V Česku se to hroutí. Lidé to ještě neví, ale padáme prudce. Poletí na dlažbu

Kdo by se snad domníval, že po letech nejrůznějších ekonomických problémů se konečně nastartuje pověstný motor České republiky na plné obrátky a opět vyjedeme vstříc světlým zítřkům, bude se muset smířit se špatnými zprávami. Tuzemská ekonomika přinejmenším drhne, nedaří se jí dostat ani na úroveň roku 2019 a z celé Evropy patří k těm vůbec nejhorším.

Velké propouštění

Zdá se, že začínáme dojíždět na vysokou závislost na jednoduché výrobě. Dlouhou dobu se vyplácelo býti montovnou, protože to přinášelo dnes už i relativně dobře placená pracovní místa a nebylo třeba složitých a pochopitelně náročných inovací. Jenže s přechodem do nové průmyslové éry opřené o zelené technologie tento model narazil na své limity.

Velmi špatná situace panuje aktuálně ve stavebnictví. Prakticky se nerozjíždějí nové projekty, což dopadá na výrobní společnosti v tomto sektoru. Ty už začínají nejen propouštět, ale dokonce uzavírat své výrobní závody.

Příkladem je společnost Wienerberger, která svou továrnu v Týnu nad Vltavou převedla do režimu dlouhodobé odstávky. Ačkoliv toto sousloví dává naději, že se k výrobě ještě někdy vrátí, podle některých profesionálů pohybujících se v oboru jde o definitivní tečku. Tomu nahrává i skutečnost, že 35 zaměstnanců z celkových 54 již bylo propuštěno a ten zbytek se aktuálně stará o doprodej zásob a konzervaci závodu. Následně budou zřejmě i oni propuštěni.

Foto: Shutterstock

Nic není jisté

Propouštějí také další společnosti specializující se na dodávky do staveb. Mezi nimi je třeba výrobce sanity Laufen, který se musel dosud zbavit nějakých vyšších desítek zaměstnanců z celkem tisíce. Budoucnost pro ty ostatní je rovněž nejistá. Server E15 potom upozornil i na další společnost v oboru stavebních materiálu. Také Kronospan, který zaměstnává 700 lidí, má plné sklady a musel omezit směny.

Čtěte také: Velká rána pro Čechy v lednu 2024. Nikdo to neví, ale spoustu domácností už to položí

Ve stavebnictví aktuálně panují obrovské problémy a nejistota. Trh s výstavbou rodinných domů, ale i větších projektů, se totiž nezastavil pouze v České republice, ale také v okolních zemích, kam by se jinak dalo vyvážet. Ani v Německu nebo Polsku se dnes prakticky nestaví.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “V Česku se to hroutí. Lidé to ještě neví, ale padáme prudce. Poletí na dlažbu

  1. Co si lidi zvolili, to mají. Daně jako prase, ceny vyšší, než v Nemecku, ekonomika mix socialismu a korporátního fašismu. Tady v Nizozemí je znát útlum, ale průmysl nekolabuje. To moji kolegové v ČR, kteří dělají stavební zakázky, ti mají práci do Vánoc, potom už nic. Jako vůbec nic, ani paběrkování. Dobře to tam vedete. Rovnou k bankrotu.

  2. Fialový fašismus potřebuje stále více peněz na podporu války a zbrojení. Nekompetentní diletanti amatéři v nejhorší pavlade od r.1918.

  3. Tuhle situaci mají na svědomí naše polistopadové vlády. Na komunistickou vládu před rokem 1989 je teď moderní nadávat. Ale tehdy jsme měli výkonný průmysl a v mnoha oborech jsme byli soběstační a daleko více jsme vyváželi jako dováželi k nám (ano, na banány byly fronty. Ale bez banánů se dá krásně žít, jsou o moc potřebnější věci které nám teď chybí – třeba teď často vzpomínaný Penicilin).

  4. Máme nejhorší vládu a proto jsme nejhorší. Neni divu, Fialovi je přednější Ukrajina, Evropská unie, NATO a všechno ostatní. Na posledním místě jsou Česká republika a občan. Máme premiéra Ukrajince a proto u nás taky tak vypadá.

  5. Začalo to zeleným šílenství v Evropské unii. Pokračovalo to zavíráním atomových a uhelných elektráren především v Německu. Přechodem na drahý plyn. Skokově stoupla cena energií pro domácnosti a průmysl. Naši levnou energii jsme kupovali draho na burze. Stát neochránil občany ani průmysl. Některé státy si s tím dokázaly poradit a teď nejsou v takovém průseru a jejich ekonomika začíná vzrůstat. My máme jednu z nejvyšších inflaci a náš HDP nedosahuje výše ani roku 2019. Doplácíme na naší závislosti na Německu. Dlouhodobě Evropa profitovala na dodávkách levného plynu a ropy z Ruska. Na dodávkách levného zboží s Činy. Američanům to vadilo a pokoušeli se do toho dlouhodobě házet vidle. Teď se jim to konečně povedlo. Komu dnešní situace v Evropě vyhovuje? Především Američanům, kteří si na úkor Evropy nastartovali vlastní ekonomiku ale i Rusům a Číně. Evropu řídí neschopní politici, kteří doma selhali. Vymýšlí opatření, která vedou Evropu do propastí. Podřezáva si pod sebou větev. Její misto brzy obsadí jiní. Má Evropská unie právo na existenci, když si neumí ochránit svoje hranice a zajistit bezpečnost občanů?

  6. Pořád dokola se píše že je drahota. Pište proč máme tolik predrazenych poslanců, politruku, poradců, parlament,..Jak to mají v jiných zemích EU ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *