Zbývá posledních pár dní, jak se pojistit před vysokou inflací. Stát zaručí úrok, který zdražování pokryje

Vysoká inflace patří k nejskloňovanějším tématům dneška. Co se ještě před pár měsíci zdálo býti abstraktním problémem, protože si lidé užívali především navýšených čistých příjmů, je dnes opravdovým strašákem. Zboží, energie i bydlení zdražují doslova před očima. A přestože Česká národní banka již začala šlapat na brzdu, zejména lidé mající v bankách své úspory jsou nervózní, protože jim je inflace reálně užírá vysokým tempem. Podle odhadu ČNB má zdražování začátkem příštího roku dosáhnout dokonce 7 %. To je hodnota, která tu od devadesátých let nebyla.

Dluhopisy od Ministerstva financí

Banky sice na svých spořicích účtech a termínovaných vkladech začaly navyšovat úroky, ovšem ty ani zdaleka současnou míru inflace nepokrývají. A to si ještě musíme přiznat, že pro mnohé je skutečná inflace ještě vyšší, protože ta, kterou měří Český statistický úřad, je pouze zprůměrovanou hodnotou zahrnující všechny segmenty ekonomiky. Nejdůležitější položky, jako jídlo či energie, zdražují výrazně rychleji.

Přesto existuje řešení, jak své úspory proti inflaci zajistit. Trochu překvapivě ho nabízí stát, respektive Ministerstvo financí. To totiž pravidelně několikrát ročně nabízí spořicí dluhopisy pro občany. Aktuálně jsou k dispozici pod názvem Dluhopisy republiky.

Standardní reinvestiční dluhopisy zase tak zajímavé nejsou. Po dobu šesti let nabízejí průměrný úrok 1,8 %, což je ještě méně, než dnes poskytují některé banky na spořicích účtech. Ovšem je tu ale druhá alternativa, která se v současné době jeví o poznání atraktivněji. Jde o takzvané protiinflační dluhopisy. Ty zaručují, že vynesou přesně tolik, kolik činila inflace. Jejich atraktivitu přitom ještě zvyšuje skutečnost, že se jejich výnos již nedaní. Zprůměrovanou inflaci vám tak pokryjí plně.

Foto: Shutterstock

Možná poslední šance

Aktuálně běžící upisovací období končí 23. prosince. Do té doby je třeba o dluhopisy požádat a také je uhradit. Udělat to můžete na pobočkách ČSOB nebo prostřednictvím elektronického přístupu. Samotné dluhopisy pak budou vydány 1. ledna.

Podle informací z Ministerstva financí je zájem o dluhopisy tentokrát rekordní. Je přitom otázkou, zda budou protiinflační dluhopisy nabídnuty i v dalším období. Stát totiž tyto úroky musí zaplatit, a pokud se v příštích letech očekává vyšší inflace, nemuselo by to pro něj být výhodné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Spořicí dluhopisy

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments