V roce 2021 se nevyplatilo odejít do důchodu. Lidé budou do konce života dostávat méně peněz, lze to ale změnit

Složitý důchodový systém vedl letos k nepříliš často vídanému jevu. V roce 2021 se totiž příliš nevyplatilo odejít do důchodu. Kdo mohl a počkal na rok 2022, udělal lépe. Důvodem jsou výrazně vyšší koeficienty, které budou od příštího roku pro výpočet důchodů platit. Proto se vyplatilo do důchodu odejít až později. Týká se to přitom prakticky všech příjmových skupin.

Rozdíl 1000 Kč měsíčně

Důvodem je především rychlý růst mezd a inflace v posledních měsících, který byl započítán do koeficientů pro výpočet důchodů v příštím roce. Ekonom Lukáš Kovanda srovnal rozdíl, který nastane, když někdo odejde do důchodu v prosinci tohoto roku, nebo v prosinci roku příštího.

Člověku platícímu důchodové pojištění 46 let, který ještě v zaměstnání pobíral přesně průměrnou mzdu letošního druhého čtvrtletí, 38 275 korun, byl ve třetím letošním čtvrtletí přiznán důchod 18 376 korun,” uvedl Kovanda pro server Kurzy.cz. “Po valorizaci bude tento důchod v příštím roce činit 19 219 korun. Pokud ale ten samý člověk počká s přiznáním důchodu ideálně na 1. ledna 2022, bude měsíčně pobírat 20 173 korun, tedy o 954 korun více než kolik činí valorizovaný důchod přiznaný v roce 2021.

To už představuje výrazný rozdíl. V případě lidí s nadprůměrnou mzdou kolem 60 tisíc korun je potom rozdíl ještě vyšší a dosahuje přibližně 1300 korun měsíčně navíc, případně méně.

Foto: Shutterstock

Žádost můžete změnit

Posečkání s odchodem do důchodu znamená takzvaně “přesluhovat”. V podstatě se tak za měsíce, kdy už na důchod máte nárok, ale stále do něj neodejdete, o penzi připravíte. To je třeba do výsledné kalkulace zahrnout. Na druhé straně platí, že zmíněný rozdíl už nikterak nedoženete a nebude vám k důchodu zpětně přiznán. Jen technickým výpočtem tak můžete do konce života přijít třeba o tisícikorunu důchodu měsíčně. Následně se vám bude procentuálně valorizovat přiznaný důchod, kdy opět záleží na tom, zda základ pro výpočet valorizace bude vyšší či nižší.

Pokud už jste poslali žádost o přiznání důchodu, ještě nemusíte věšet hlavu. Lze s tím něco dělat. Pokud vám dosud nepřišlo rozhodnutí o přiznání důchodu, požádejte si o změnu data přiznání důchodu, a to buď na některém z kontaktních míst České správy sociálního zabezpečení nebo přes datovou schránku. V případě, že už vám rozhodnutí přišlo, je možné ho do 30 dnů od doručení možné změnit. Postupujte stejným způsobem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments