Češi přijdou o příspěvky na bydlení. Ať si to zaplatí z úspor, říká stát. Potřebuje peníze na luxusní restaurace

Tak to je tedy velká otočka. Zatímco ještě před pár měsíci byli všichni Češi vyzýváni, aby si prověřili, zda náhodou nemají nárok na příspěvek na bydlení, který by jim ulehčil v tíživé situaci s vysokými cenami energií, teď se půjde přesně opačnou cestou. Stát začne prověřovat, komu všemu bude moci příspěvek na bydlení odebrat, případně proškrtat.

Nárok mají mnozí

Aktuálně je cílová skupina těch, kdo mají na tento příspěvek nárok, poměrně rozsáhlá, protože zahrnuje všechny, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů. Když se nad tím tak zamyslíte, tak zejména po posledním nárůstu cen nájmů a energií, to není zrovna malá skupina. Ba právě naopak, třetinu svých příjmů dnes za bydlení dává kdekdo.

Stát byl v tomto ohledu poměrně benevolentní, možná až příliš. Ve výsledku si tak o tuto podporu mohli zažádat třeba lidé, kteří vlastní nějakou nemovitost, kterou pronajímají, ale bydlí třeba v nájmu. Nebo osoby samostatně výdělečně činné vyžívající paušální daň. Ty pak mohou vydělávat třeba sto tisíc korun měsíčně, a protože se automaticky počítá s tím, že mají nízké příjmy, na příspěvek budou mít nárok.

Je pochopitelné, že se tyto excesy napraví, dokonce je to přímo nutné. Ovšem stát chce jít ještě o poznání dále. Nelíbí se mu totiž, že příspěvek čerpají lidé, kteří mají nějaký majetek nebo úspory. Nejprve by podle něj měli všechno utratit, aby byli doopravdy chudí, a teprve potom si budou moci o příspěvek znovu zažádat.

Foto: Shutterstock

Peníze raději vyhází

Ministerstvo práce a sociálních věcí už chystá v tomto ohledu změny, kdy tomu říká testování majetku a úspor. Stát tak bude prověřovat například to, zda vlastníte nějaké nemovitosti nebo kolik máte na účtu, ale třeba i v investicích.

Svým způsobem to dává smysl, jakkoliv můžeme diskutovat o tom, zda by se lidé, kteří mají určitou míru úspor, měli nechat nejprve padnout na dno a teprve pak jim pomáhat. Zda náhodou není lepší, aby si svůj finanční polštář zachovali a stát jim pomáhal průběžně.

Čtěte také: Beru 160 tisíc měsíčně, daně neplatím a stát mi ještě dává příspěvky na bydlení. Kdo z vás to má?

Tyto kroky jsou však zcela nepochopitelné ve světle dalších kroků, které stát provádí. Ten se totiž chová, jako kdyby mu žádné peníze nechyběly a jako by hospodařil s minimálně vyrovnaným rozpočtem. Tu si ministři objednávají občerstvení za 20 milionů korun, tam zase pomáhají 50 miliony podporou výhradně luxusních restaurací. Lidé se potom oprávněně ptají, proč se tyto peníze, které jsou nás všech, nepoužijí rozumnějším způsobem a proč se v takové situaci škrtají příspěvky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments