Vakcíny už na nebezpečnou mutaci delta příliš nezabírají. Výsledky Pfizeru nepříjemně překvapily

Účinnost vakcín klesá spolu s tím, jak se světem šíří vysoce nakažlivá mutace delta, kterou například americký epidemiolog Anthony Fauci nazval už zcela novým virem. To je pochopitelně nadsázka, protože stále vychází z nového typu koronaviru, ale má tím být řečeno, že mutace je již velmi významná, což pochopitelně snižuje i možnosti obrany, které zabíraly na dosavadní varianty viru.

Nová studie, na kterou upozornil server Daily Mail, americké Mayo Clinic uvádí, že vakcína Pfizer/BioNtech je proti mutaci delta účinná pouze ze 42 %. To je velmi nízké číslo. Když byly vakcíny schvalovány, mluvilo se o 60 % jako o nejnižší potřebné míře účinnosti, aby mělo vakcínu smysl masivně aplikovat. To tehdy látka od Pfizeru hravě splňovala. Proti tehdejší variantě byla účinná minimálně z 90 %. Jak se ale ukazuje, efektivitu proti novým mutacím ztratila.

Oproti tomu vakcína od společnosti Moderna si i vůči mutaci delta drží velmi slušnou účinnost, a to ve výši 76 %. To stále poskytuje vysokou míru ochrany. Také proto akcie společnosti Moderna v minulých dnech strmě stouply. Investoři se totiž domnívají, že právě po této vakcíně bude v nejbližší době nejvyšší poptávka, kterou bude americký výrobce jen obtížně zvládat. Oproti tomu vakcíny od Pfizeru mohou ve světle nových poznatků získat negativní publicitu, jako se to před časem stalo vakcíně AstraZeneca.

Vakcína od společnosti Pfizer je dominantně používaná také v České republice. Očkuje se jí především v očkovacích centrech, zatímco u praktických lékařů je možné narazit právě na Modernu či jednodávkovou vakcínu Johnson and Johnson.

Všichni hlavní výrobci vakcín proti koronaviru už připravují vakcíny, které budou více účinné vůči mutacím. Než však budou k dispozici, bude zřejmě zapotřebí imunitu posílit třetí dávkou stávajících očkovacích látek. K její aplikaci už se schyluje také v České republice.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments