“Vadí nám Petr Fiala.” V ODS vznikla nová frakce, která žádá návrat k pravici

V ODS roste nespokojenost s aktuálním směřováním strany. Stále více členů není spokojeno s tím, jakým způsobem předseda Petr Fiala kdysi ryze pravicovou stranu vede. Podle nich dochází k rozmělnění hodnot, a to i v důsledku vstupu do volební koalice s KDU-ČSL a TOP 09. Řada straníků se domnívá, že ODS má být natolik suverénní stranou, aby mohla kandidovat sama a i tak aspirovat na vítězství.

Fiala je přitom pod velkým tlakem. Průzkumy veřejného mínění nehrají příliš v jeho prospěch a podle většiny z nich je uskupení, které vede do voleb, až na třetím místě za koalicí Pirátů se STAN a Hnutím ANO. Mnozí si stěžují na to, že Fiala působí příliš profesorským dojmem a nedokáže strhnout davy. V kontaktní kampani působí extrémně strojeně, a přestože se jeho marketingový tým snaží, nedokáže “zaplout mezi lidi”.

Nespokojenost ve straně nyní vygradovala vznikem frakce. Její název Tea Party se odkazuje na stejnojmenné hnutí, které vzniklo ve Spojených státech amerických v rámci Republikánské strany. Právě tento název je jednoznačnou deklarací požadavků nové frakce, které se dají shrnout do jednoho hesla: návrat k pravicové politice.

Podle spoluzakladatele frakce Luboše Bolečka, který je členem ODS na Praze 2, jde o iniciativu desítek lidí napříč všemi kraji, kteří nejsou spokojeni s aktuálním směřováním ODS. “Máme pocit, že se významným způsobem odklonila od toho, co je zapsáno v její DNA,” uvedl Boleček. Ten prohlásil, že poté, co frakce zveřejnila svůj manifest, zaznamenala zájem od stovek dalších členů strany.

My si chceme vzít ODS zpátky, dostat ji tam, kde byla. Chceme vrátit pravici české politické scéně. Chceme podporovat kandidáty v nadcházející volbách, kteří se zavážou k podporování artikul a ideologicky jsou na tom stejně jako my,” uvedl Boleček pro CNN Prima News. “Cítili jsme, že ODS opustila naše srdce, a chtěli jsme zaplnit díru. Vadí nám, jak stranu vede Petr Fiala, ale zatím nemáme kandidáta. Za poslední rok neprojevoval pravicové názory. Nereprezentuje pravicové ideály.

Pro ODS může jít o velkou nepříjemnost, protože v těchto měsících potřebuje být maximálně jednotná. V podobě této iniciativy zdola se ale může začít štěpit. Ve straně také zní názory, že by stálo za to ještě před volbami změnit lídra. Například jihočeský hejtman Martin Kuba si v koronavirové krizi získal velký kredit za reálné řešení problémů a podle mnohých by byl ideálním kandidátem.

Foto: ODS

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments