Už tam nikdy nepojedu. V polských obchodech se Čechům děje nepěkná věc. Nákupy se jim hodně prodraží

Už to trvá opravdu dlouho a navíc se rozměry tohoto fenoménu neustále zvětšují, namísto toho, aby docházelo k postupnému útlumu. Češi si zkrátka zvykli jezdit nakupovat do Polska, protože tuzemské obchodní řetězce stále drží nepřijatelně vysoké ceny, na které mnoho lidí jednoduše nemá peníze. U sousedů potom nakoupí o třetinu až polovinu levněji, což už se opravdu vyplatí, a to i přesto, že je třeba sem vážit dlouhou cestu.

Nekupujte po kartonech

V tom je ovšem také část problému. Když už člověk z České republiky za nákupem ujede třeba sto kilometrů tam a sto kilometrů zpátky, chce nakoupit v co možná největším množství, aby toho využil. Pod náporem jsou přitom obvykle obchody, které se nacházejí v malých městečkách poblíž hranice.

Už loni to způsobovalo střety mezi místními a přijíždějícími, přičemž to musel řešit dokonce sám starosta města Bogatynia. Ten vyzval Čechy, aby se v obchodech chovali slušně a s respektem vůči domácím nakupujícím. Požádal je, aby zboží nekupovali po kartonech, protože když potom do obchodu přijdou polští zákazníci, regály jsou často prázdné a oni si prostě nenakoupí tak, jak by chtěli.

My, obyvatelé obce Bogatynia, chceme, aby i naše děti měly přístup k čerstvým produktům (zelenina, ovoce atd.). Pomalu se to ale stává nemožné – když přicházíme do obchodů, nacházíme v nich stále častěji prázdné regály,” formuloval to starosta v místním tisku, ale i v letácích, které se objevily za stěrači českých vozidel.

Foto: Shutterstock

Není to vůbec dobré

Situace se trochu zklidnila tím, jak začaly být polské obchody u hranic ve větší míře zaváženy poté, co se přizpůsobili rostoucí poptávce. Stále však dochází k nepříjemným situacím. “Měla jsem v nákupním košíku deset másel a asi pět plat vajec. Když v tom ke mě přistoupil nějaký muž a dvě plata vajec a pět másel mi sebral. Prý že je tu doma a chce si také nakoupit,” uvedla pro server Mix24.cz paní Patricie z Vrchlabí.

Čtěte také: Je to tady. Velký polský supermarket expanduje za hranice. Přesně na to čekáme, Lidl a Albert už se bojí

Někteří si ovšem neodnesli pouze nepříjemné zážitky z polských obchodů, ale nevole místních měla dopady i na jejich peněženku. “Jednou jsme takhle do Polska vyjeli na nákupy, a když jsme s plným nákupním vozíkem přijížděli k autu, zjistili jsme, že nám někdo propíchnul pneumatiky. Ne jednu, ale rovnou všechny čtyři,” vypráví pan Michal. “Volali jsme tamní odtahovku a nové gumy vyšly na 25 tisíc korun. To mi stačilo, od té doby tam nejezdím.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments