Velký český obchodní řetězec všechno nečekaně zlevnil. Na tohle jsme čekali, lidé už ho berou útokem

Dlouhou dobu museli lidé žehrat nad tím, že obchodní řetězce si z nich udělaly něco jako dojnou krávu. Ceny šponovaly neustále výše a zjišťovaly tak, co je ještě na tuzemském trhu únosné. Ve skutečnosti to ale pro zákazníky představovalo velký problém, protože to přicházelo velmi rychle a oni se nestíhali adaptovat, například tím, že by začali nakupovat v cizině. To nastupovalo až postupně.

Nešlo jen o jídlo

Zdánlivě největší problém byl s potravinami, protože ty zákazníci kupují každý den, a okamžitě tak pociťují jejich vysokou cenu. Ve skutečnosti se ale z České republiky stala velmi drahá země ve všech ohledech, což je možná ještě více problematické, než kdyby šlo pouze o potraviny. Ostatně, projevuje se to neustále velmi vysokou inflací, kterou už tu máme třetím rokem. Její pokles na osm procent už se bere jako pozitivní zpráva, byť rozhodně není co slavit.

Postupem času se každopádně zjistilo, že některé obchodní řetězce české zákazníky doslova bezdůvodně odírají. K překvapení mnohých se mezi takové zařadila také IKEA, která byla dlouhodobě považována za spíše levnou. Avšak v minulých letech v Česku zdražovala. Zprvu si to mohla dovolit, protože tuzemský zákazník měl o její výrobky zájem.

Nakonec to nicméně překročilo únosnou mez. “Dříve jsme tam jezdili každé dva měsíce a vždy do domácnosti něco pořídili. Měli jsme to rádi a brali jsme to jako rituál, a to i s návštěvou tamní restaurace,” říká paní Jana. “Vždy nám to tam přišlo celkem levné, takže jsme moc nemuseli přemýšlet nad tím, co kupujete. V minulých dvou letech ale Ikea hrozně zdražila. Museli jsme tam přestat jezdit a jednou za čas se vypravíme do polské pobočky.

Foto: Shutterstock

Nakonec přišlo zlevnění

Právě porovnání cen české Ikea s tou polskou zákazníky doslova šokovalo. Ukázalo se, že pohovky nebo skříně se tu prodávají v podstatě za dvojnásobek polských cen. A nejen jich. Také v Německu byl tento nábytkářský gigant levnější.

Ikea se tak dostala do úzkých, protože kdo by chtěl zbytečně přeplácet za úplně ty samé produkty. Společnost se proto rozhodla k plošnému zlevnění svých výrobků. Ceny některých z nich spadly o desítky procent. Celkem se zlevnilo na tři tisíce produktů, přičemž průměrná míra zlevnění dosahuje osmi procent.

Čtěte také: Obchodní řetězce chystají na Čechy velkou habaďuru. Brzy skokově napálí ceny, zase se nedoplatíme

Je docela možné, že ceny budou na přijatelnější úrovně upravovány nadále. Každopádně je dobré, že řetězec zareagoval na veřejnou kritiku a lidé v něm opět mohou začít ve velkém nakupovat, jak byli zvyklí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments