Piráti odkryli slabé místo dlouho před volbami. Babiš do něj udeřil a má šanci vyhrát

Říjnové parlamentní volby se rychle blíží a kampaň už běží naplno. Chvíli se přitom mohlo zdát, že Andrej Babiš je odepsán a víceméně bez šance. Piráti se v koalici se Starosty a nezávislými vyšvihli na první místo předvolebních průzkumů a drží se tam i nadále. Zkušení harcovníci však dobře vědí, že ze všeho nejdůležitější je finiš. Právě v něm na poslední chvíli lidé mění názory a ti nerozhodnutí se nechají přesvědčit.

Piráti největší sympatie získali v době, kdy Česká republika kolabovala pod náporem koronaviru a vláda Andreje Babiše doslova přetékala neschopností. Jakkoliv je to ale cynické, pár měsíců staré události, plné nemocnice a tisíce mrtvých, to vše už je dnes téměř zapomenuto, a pokud nepropukne další vlna, v dalších měsících to bude zapomenuto definitivně. Lidé se chtějí vrátit k normálnímu životu a hrozné chvíle raději vytěsní z mysli.

Pirátská strana spolu se STAN představovali pro voliče alternativu z nouze. Málokdo si je vybral kvůli jejich programu. Mnozí jim dali virtuální hlas v průzkumech proto, že prostě hledali “něco jiného”, aniž by vlastně věděli, co tyto strany představují a co pro Českou republiku zamýšlejí. Možná to byl i jejich záměr.

Jenže pak se to změnilo. Pirátům v důsledku vysokých preferencí narostlo i sebevědomí a jejich předseda Ivan Bartoš o sobě začal mluvit jako o budoucím premiérovi. Nenasytně pak působily zprávy o tom, jak si spolu se STAN už rozdělují ministerské posty.

Piráti podlehli iluzi, že po jejich progresivních myšlenkách je ve společnosti poptávka, a tak je přestali skrývat. Nebo spíše: začali o nich naplno mluvit. Vnitrostranická diskuze se přelila na sociální sítě a mnozí tak trochu zděšeně sledovali, s čím Piráti přinejmenším koketují.

Chystané zvyšování daní lze víceméně bez problémů pochopit, pokud má člověk alespoň elementární znalost situace státní kasy, která je extrémně předlužená. Peníze zkrátka někde bude třeba vybrat, to Pirátům nemůže nikdo zazlívat. Udělaly by to i ostatní strany, a pokud ne, skončilo by to hodně špatně.

Problém je s tím, kde chtěli Piráti daně zvyšovat. Zatímco na pohyby daně z příjmů nebo DPH už jsou Češi zvyklí, na jednu věc si sáhnout nenechají. A to jsou jejich nemovitosti. Když tak Piráti navrhli zvýšení daně právě z nemovitých věcí, spustilo to vlnu negativních reakcí. Jakoby si Piráti neuvědomovali, že Česko patří k zemím s nejvyšším podílem vlastnického bydlení.

Do toho ještě někteří jejich členové začali míchat socialistické experimenty s přemisťováním obyvatel z bytů do bytů na základě jejich aktuálních potřeb tak, aby například vícečlenné rodiny měly větší bydlení a například samotní důchodci v žádném případě nebydleli ve větším bytě. Možná to mysleli dobře, ale v dnešní době to pro mnohé uši zní hrozivě. Tímto lze zaujmout možná velmi mladé voliče, kteří mají ještě velké ideály a jsou bez závazků, nikoliv však širokou základnu, která je k vítězství ve volbách zapotřebí.

Piráti asi ani netušili, jak moc nahrávají Andreji Babišovi, potažmo konkurenční koalici Spolu. Zejména premiér této nezkušenosti okamžitě využil a vytáhl do voleb se sloganem “Nechceme sdílet naše byty, nechceme sdílet naše auta, nechceme sdílet naši zemi” (z projevu premiéra v Poslanecké sněmovně). To je skutečně povedený a úderný slogan, jelikož cílí i na dřívější koketování Pirátů s podporou migrace. Od té se sice strana již distancovala, cejch “vítačů” jí už ale zůstal. Navíc pochopitelně naráží na moderní sdílenou ekonomiku, kterou Piráti obecně prosazují, ale která je pro mnoho Čechů stále jen obtížně představitelná.

V minulosti už se několikrát ukázalo, že pokud někdo dokáže správně uchopit téma, které staví na ohrožení země, může i ze zdánlivě nevýhodné pozice s přehledem vyhrát volby. A víme také, že jednou vyřčené lze už jen obtížně vzít zpět. Marně se teď budou Piráti snažit vše napravovat, Babiš to bude až do voleb s gustem připomínat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments