V Česku nemá cenu pracovat. Jako nezaměstnaný máte 40 tisíc za měsíc. Celý den jen odpočívají a nic nemusí dělat

V minulých letech, kdy se naplno rozjely velké společenské změny, řada lidí jednoduše zjistila, že se jim nevyplatí pracovat. Pokud v práci například začínají, obvykle si přijdou jen na poměrně nízký plat, což může být hlavně ve větších městech problém. Řada lidí si to vyzkoušela i nuceně, kdy pro ně ze dne na den nebylo místo, a oni zjistili, že i na křídlech štědrého sociálního systému se dá velmi dobře fungovat.

Jaká je tu motivace?

Pokud lze ale žít z nejrůznějších podpor, potom se nabízí otázka, jak lze někoho motivovat k tomu, aby šel skutečně vykonávat nějaké zaměstnání? Především u mladých je dnes jasně vidět, že je pro ně prioritou osobní vyžití a vyvážení osobního a pracovního života. V nějaké chvíli potom mohou zjistit, že práce už jim do jejich aktivit zasahuje příliš, a zcela ji vynechat.

O tom, že by velká část lidí vůbec nemusela pracovat, zejména pak v blížící se době masivní robotizace a silné umělé inteligence, se stále hlasitě mluví již několik let. Pilířem takového modelu by byl takzvaný základní nepodmíněný příjem. Tedy jednoduše peníze, které byste dostávali i přesto, že byste nevykonávali žádnou pracovní činnost. Ta už by byla jen jakýmsi bonusem navíc.

Tak daleko jsme zatím ještě nedospěli, byť v některých západních zemích už se to zkouší. Málokdo ale ví, že i v České republice něco takového víceméně funguje, byť se tomu tak neříká a stále je na to pohlíženo jako na určité selhání. A to, když lidé prostě nepracují a jen pobírají dávky. Praktikuje to však stále více lidí a hrozí, že se to stane normou.

Pokud umíte v systému nejrůznějších dávek a podpor chodit, přijdete si na slušné peníze. Například v rámci příspěvku na bydlení můžete čerpat klidně až 25 tisíc korun měsíčně. V zásadě platí, že čím nižší příjem máte, tím více čerpáte. Pokud nemáte žádný, platí za vás stát skoro celé bydlení. Paradoxem přitom je, že o tento příspěvek dnes mohou žádat i lidé s úsporami nebo jiným majetkem. Ale alespoň to by se mělo v dohledné době změnit.

Foto: Shutterstock

Takto by to nemělo fungovat

Hodně peněz lze načerpat v rámci přídavků na děti. Proto je často vidět situace, kdy se o dávky hlásí lidé, kteří mají dětí větší počet. V takovém případě vám úřady vyplatí skutečně zajímavé částky. Důležitým faktorem tu je takzvané životní minimum, které se například pro jednoho dospělého a dvě děti pohybuje kolem deseti tisíc korun.

A věděli jste, že alimenty na děti můžete čerpat i od státu? Pakliže je neplatí jejich zákonný rodič, může jeho povinnost převzít dočasně stát. Takto lze dostávat až tři tisíce korun po dobu dvou let.

Jak vidno, bez práce si lze přijít na slušné koláče. A pokud je možné takto obrátit letité lidové rčení, je tu něco hodně špatně. Lidé by k práci měli být motivovaní a nikoliv demotivovaní nejrůznějšími podporami a dávkami.

Foto: Shutterstock, zdroje: Úřad práce, Energetický příspěvek

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

30 názorů k článku “V Česku nemá cenu pracovat. Jako nezaměstnaný máte 40 tisíc za měsíc. Celý den jen odpočívají a nic nemusí dělat

 1. A ještě autor zapomněl na romský fígl s pěstounskou péči. Nezaměstnaná matka dá své děti do pěstounské péči svojí matce,tj.jejich babičce. Babička pak pobírá pěstounskou péči tuším až do výše 50tisic korun měsíčně (za 5 dětí). Fór je v tom, že matka může mít stejnou trvalou adresu jako babička. Takže familie žije hezky pohromadě jako normálně, akorát vydoji hloupý stát.

  1. A to když se romům narodí postižené děcko, to teprve křepčí radostí. To dostanou dávek tuplovaně. Když se jim to postižené děcko přestane zajídat, tak ho prostě nechají strčit do ústavu ať se stará stát.

  2. Godzilla,co je to za jméno,se stydíš napsat pravdivé jméno? identitu?jo,pokud se lidé nezmění,budou rasisti..tak jako prostě i ty,vem si také do pěstounské péče někoho a budeš mít peněz… chlape,jim není co závidět, spíš je lituji, takže.. zapomeň na týhle hloupé články,..starejme se o sebe

   1. A co by to změnilo, kdybych se podepsal jako Martin? Já si nikoho do pěstounské péče brát kvůli prachům nebudu, protože je to odporné zneužívání dětí a dávek pro potřebné. Jinými slovy nechci klesnout na tvoji úroveň.

  3. Naprosto přesně popsáno. A když na toto někdo poukáže, tak je hned rasista, xenofob, fašista a já nevím, co ještě. Jen a jenom všude slyšíme, že nebude na důchody, ale že nebude na tyto podvody neslyšíte nikde.

 2. Naší hnedocesi tak žijí už 30 let za podpory všech vlád. Řešení: Dobrovolná kastrace plodonosnych cikánů za 300000 Kč, všichni budou spokojeni.

 3. Jo kdyby to byla pravda,nepracují taky,tyhle články rozhádají společnost a lidé tomu ještě věří, redaktor už kůže být kdokoliv

 4. Dobrý den, tento názor plně sdílím, nadělat děcka a být na podpoře. Takoví se mají nejlíp. A stát se bojí udělat pořádek.

 5. Pane redaktore, to neni uplne presne a tyto zavadejici informace jen rozdmychavaji nenavist ve spolecnosti. Ja pracoval od svych 18 let. Dnes je mi 40. Pozbyl jsem zdravotni spusobilost a proto jsem poprve v zivote na UP a to 7 mesicu. 2 mesice nedostavam ani korunu, na socialce mi rekli,ze mam narok maximalne na 3800kc. Platim najem,pojisteni. Jesteze nemam dluhy. Na byt nam stat prizpiva 1200, protoze manzelka vydelava 15000. Ano, pripadam si jako socka, co zebra u statu. Jenze ja nemam narok na duchod, ani castecny. Nikoho nezajima, ze neprojdu lekarskyma prohlidkama. Ze si sam hledam praci,protoze doma byt nechci a Stat vam nepomuze, pokud nejste obcany tmave pleti!! Vrchol toho vseho je, ze UP mi nebyl zchopen nabidnout zadnou rekvalifikaci- jste vyuceny a mate dobrou praxi, tak to neni potreba. Tak jsem si ji nasel sam!! Bez naroku na podporu. Takze 4 mesice bez dalsiho prijmu.. stat nepomuze vsem, takze neni az tak pravda, ze je to pro kazdeho

 6. Je to blbost protože tu vláda vede teď už 3 rozdílné metry na dávky a příspěvky ať si to pan redaktor osobně vyzkouší na úřadu pokud nevěří .

 7. Ať jste jakékoli barvy, či vyznání a nepracujete, přece naco. Ty co chodí do zaměstnání na nás vydělají. Tito lidé berou 30.000Kč a více. My co chodíme do práce, máme kuloví a když náhodou skončíme na úřadě práce dostaneme minimální podporu. Je to dost nefér. A ostuda Českého státu. Hlavně že se vymýšlí kdejaký hlouposti.

 8. Zdravim, spousta lidi na zadne davky ani podpory narok nema, staci kdyz napr. nekdo tezce onemocni nebo ma nejaky uraz apod. Takovi lide se pak se dozvi ze i kdyz cely zivot vse radne odvadeli a platili, nic jim nedaji, ze jsou vlastne zdravi (a to i v situaci kdy jim treba chybi nejaka koncetina apd. beznohemu reknou ze ma preci jeste ruce kterymi muze pracovat) ze mohou jit do prace. K lidem kteri pomoc opravdu potrebuji se system chova neuveritelne nespravedlive a vlastne je takhle obere a okrade.

  1. Je to tak. Ti co by skutečně potřebovali pomoci, tak jim stát ukáže dlouhý nos. V lepším případě něco dostanou po neskutečných úředních obstrukcí. Ale pak jsou tací (jistá preferovaná a protěžována skupina lidí – nechci specifikovat, každý ví) dostane cokoliv. Víte, že existuje příspěvek na mobilitu? Když máte x dětí a nulový příjem, pak dostanete příspěvek na auto. Bomba, co?

  2. Naprosto můžu souhlasit, mů otec se živil jako dřevotubec(osvč) žadně odvaděl a platil a měl ty řeči ja sem poctivě platil mám na to nárok. když později chytil koronavirus a má doted z toho zdravotní problémy,tak si chtěl vyřídit ID měl tyhle řeči poctivě sem platil atd nebude problém nedali mu to ani na potřetí je z toho šokovanej.

 9. Pokud nebudete mit odpracovany dostatecny pocet let, nedostanete starobni duchod. Avsak pokud budete pracovat, tak ho take z ruznych duvodu take nemusite dostat. Neni to vtipne?

  1. Ještě dávno před Fialovou “důchodovou reformou” jsem četl článek s rozhovorem ombudsmana Křečka o našem důchodovém systému. Ten tam řekl, že v rámci zemí, které mají zavedený tzv. Bismarkův důchodový systém máme nejpřísnější kritéria na světě pro nárok na důchod. Všude stačí odpracovat max 25 let (většinou i méně) pro přiznání důchodu. A to ještě Fialova vláda dále to zpřísňuje. Ti Fialovi šmejdi chtějí zařídit aby se důchodu dočkalo co nejméně lidí aby bylo co nejvíc financí na podporu americké hybridní války proti Rusku na Ukrajině. To na Ukrajině mizí finance českého státu ve velkém.

   1. Však ty peníze se vrací zpět. Na Ukrajině moc dlouhou nezůstanou. Koupí se za ně předražený šrot od evropských firem (většinou ještě přes několik zprostředkovatelů) a hezky do kapsičky. Proto chce většina politiků tolik válku a protahují to co nejdéle. Viz naše petikolka. Tam mizí desítky miliard za předražený vojenský materiál a zbraně. Dokonce už to ani netají.

 10. Tak toto se týká našich nepřizpůsobivých občanů. Mají kopu dětí a dávky jsou pro ně pěkný příjem, nehledě na to, že z jejich děti vyrůstají další dávkaři a tak pořád dokola…. Zajímalo by mě, jaký potom berou důchod…..jistě dle zásluh…nulový. To je zátěž systému a ne důchodci, kteří poctivě pracovali.
  A dnešní mladí…..ti chtějí co nejvíc peněz a moc nedělat, a to mají být důchodci, kteří makali 40 let a víc, nyní “solidární”, aby dnešní chudáci mladí, měli za 20, 30 let na důchody???
  Dnešní systém je celý postavený na hlavu.

 11. Vážení opět jen vyvoláváte svým lhanim nenávist mezi lidmi. V tuto chvíli jsem nezaměstnané po celoživotní práci, a můj příjem je 10900.Ani o korunu víc. Přestaňte už prosím lhát a šířit katastrofické zprávy..

  1. Doporučuji Vám nastudovat všechny možné příspěvky o které můžete požádat. Minimálně máte nárok na dva (za předpokladu, že žijete sama – pokud máte vydelavajiciho manžela, tak logicky dostanete jenom podporu v nezaměstnanosti, protože nejste ohrožena nouzí). Na podporu v nezaměstnanosti a na příspěvek na bydlení. Obojí dostanete. Stačí vyplnit x formulářů – musíte si ale o všechno říct, pokud nejste romského původu, tak Vám nikdo nic nenabídne sám od sebe.

  2. Problem je, ze pokud v tom chodit umite, tak by jste dnes mela 2,5x vice. Jen je skoda, ze tu radeji budete rikat, jak je nas system dobre nastaveny, a ze nasi hnedocesi zijou z ceho vlastne? Ono verit vam ze nic nemaji, zatimco nepracuji a jezdi v mercedesu si trochu protireci… Vy prestante lhat a sirit nepravdy, jak by rekl nas vladni hurvinek od starostu, ti co lzou, budou potrestani.

 12. Velká nehoráznost!!!! Pracuji celý život a pokud bych musela/chtěla jít do předčasného důchodu budu mít méně než rómáci co jen rodí děti a nepracují…Styďte se pane prezidente, takové výkonné/nevýkonné články máte pod sebou a nic s tím neděláte. To jste tady pro lidi ???

 13. Kdyby stát nevyplácel peníze příživníkům, bylo by na slušné důchody, do nichž by se mohlo jít v 55 letech.

 14. Záklaní NEPODMÍNĚNÝ příjem zde lehce nasunujete vy prestitutky? No, ono se to možná ve finále jednou podaří. Chcípáků co by žili ze dne na den jen tak přibývá. Ale pak hořce spláčou nad výdělkem. Protože to slovo nepodmíněný bude léž. Právě, že by mohl být podmíněný až, až. Hlavně slepou poslušností systému a režimu. Nebudeš poslouchat? Zdechni. Ono být závislý je ztráta individuality a osobní svobody. Ale těm líným vším to možná, ani nepříjde. Na druhou stranu bude systém těžce znenáviděn a to by mohla být cesta k novému obrození a zbavení se toho všeho co se dnes děje. Vysvětlení je jednoduché. Člověk není vděčný jinému za materiální pomoc, ani ve chvíli, kdy je to ze strany darujícího nezištné. Nato, když za to něco chce. Být v pozici, kdy někdo štědře dává, protože nemáš je stále pro spoustu lidí ponižující a vlastně svého obdarovatele nenávidí za to, že on má a ten nemá. I přesto, že samozřejmě ta prchavá chvilka radosti z peněz, nebo jídla zadarmo tam také je. Pak však příjde ona nenávist. Je to běžný psychologický jev. Tak mnoho štěstí na cestě k nepodmíněnému příjmu😆

 15. Kdyby pán byl ekonom, zeptal by se lidí u prac,úřadů. Pochybuji, že by někdo bral tolik. Spíš bych řekl, že tento kritický web ke všemu západnímu je vůbec český. Kdo asi může vyvolávat tyto dohady a mít zájem na destabilizaci kvůli čemukoliv? Ano, je to Čína a ruSSko.

 16. Tato politika výstižně ukazuje,jak tato vláda a tento systém upředňostňuje nemakačenky a ty,kteří jen vysávají český pochybný systém a ještě se stím chlubí.Ano jsou občané-invalidní,kteří nemohou nadále vykonávat jakoukoliv práci.Ano,těm je třeba pomocí a to jak finančně,tak i po zdravotnické stránce placenou státem.
  Ostatní příspěvky,včetně rodinných přídavků bych zrušil.Jestliže někdo bydlí,tak musí mít peníze na energie a bydlení.Nemáš,tak to je smůla,běž pracovat.Máš RD,chatu,tak co ještě chceš?.Udělal sis děti,tak se o ně starej.
  Pak bude na slušné důchody ve stáří.
  Pak bude stačit 38let doby pojištění a odchod do důchodu v 62letech.
  Všechny vlády co tady byly rozhazovaly veřejné finance plnou náručí,nikdy to nebylo k vůli lidem,ale k vůli voličům.
  Politici by měli být odměňování za skutečně odvedenou práci a ne paušálně,pak je nic nenutí pracovat ve prospěch státu a to je pohřeb každé země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *