Vyhraje Petr Fiala omylem volby?

Předvolební kampaň v České republice připomíná jednu velkou nudu. A bylo by to ještě horší, kdyby situaci alespoň trochu neosvěžila Přísaha Roberta Šlachty, která navzdory očekávanému propadáku spolehlivě stoupá volebními průzkumy a míří za solidním výsledkem.

Na samotné špičce pelotonu se toho ale děje překvapivě málo. Téměř tu ani není poznat, že by za pár měsíců měly být nějaké volby, natožpak takové, ve kterých se bude, zejména podle opozice, rozhodovat o budoucnosti této země. Z výkonů jednotlivých aktérů to tak ale příliš nevypadá.

Pozice Andreje Babiše je jednoznačně oslabená tím, co jeho vláda předváděla v koronavirové krizi. Přestože se na to postupně zapomene, nějaká ta procenta to Hnutí ANO zcela jistě stát bude. Navíc tu je vlekoucí se aféra Čapí hnízdo, která má zjevně potenciál opět vygradovat před volbami. Aby toho nebylo málo, vede premiér už otevřenou válku s Evropskou unií o dotace pro Agrofert. Na Babišovi je vidět, jak moc mu všechny tyto věci berou energii. Ten tam je rázný “nepolitik”, který neúnavně objížděl zemi. Dnes už je to jen opět velmi dobře připravený marketing, jemuž však poněkud schází základy, na nichž by se dalo stavět, což je dáno i tím, že Češi už s řízením firmy jako státu mají své zkušenosti.

Pirátská strana spolu se STAN měla v jednu chvíli velmi slušně našlápnuto volby skutečně vyhrát. Jenže trend se zřejmě otočil, a to v důsledku chyb, kterých se Piráti neprozřetelně dopustili. Jednoduše své odvážné plány na změnu země odhalili příliš brzy a navíc nenabídli nic moc jiného, co by se potenciálním voličům mohlo líbit. Tedy kromě toho, že vystřídají Andreje Babiše u moci. To už ale přestává stačit, lidé chtějí víc.

Koalice Spolu vedená Petrem Fialou z ODS měla zpočátku nejhorší výchozí pozici. V důsledku chyb svých soupeřů se ale přeci jen dostala zpět do hry o vítězství ve volbách. Pravdou je, že poměrně autenticky nabízí solidní správu země s atraktivním programem, který slibuje dramaticky nižší zadlužování a přitom nezvyšování daní, byť nikdo příliš netuší, jak to provést. Poslouchá se to ale hezky.

Velkou nevýhodou koalice Spolu je přitom nepříliš charismatický lídr Petr Fiala, který obráží zemi v saku a v odlehlých obcích promlouvá k občanům formou strojených projevů, které vždy někdo napíše na míru danému místu. I v samotné ODS už vznikla frakce, která s Fialou vyjadřuje nespokojenost, obzvlášť když strana má v záloze mnohem průbojnějšího a rétoricky nadaného politika, jihočeského hejtmana Martina Kubu. Čtěte více: “Vadí nám Petr Fiala.” V ODS vznikla nová frakce, která žádá návrat k pravici

Fialu už ale před volbami s největší pravděpodobností nikdo nevystřídá. Zatímco ostatní totiž dělají velké chyby, koalice Spolu se jich zatím dokázala vyvarovat. I odstřihnutí Dominika Feriho bylo vcelku ukázkové. Říjnové volby tak možná vyhraje uskupení, kterému se příliš nevěřilo a kterému kýžený výsledek spadne do klína tak trochu “omylem”. Možná je ale načase, aby Česká republika měla zase jednou nudného premiéra.

Foto: ODS

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments