Češi doslova vybrakovali státní dluhopisy. Stát jim musí platit královský úrok, a tak prodej raději stopl

Lidé vzali poslední emisi Dluhopisů Republiky doslova útokem. Vytvořili rekord v jejich prodeji, když celkový objem upsaných státních dluhopisů pro občany dosáhl objemu 41,1 miliardy korun. To je oproti emisi v předchozím čtvrtletí sedminásobný nárůst a dosud nejvyšší hodnota, v jaké se dluhopisy od roku 2011 prodaly. Informovalo o tom Ministerstvo financí.

Úrok bude vysoký

Zájem byl především o protiinflační dluhopisy. Důvod je jednoduchý. Lidé mají obavu z vysoké inflace a tyto dluhopisy slibují stejný úrok, jaký činí právě inflace. Navíc na ně neplatí standardní patnáctiprocentní srážková daň a výnos je tak rovnou čistý.

V příštím roce má podle ekonomů inflace dosáhnout přinejmenším 7 %, možná ale i výše. Je otázkou, zda to bude krátkodobý, několikaměsíční výkyv nebo celoroční záležitost. Pokud by vysoká inflace byla delší, může dojít k tomu, že stát bude muset lidem s těmito dluhopisy vyplácet královský úrok, který je nesrovnatelně vyšší s běžnými dluhopisy, které Česká republika emituje a jejichž výnosnost se pohybuje mezi 2 a 3 %.

Dluhopisy Republiky. / Foto: Ministerstvo financí ČR

Další dluhopisy (zatím) nebudou

Ministerstvo financí si podle všeho tento problém uvědomuje. Dokud si lidé kupovali dluhopisy každé čtvrtletí v objemu jednotek miliard korun, bylo to pod rozlišovací schopnost strážců státní kasy. Ovšem platit takto vysoký úrok za 40 miliard, to už se prodraží.

Ministerstvo financí proto nové emise dluhopisů pro občany pozastavilo. Dosud se upisovaly každý čtvrtrok a lidé si je tak mohli kupovat průběžně. Ministr financí však dnes na tiskové konferenci uvedl, že se další Dluhopisy Republiky až do odvolání vydávat nebudou. Odůvodnil to přitom zvláštně, a to slovy, že aktuálně nemá Česká republika potřebu vydávat další dluhopisy pro pokrytí svého dluhu. To však není tak docela pravda, protože na trhu pro institucionální investory dluhopisy upisuje průběžně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ministerstvo financí

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments