Vláda změnila výplatu rouškovného: 5000 Kč s důchodem nedorazí

Důchodci, ať už starobní nebo invalidní, si letos budou moct udělat bohatší Vánoce. Vláda totiž parlamentem protlačila svůj návrh jednorázové dávky, takzvaného rouškovného ve výši 5000 Kč. Vše proběhlo ve velkém spěchu, a tak se do poslední chvíle nevědělo, jakým způsobem proběhne samotná výplata příspěvku a zda se to vůbec stihne do konce roku.

Pro peníze nadvakrát

Jedno už je jisté: 5000 Kč důchodci neobdrží se svým pravidelným starobním důchodem, jak se dosud plánovalo. Přijde jim totiž zvlášť. Pokud si tak pro důchod chodí na poštu, budou sem muset přijít se složenkou dvakrát. Případně mohou nově zplnomocnit zástupce, který za ně důchod převezme. Plnou moc je ale třeba pro každý důchod či příspěvek sepsat znovu. Komu chodí důchod na účet, obdrží tam i jednorázový příspěvek.

Je to zvláštní sazba, která jde mimo důchod,” upřesnil Svatopluk Jedlička z oddělení komunikace České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tím je zajištěno mimo jiné to, že na tento příspěvek nedosáhnou exekutoři ani se nijak nezapočítá do výpočtu příspěvků na bydlení, což byly časté obavy důchodců.

Do Vánoc by měli mít peníze všichni důchodci

Podle ČSSZ bude výplata poměrně složitou operací, protože na její přípravy bylo málo času. Ministerstvo práce a sociálních věcí však za každou cenu chce rouškovné doručit důchodcům ještě před Vánoci. S výplatami se tak má začít už 1. prosince, přičemž poslední peníze by měly odejít nejpozději 15. prosince. Důchodci by proto měli být trpěliví, pokud jim dávka nepřijde hned zkraje měsíce.

Podle ministerstva financí už byly prostředky na rouškovné disponovány. “Podepsáno. Peníze na výplatu jednorázového příspěvku 5 000 Kč pro důchodce jsou na cestě,” uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Takzvané rouškovné obdrží celkem 2,9 milionů lidí. “Příspěvek pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků,” řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která za pětitisícovku pro důchodce bojovala nejvíce.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments