svém článku Pavel Veleman a naráží na to, že Šťastná své výroky už několik let opakuje, když se snaží apelovat na politiky i veřejnost. Podle ní by lidé měli vědět, jakým způsobem se nakládá s prostředky, jež jsou vybírání pomocí daní.

Šíření laciné nenávisti a stavění proti sobě skupiny méně deklasovaných a více deklasovaných, je skutečně výsměch moderní praxe sociální politiky na místní úrovni a zejména naprosté nepochopení oboru sociální práce, kde tzv. „Kritická sociální práce“ v plné intenzitě a komplexnosti již nyní ukazuje systémové (společenské) problémy, které tyto občany vedou do neřešitelné situace,” píše Veleman. Je však otázkou, zda sociální pracovník pochopil skutečné záměry Ivany Šťastné. Ta žádným způsobem nekritizuje lidi, kteří se dostali do problémů a stát jim v takové situaci musí pomoci. Ve svých výrocích naráží na lidi, kteří se cíleně vyhýbají práci, a to v podstatě celý svůj život.

Pro určité zjednodušení a dramatické nasvícení situace využila Šťastná i kontroverzní žebříček, který pravidelně sestavuje. Jde o TOP 25 lidí, kteří v okrese Ústí nad Labem nepracují nejdelší dobu. Rekordman to brzy dotáhne na 30 let, kdy se nedotkl práce. “Jako člověku, který šestnáct let pracuje v terénu s těmito klienty, je mi neskutečně smutno, když čtu tyto opravdu nepravdivé, hrubě zkreslující a hlavně zjednodušující a xenofobním politikům vyhovující články, které napomáhají ke stále více rozdělené společnosti, kde si občané vybíjejí svůj tekutý hněv a svoji flustraci na sociálně deklasovaných,” komentuje to Pavel Veleman, podle kterého není přijatelné, aby Ivana Šťastná psala “rasistické články”. Dle sociálního pracovníka jde o trestný čin.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
205 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments